جمعه 4 خرداد 1397 - 9 رمضان 1439 - 25 مي 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

دیابت چه بلایی سر چشم ها می آورد؟

ديابت چه بلايي سر چشم ها مي آورد؟

احتمالا همه ديابتي ها اين را مي دانند که بيماري شان در بلندمدت، تهديدي براي سلامت چشم شان است، ولي به احتمال زياد، بيشترشان نمي دانند که ديابت يکي از چهار علت اصلي نابينايي در دنياست.

 


 
ديابت مي تواند باعث بروز آب مرواريد، آب سياه و خون ريزي هاي عروقي در چشم شما شود. پس براي پيشگيري از اين عوارض و مقابله با آن ها بايد به فکر بود و اقدام کرد.

ميزان شيوع عوارض ديابت با مدت زمان ابتلا به اين بيماري، سن بيمار، ميزان کنترل قند خون و ژنتيک افراد رابطه مستقيم دارد.
معمولا قند بالا باعث مختل شدن عملکرد سلول هاي بدن مي شود و در مراحل انتهايي، در چشم ايجاد خون ريزي مي کند و کار به ليزر عروق خون ريزي کننده مي رسد. در اين مرحله، ديابت مشکلات چشمي و کليوي زيادي ايجاد مي کند.
بر اثر خرابي عروق چشمي، عروق خزه مانند ريز و نابجايي در چشم رشد مي کنند که به راحتي پاره شده و خون ريزي هاي بدي ايجاد مي کنند و به طور کامل ديد فرد را مي گيرند.
بهترين کار اين است که بيمار، قند خونش را بدون تغيير در يک حد مطلوب نگه دارد. اکثر مردم فکر مي کنند که اگر قند خون ناشتاي آنها نزديک به 100 شود، ديگر مشکلي ندارند، ولي اين طور نيست.
طبق جديدترين مطالعات، قند خون بايد کمترين نوسان (تغيير) را داشته باشد؛ يعني شخص بايد قند غيرناشتاي خودش را نيم ساعت، دو ساعت و چهار ساعت پس از غذا بررسي کند تا يک رفتار غذايي و دارويي مشخص به دست آورد و قند خونش هيچ وقت بالاي 200 نرود.
 
با توجه به شيوع بالاى ديابت در جامعه و گرفتارى چشم به عنوان يکى از ارگان هاى هدف در اين بيمارى، مطلب ذيل به شکل پاسخ به سئوال هاى شايع تهيه گرديده است تا خوانندگان محترم را از عوارض چشمى اين بيمارى، نحوه مقابله و درمان هاى شايع آن تا حدى آگاه سازد.
 
چگونه ديابت روى چشم اثر مى گذارد؟
بيمارى ديابت روى چشم و بينايى به طرق مختلف تاثير مى گذارد از جمله ايجاد اختلال در بينايى، کاتاراکت (آب مرواريد) در سنين پايين، آب سياه (گلوکوم)، تاثير روى عصب بينايي، فلج موقت عضلات خارج چشمى و دوبينى. ولى مهم ترين و شايع ترين اين عوارض، تاثير روى پرده چشم (شبکيه) است.
 
ديابت چگونه روى پرده چشم (شبکيه) تاثير مى گذارد؟
بيمارى ديابت بر روى عروق پرده چشم تاثير گذاشته و باعث خونريزى در پرده چشم و نشت مواد داخل رگ به روى شبکيه (ايجاد ورم پرده چشم) و در نهايت سبب به وجود آمدن عروق جديد روى پرده چشم مى شود. اين عروق جديد نيز مى توانند سبب خونريزى در داخل حفره چشم شوند.
 
چه عواملى سبب تشديد ضايعات ديابت در چشم مى شوند؟
هر چقدر که مدت زمان ابتلا به ديابت بيشتر باشد، بروز ضايعات در چشم بيشتر است، طورى که 80 درصد افرادى که 15 سال يا بيشتر از ابتلا به ديابت آنها مى گذرد، درجاتى از درگيرى شبکيه را دارند. ساير عوامل خطر براى بروز اين ضايعات در چشم شامل فشار خون بالا، کم خونى (آنمى)، بيمارى هاى کليوى، حاملگى و افزايش چربى هاى خون است.
 
چگونه مى توان از بروز ضايعات چشمى در جريان ديابت جلوگيرى کرد؟
درمان قاطع براى پيشگيرى از اين ضايعات وجود ندارد، ولى ثابت شده است که کنترل دقيق قند خون مى تواند بروز اين ضايعات را به تعويق بيندازد.
علاوه بر کنترل دقيق قند خون، انجام ورزش منظم، کنترل فشار خون، حفظ وزن مناسب بدن و پرهيز از استعمال دخانيات هم مى توانند به جلوگيرى از بروز عوارض چشمي ديابت کمک کنند.
 
چگونه مى توان به بروز ضايعات چشمى در اثر ديابت پى برد؟
نکته مهم اين است که در مراحل ابتدايى درگيرى چشم در ديابت، هيچ علامت خاصى وجود ندارد و کاهش ديد جزء علائمى است که در مراحل پيشرفته بيمارى ديده مى شود. به همين علت لازم است که معاينات منظم توسط چشم پزشک صورت بگيرد، زيرا تشخيص به موقع و درمان سريع مى تواند از پيشرفت ضايعات جلوگيرى کرده و بينايى بيمار را حفظ کند.
 
معاينات چشمى در چه فواصلى بايد انجام شود؟
در مواردى که ديابت نوع دو در سن بالاي 35 سال وجود دارد، در همان بدو تشخيص ديابت، معاينات چشمى لازم است و در صورتى که ديابت نوع اول باشد (سن زير 35 سال) 10 سال پس از تشخيص ديابت، اولين زمان معاينه خواهد بود و در هر دو مورد، در صورتى که علائمي دال بر گرفتارى شبکيه وجود نداشته باشد، معاينات بايد هر سال انجام شود و در صورتى که ضايعاتى در سطح شبکيه توسط چشم پزشک مشاهده شود، بنا به صلاحديد پزشک هر 4 تا 6 ماه يک بار اين معاينات تکرار خواهد شد. در هر بار معاينه براى ديدن کامل پرده چشم (شبکيه) از قطره هاى مخصوص استفاده مى شود که مردمک (سياهى) چشم را بزرگ تر از حد معمول مى کند و ديد چشم مدت 4 تا 6 ساعت مختل خواهد بود.
 
چه آزمايشاتى در اين موارد انجام مى شود؟
مهم ترين تستى که در جريان ديابت ممکن است انجام شود آنژيوگرافى است که بر خلاف آنژيوگرافى قلب، روش ساده اى است، به طورى که ماده فلورسئين در يکى از رگ هاى روى دست (ساعد يا بازو) تزريق مى شود و سپس دوربينى که در جلوى چشم بيمار قرار گرفته است، عکس هايى را از روى سطح شبکيه مى گيرد. اين کار به پزشک کمک مى کند که متوجه شود چه نواحى اى از شبکيه را مى تواند با ليزر درمان کند.
 
چه درمان هايى براى عوارض چشمى ديابت وجود دارد؟
يکى از درمان هاى مهم و اصلى براى ديابت، انجام ليزر براى عوارض ديابت روى شبکيه است. ليزر براى مواردى انجام مى شود که يا تورم شديدى در ناحيه لکه زرد چشم وجود دارد، و يا عروق خونى زيادى بر روى سطح شبکيه تشکيل شده است. نکته مهم در اين قسمت اين است که ليزر غالبا باعث افزايش ديد نمى شود و انجام ليزردرمانى غالبا براى حفظ بينايى است و مى تواند سبب جلوگيرى از نابينايى در 80 درصد از بيماران شود.
در مواردى که خونريزى شديد در داخل کره چشم وجود داشته باشد و يا عروق جديد سبب ايجاد پارگى و جداشدگى پرده چشم شده باشد، انجام عمل جراحى (ويتروکتومى) به بهبود بينايى چشم کمک مى کند.
 
ليزردرمانى چگونه انجام مى شود؟
انجام ليزردرمانى به شکل سرپايى است، يعنى نيازى به بسترى شدن يا ناشتا بودن بيمار ندارد. بيمار پس از آن که مردمک چشم توسط قطره هاى مخصوص باز شد، پشت دستگاهى مى نشيند و غالبا يک لنز خاص روى چشم بيمار قرار مى گيرد و دوز خاصى از نور ليزر به داخل کره چشم تابيده مى شود. در اين موارد بيمار معمولا درد کمى احساس مي کند و از حرکت چشم ها حين اين درمان بايد خوداري کند.
 
ليزردرمانى چه عوارضى دارد؟
ليزردرمانى عوارضى مثل کاهش ديد محيطى، اختلال در ديد رنگ و کاهش ديد در شب را دارد. گاهى نيز سبب کاهش ديد مرکزى مى شود که اغلب موقتي است. از آنجايى که هيچ درمانى بدون عارضه نيست، بايد در نظر داشت که خطرات ناشى از ليزر به مراتب کمتر از زمانى است که هيچ درمانى صورت نگيرد.
 
درمان جراحى در ديابت چيست؟
در مواردى که عروق تازه ي ايجاد شده سبب خونريزى در داخل کره چشم و يا جداشدگى پرده چشم شوند، نياز به جراحى خاصى است که به آن ويتروکتومى مى گويند.
در پايان يادآور مى شويم که بايد با معاينات دوره اى منظم توسط چشم پزشک، از کاهش ديد در بيماري ديابت، جلوگيرى کرد.
فرآوري : نيره ولدخاني
بخش تغذيه و سلامت تبيان

منابع :
روزنامه شرق دکتر احمد ميرشاهى ، جراح و متخصص چشم
هفته نامه سلامت - دکتر شاهرخ ميلاني ، جراح و متخصص بيماري هاي چشم 
 
اگر مي خواهيد با پزشکان سايت مشورت کنيد، اينجا را کليک کنيد.
براي شرکت در بحث هاي انجمن بهداشت و سلامت سايت، اينجا را کليک کنيد.
 
* مطالب مرتبط:
مطالبي کامل در مورد بيماري ديابت
مطالبي کامل در مورد رژيم غذايي بيماران ديابتي 
تعداد بازديد:1060 آخرين تغييرات:89/12/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر