چهارشنبه 28 آذر 1397 - 11 ربيع الثاني 1440 - 19 دسامبر 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جهیزیه ی عروس لیسانسشه!

جهيزيه ي عروس ليسانسشه!

مال و ثروت در حد معمول و معقول چيز خوبى است و موجب استغنا و بى نيازى انسان از ديگران است.
در مقاله قبل با عنوان "خواستگاري چرا و چگونه ؟" در مورد فلسفه خواستگاري توسط مرد و چگونگي انتخاب ملاک هاي مناسب و ميزان اهميت آن براي همسر گزيني صحبت کرديم و راجع به ملاک زيبايي اشاراتي داشتيم. اما در اين قسمت سعي داريم ملاک هاي ديگر انتخاب را بررسي نماييم.
ثروت
مال و ثروت در حد معمول و معقول چيز خوبى است و موجب استغنا و بى نيازى انسان از ديگران است. اما از آنجا كه ثروت, ضامن سعادت انسان نيست و سبب خوشبختى نمى شود, در انتخاب همسر نبايد هدف و انگيزه به حساب آيد. چه بسيارند ثروتمندانى كه از اخلاق حسنه و انسانيت بى بهره اند و از ثروت خود در مسير صحيح استفاده نمى كنند.
اگر دختر و يا والدين او در انتظار همسر و دامادى پولدار باشند و يا پسر و والدين او به دنبال دخترى از طايفه پولدار هستند, بدانند كه شخصيت و سرنوشت خود و فرزندشان را به ثروت ديگران گره زده اند و در واقع فرزندشان را معامله كرده اند.
پيامبر اكرم(ص) مى فرمايد: "هر كس به خاطر ثروت با زنى ازدواج كند, خدا او را به همان ثروت وامى گذارد."(1)
در مورد شغل همسر آينده خود آنگونه بينديشيد كه حرفه اى پاك و خداپسند داشته باشد, نه درآمد كلان و بى حساب و كتاب يا موقعيت و مقام.
زندگى زناشويى با مال و ثروت, صميمى و با صفا نمى شود; آنچه كه زن و شوهر را دلباخته هم مى كند و از آنها افرادى فداكار و دلسوز مى سازد, چيزى غير از ثروت است. معمولا زنى كه خود يا پدرش ثروتمند باشد و معيارهاى مادى را اصل بداند, هميشه بر شوهرش منت دارد و شوهر را سرافكنده و ذليل مى كند, از اين رو توصيه شده كه خانواده دختر و پسر از نظر اقتصادى تقريبا در يك سطح باشند تا يكى بر ديگرى مزيتى نداشته باشد. ثروت موجب خوش خلقى و سازگارى نمى شود. متاسفانه وضعيت فرهنگى و ارزشى برخى خانواده ها بگونه اى است كه نظام فكرى و تربيتى والدين و انتظارات غلط و نابجاى آنها - همچون ثروتمندبودن عروس و داماد - باعث تاخير ازدواج به موقع فرزندانشان مى شود. آنها بدون توجه به عواقب دردناك اين تاخير جوانشان را به سوى فساد, انحراف, افسردگى روحى و بى بندوبارى سوق مى دهند و سپس تمام گناهش را به گردن جامعه و ديگران مى اندازند.
 
تحصيلات و شغل
تحصيلات عاليه در بافت خانوادگى يك ارزش اضافى و فضيلت است. زيرا با فرد تحصيل كرده و فهميده بهتر مى توان تفاهم كرد و روشهاى علمى و عملى زندگى و تربيت فرزندان را به كار گرفت. لازم به ذكر است كه هر فرد تحصيل كرده و داراى مدرك بالا, فهميده و اهل زندگى نخواهد بود, بلكه برعكس ممكن است بخاطر تحصيلاتش همسرش را تحقير كند و از پذيرش نصيحت خيرخواهانه او سرباز زند. از اين رو صرف تحصيلات را نمى توان معيار عقل و فهم و هنر زندگى شمرد; اين دو, دو چيزند كه اگر با يكديگر جمع شوند مى توان زندگى بهتر و هدفدارترى داشت. اين سخن بدان معنا نيست كه در گزينش همسر بايد دچار مشكل و وسواس شد و فقط به همسر ايده آل!! خيالى خود انديشيد و خواستگاران خود را رد كرد و يا هر دخترى را نپسنديد, بلكه به اين معنا است كه از بين خواستگاران و يا دختران مورد نظر خود, فردى را بايد انتخاب نمود كه در حد معمول و متعارف, تبلور و جلوه اى از دانش اجتماعى و هنر همسردارى است اگرچه مدركش مورد دلخواه نباشد.
تحصيلات را نمى توان معيار عقل و فهم و هنر زندگى شمرد; اين دو, دو چيزند كه اگر با يكديگر جمع شوند مى توان زندگى بهتر و هدفدارترى داشت.
اما در مورد شغل همسر آينده خود آنگونه بينديشيد كه حرفه اى پاك و خداپسند داشته باشد, نه درآمد كلان و بى حساب و كتاب يا موقعيت و مقام. به عنوان مثال دختر به هنگام قبول خواستگاران بايد به شغل همسرش و آثار و لوازم آن توجه داشته باشد; چون بعضى شغلها پردرآمدند و بعضى كم درآمد; لازمه بعضى شغلها مسافرت و دورى از خانواده است و در بعضى شغلها, رعايت نظافت كامل ممكن نيست و لازمه بعضى شغلها شب كارى است و خلاصه توجه به نوع شغل و پيامدهاى آن از ضروريات انتخاب همسر آينده است. اگر شغلى را براى همسرتان پذيرفتيد, سعى كنيد خود را با لازمه هاى آن تطبيق دهيد.
شغل زن
بعضى مردان به هنگام ازدواج, همسرى را انتخاب مى كنند كه شاغل و كارمند و يا محصل است و طبيعى است كه خانمها نيز به انگيزه ه اى خدمت, استقلال اقتصادى, كمك خرجى شوهر, فرار از تنهايى و اشتغال در خانه و يا به دلايل ديگر, بر ادامه كارشان اصرار دارند. بعضى مردها كه نيازى هم به حقوق ماهانه همسرشان ندارند, از كار كردن او در خارج از منزل خشنود نيستند و از او مى خواهند كه شغلش را رها كند; و بعضى از خانمها در مقابل اين درخواست مقاومت مى كنند كه گاهى هم اين موضوع موجب اختلاف و حتى طلاق مى شود. بنابراين مرد نمى تواند نسبت به شغل همسرش بى تفاوت باشد, پس بايد به هنگام خواستگارى به تبعات كار شغلى كه همسرش دارد و يا در آينده برخواهد گزيد بينديشد و سپس تصميم بگيرد. دختر نيز براى حصول اطمينان از شوهر مى تواند به هنگام عقد شرط كند كه تحصيل و شغلش را ادامه دهد و مرد هم در صورت پذيرش مكلف به وفاى به تعهد خويش است.
 
پى‏نوشت‏ها:
1-  وسائل الشيعه, روايت 25006.
 
منبع: موسسه جهاني سبطين
 

مقالات مرتبط




 
تعداد بازديد:1042 آخرين تغييرات:89/12/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر