چهارشنبه 13 فروردين 1399 - 7 شعبان 1441 - 1 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

این عکس، کجای عالم است؟ (22)

اين عکس، کجاي عالم است؟ (22)

آيا مي توانيد حدس بزنيد که نخستين عکس چه چيزي را نمايش مي دهد؟

با دقت به اين دو تصوير نگاه کنيد:
کهکشان گرداب
سحابي هليکس
جهان پر از راز و رمزهاي مختلفي است که بشر هنوز به آن ها دست نيافته است. ميل به شناخت ناشناخته ها انسان را وادار مي کند تا به مناطقي که به آن ها دسترسي ندارد نظر اندازد و از طريق تجاربي که تا کنون به دست آورده است حدس و گمان هايي درباره آن ها ارائه کند.
حال به نظر شما دو تصوير بالا مربوط به چه چيزي يا چه مکاني هستند؟ آيا مي توانيد حدس بزنيد که نخستين عکس چه چيزي را نمايش مي دهد؟ نظرتان درباره دومين عکس چيست؟ لطفا قبل از خواندن شرح کامل تصاوير، حدس هاي خود را در قسمت نظرات وارد کنيد تا ما و ديگران با تراوشات ذهني شما بيشتر آشنا شويم!
فراموش نکنيد که درست يا غلط بودن حدس هاي شما مهم نيست آنچه که ارزشمند است تنها تفکر بر روي ناظم اين هستي است
صورت فلکي تازي ها

تصوير اول: سحابي هليکس

فقط در فاصله هفتصد سال نوري از زمين در صورت فلکي دلو، ستاره خورشيدمانندي در حال مرگ است. اين ستاره در چندين هزار سال اخير، سحابي هليکس (v293  NGC) را به وجود آورد. سحابي هليکس، مثال نزديک و به خوبي مطالعه‏شده‏اي از يک سحابي سياره‏اي و نمونه بارزي از آخرين مرحله تحول ستاره‏اي است. مجموع 10 ساعت نوردهي منجر به تهيه اين تصوير چشم‏نواز ژرفاي آسمان از سحابي شده است. اين تصوير، منطقه دروني روشنتر هليکس را در پهنه حدودي سه سال نوري نشان مي‏دهد. اما هاله کم فروغتر بيروني را هم در گستره بيش از شش سال نوري نمايان کرده است. نقطه سفيد در مرکز هليکس، ستاره مرکزي و داغ سحابي سياره‏اي است. سحابي هليکس در نگاه اول، ساده به نظر مي‏رسد، اما امروزه مشخص شده است که اين سحابي پيچيدگي هاي شگفت‏انگيزي دارد.
صورت فلکي دلو

تصوير دوم: کهکشان گرداب در غبار مادون قرمز

ستارگان چگونه در کهکشان¬‌هاي مارپيچي تشکيل مي‌¬ شوند؟ تلسکوپ فضايي هابل براي کمک به فهميدن پاسخ اين پرسش، کهکشان مارپيچي نزديک و خوش عکس M51را در نور مادون¬ قرمز به تصوير کشيده است. اين تصوير مناطق حاوي غبار را نشان مي‌دهد که نشانه‌اي بر وجود گازهاي چگال و مناسب تشکيل ستاره در آن محل هستند. براي آشکار شدن بهتر اين مناطق، بيش¬ترِ نورهاي مرئي مربوط به ستارگان بصورت ديجيتالي حذف شده¬‌اند. تصوير منحصربه¬ فرد بدست آمده الگوهاي پيچ خورده و بغرنجي را در ابعاد بزرگ نشان داده، در حاليکه در ابعاد کوچک‌تر توده¬‌هاي درخشان بيشماري از خوشه¬‌هاي ستاره¬‌اي باز را آشکار کرده است که قبلا ديده نمي‌¬ شدند. هر کسي با يک دوربين دوچشمي مناسب مي‌تواند کهکشان گرداب را در صورت¬ فلکي تازي¬‌ها ببيند. کهکشان گرداب در فاصله¬ ي حدود 30 ميليون سال نوري از ما قرار دارد، در حالي¬که گستردگي اين تصوير، از بالا به پايين حدود 15000 سال نوري است.
آيا حدس هاي تان به واقعيت نزديک بود؟ شايد توانسته باشيد حدس بزنيد که تصوير اول نمايي از يک سياره است، اما به نظر نمي رسد تصوير دوم را درست حدس زده باشيد! براي آشنايي با ساير مناطق کائنات در هفته هاي آينده با ما همراه باشيد.
 
 فرآوري: م.ح.اربابي فر
بخش دانش و زندگي

منبع nojum.ir 
تعداد بازديد:1176 آخرين تغييرات:89/12/10
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر