چهارشنبه 28 شهريور 1397 - 9 محرم 1440 - 19 سپتامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

قبل از تولد ، بااو حرف بزن

قبل از تولد ، بااو حرف بزن

لالايي‌هاي مادرانه، نواي ريتميك شعرهاي كودكانه و قصه‌هاي كوتاه شادي‌بخش و... همه ادبياتي غني هستند كه هر مادري براي ارتباط بيشتر با كودكش به‌كار مي‌گيرد.

مادران ديروز بدون علم و آگاهي از دنياي رفتاري و شناختي كودكان هنگام بارداري براي جنين‌شان شعر و قصه مي‌گفتند و يا با لالايي و نواي قرآن كودكشان را آرام مي‌كردند. شايد آنها هم باور داشتند روزي علم روانشناسي با تحقيقات و پژوهش‌هاي متعدد نشان خواهد داد صداي مادر، شعر و قصه در درك و رشد شخصيت جنين تأثير خواهد گذاشت.
در روايت زندگي پزشك ايراني آمده است مادرش در دوران بارداري نه بار قرآن را ختم كرده است اگرچه ممكن است مادر ابوعلي سينا مبتني بر يافته‌هاي علمي امروز اين كار را انجام نداده است اما از بعد علمي توجيه قابل‌قبولي دارد زيرا بررسي‌هاي علمي نشان داده است كودكي كه از دوره جنيني دائماً مهياي يادگيري باشد مسلماً گيرنده‌هاي حسي‌اش براي دريافت و درك اطلاعات بهتر عمل مي‌كند.
جنين
پژوهش‌ها نشان داده است تمام ديالوگ‌ها روي جنين تأثير مستقيم دارد. در يك پژوهش مادر ملزم شد تا داستاني را در دوران بارداري خود به مدت چند هفته با صداي بلند بخواند. سپس وقتي كودك به‌دنيا آمد و در شرايط آزمايشگاهي خاصي قرار گرفت، ترجيح مي‌داد تا صدايي از ضبط صوت پخش شود كه مادرش در حال خواندن قصه است.
دانشمندان حتي داستان ديگري را براي كودك پخش كردند اما كودك باز هم ترجيح مي‌داد همان داستاني كه در دوران جنيني شنيده است را دوباره بشنود. در واقع اين تفكيك‌ها و ترجيح‌ها بيانگر شكل‌گيري ادراك كودك حتي در دوران جنيني است.
ارتباطات شنيداري به دوراني بازمي‌گردد كه جنين صداي مادر را مي‌شنيده است. اما همه ارتباط‌ها با او تنها از طريق شنيده‌ها صورت نگرفته و بخشي از ارتباط مادر با جنين هورموني نيز هست. وقتي مادري در حال خواندن شعر، قصه و لالايي براي جنين در دوران بارداري است، چون در حالت آرامش و بدون استرس قرار دارد بنابراين ارتباط‌هاي هورموني با كودكش برقرار كرده و هورمون آرامش را نيز به او انتقال مي‌دهد.» به همين خاطر خواندن شعر و قصه براي كودكان از دوران جنيني مي‌بايست آغاز شده و به تناسب شرايط و سن كودك تا سال‌هاي بعد ادامه پيدا كند.
جنين
صحبت با جنين و خواندن كتاب در دوران بارداري، قدرت تكلم نوزاد را افزايش مي‌دهد , جنين از پنج ماهگي صداي مادر را مي‌شناسد.صحبت با جنين در دوران بارداري، كتاب خواندن با صداي بلند و گوش دادن به راديو موجب افزايش قدرت تكلم نوزادان مي‌شود.
جنين از پنج ماهگي به بعد قادر به شنيدن صداي اطراف است و صداي مادر خود را نيز تشخيص مي‌دهد. نوزادان به طور معمول در محدوده سني نه تا هجده ماهگي آغاز به صحبت مي‌كنند و نوزداني كه مادران آنان در دوران بارداري با آنها حرف مي‌زنند پيش از ده ماهگي نخستين كلمه معنادار را بيان مي‌كنند.
اگر مي خواهيد کودک باهوشي داشته باشيد کافيست با او صحبت کنيد. با او صحبت کنيد و به او بگوييد که دوستش داريد برايش قصه بگوييد، کتاب بخوانيد، ترانه هاي کودکانه زمزمه کنيد و مطمئن باشيد که فرزندتان با دقت هرچه تمام تر گوش خواهد کرد
صحبت با مادراني که در در انتظار فرزند اند
کودک
جنيني که شما دربطن خود داريد و يا نوزادي که در آغوش گرفته ايد انساني منحصر به فرد و يکتاست. متفاوت از تمام انسانهايي که بوده اند و تمام انسانهايي که خواهند بود. نظير فرزند شما وجود نداشته، ندارد و نخواهد داشت.
 هرقدر هم که فرزند شما از نظر ظاهر يا اخلاق شبيه شما يا يکي از اعضاي خانواده تان باشد باز هم منحصر به فرد است.
در دوران جنيني کودک دلبند شما چيزهايي فرا مي گيرد که بيشتر از هر دهه از عمر آينده اوست. زماني که در رحم شماست صداها به گوشش مي رسد و هيجانات را احساس مي کند. خواب مي بيند و حرکات و تماس ها را تجربه مي کند.
پانزده هفته پس از حاملگي کودک شما مي تواند بشنود. بمحض آنکه صداي شما بلند مي شود آن را تشخيص مي دهد و کلمه به کلمه حالات آن را تشخيص مي دهد. کودک شما در سي هفتگي داراي حافظه کوتاه مدت است.
کودک
پس اگر مي خواهيد کودک باهوشي داشته باشيد کافيست با او صحبت کنيد. با او صحبت کنيد و به او بگوييد که دوستش داريد برايش قصه بگوييد، کتاب بخوانيد، ترانه هاي کودکانه زمزمه کنيد و مطمئن باشيد که فرزندتان با دقت هرچه تمام تر گوش خواهد کرد. تا مي توانيد با او صحبت کنيد از همه چيز برايش بگوييد. اگر در حال کار کردن هستيد برايش توضيح دهيد که در حال انجام چه کاري هستيد. او را از تلاوت قران محروم نکنيد. برايش قران بخوانيد.
با صحبت کردن با کودک به دنيا نيامده به او مي گوييد که او دوست داشتني خواهد بود و يک شروع بسيار عالي است. چنين کودکي خوش بين خواهد بود و به طور غريزي فکر مي کند که دنياي فوق العاده خوب و امني در پيش دارد.
استرس، افسردگي و اضطراب باعث خواهند شد که شما کودکي ناآرام و مضطرب و افسرده داشته باشيد اگر احساس افسردگي مي کنيد و يا اضطراب شما را رها نمي کند حتماً با پزشک خود مشورت کنيد هر قدر شما از نظر روحي آرام تر، شادتر و اميدوارتر باشيد به همان اندازه فرزند سالم تري خواهيد داشت واحساس امنيت را به کودک خود هديه خواهيد داد.
 
فرآوري : داودي
بخش خانواده ايراني
منابع : روزنامه ايران – سايت : من و کودکم 
تعداد بازديد:3258 آخرين تغييرات:89/12/09
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر