چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

طراوت و زیبایی کنارشما

طراوت و زيبايي کنارشما

زندگي در آپارتمان و تنوع در گل هاي مصنوعي و فانتزي ، توجيه خوبي است براي اينکه کاري به کار گل و گياه نداشته باشيم .اما هيچ گل مصنوعي به طراوت و زيبايي طبيعي آن نيست و هرچقدر هم که آپارتمان محل سکونت ما کوچک باشد باز هم مي توانيم يک ذره از طبيعت را در کنار خود داشته باشيم.

شايد پيش از اين تجربه ي شما  در باره ي نگهداري از گياهان در خانه  ناموفق بوده باشد اما بايد بدانيد نگهداري از گياهان  آداب خاصي دارد که اگر رعايت نکنيد ، نتيجه ي کار چنان مي شود که ترجيح مي دهيد يک گلدان مصنوعي خريداري کرده و کنار اطاق بگذاريد بجاي اينکه هر ماه يک گل طبيعي بخريد اما خراب شود.
آبياري

آبياري گلدانهاي آپارتماني

- گياهان آپارتماني معمولاً در تابستان دوبار و در زمستان يکبار در هفته نياز به آب دارند.البته اين يک قاعده ي کلي نيست و ممکن است گياهي به آب بيشتر احتياج داشته باشد اما معمولا چنين است.
- به گلدان وقتي آب دهيد که خاک روي گلدان خشک شده باشد و مقدار آبي که هر بار به آن مي دهيد نبايد زياد باشد تا اضافي آن پايين بريزد. زيرا مواد غذايي موجود در خاک همراه آب اضافه ي از گلدان خارج مي شود.
- براي آب دادن به گلها از آبپاش مخصوص که لوله درازي دارد استفاده کنيد. علاوه بر اين بايد آبپاش ديگري هم که آب را به صورت پودر در مي آورد به کار ببريد و به خصوص در تابستان که گلهاي ظريف طاقت بي آبي را ندارند مرتباً اسپري کنيد و رطوبت لازم را براي آنها فراهم آوريد.
- روي گلها و گياهاني که برگهاي کرکدار دارند از اسپري استفاده نکنيد زيرا روي آنها لکه ايجاد مي شود.
- هيچ گاه در نور شديد و گرم آفتاب روي يک گل اسپري نکنيد. زيرا ذرات آب عدسي هاي محدب کوچکي تشکيل مي دهند که هر کدام نور و حرارت خورشيد را در يک نقطه جمع مي کنند و باعث سوختگي گلبرگها و گلها مي شوند.
- با يک ميله فلزي خاک گلدان را بررسي نماييد. اگر با فرو بردن ميله به خاک چيزي به آن نچسبيد خاک گلدان خشک است و بايد آبياري شود.
- هرگاه در روزهاي گرم تابستان از آب دادن به گلدان غفلت نموديد و برگهاي گلدان پلاسيده و ساقه هايش خم شده بودند، فوراً گلدان را در لگن ظرفشويي قرار داده و آنقدر آب داخل آن بريزيد که تمام گلدان داخل آب غوطه ور شود و حبابهاي هوا از آن خارج شود. وقتي آخرين حباب خارج شد گلدان را در سايه قرار دهيد تا به تدريج حالت عادي خود را بازيابد.
- به دليل وجود کلر در آب لوله کشي بهتر است ظرف آب را 2 تا 3 ساعت در محيط خانه قرار داده و سپس براي آبياري گلدان استفاده نماييد.
- اگر مي خواهيد به مسافرت برويد و نگران بي آب ماندن گلدان هايتان هستيد کف تشت بزرگ پلاستيکي يا وان حمام حوله يا پارچه هاي پنبه اي پهن کرده و رويش آب بريزيد تا آب پارچه ها را احاطه کند. سپس تمام گلدانها را روي آن بچينيد و آب کافي بدهيد. در غياب شما آب به تدريج از سوراخ زيرگلدانها جذب ريشه خواهد شد.
- هر گاه تخم مرغ آبپز کرديد آب آن را دور نريزيد زيرا به دليل دارا بودن املاح معدني بهترين آب براي گلدانهاي شما مي باشد.
- اگر آبي که به گلدان مي ريزيد تقريباً همه آن به زير گلداني ريخته مي شود و مانند اين است که اصلاً خاکي در گلدان وجود ندارد علت آن فاصله گرفتن خاک گلدان از بدنه مي باشد. براي رفع اين عيب يک ميله فلزي را دور گلدان فرور ببريد و خاک را جابجا کنيد.
براي تقويت گياهان آپارتماني مي‌توانيد از كودهاي شيميايي استفاده كنيد. بهترين نوع كود شيميايي، كود كامل است كه به صورت جامد و مايع در بازار وجود دارد و براي همه گياهان به كار مي‌رود. شيوه مصرف اين كودها روي آن درج شده و بهتر است گياهان آپارتماني هر دو هفته يك‌بار با اين كودهاي شيميايي تغذيه شوند.

کود گلها و گياهان خانگي

- در هنگام خريد گياهان آپارتماني، از باغبان درباره نحوه آبياري و کود دهي گياه سوال نماييد.
- گياهان علاوه بر آب احتياج به غذا دارند. براي اين منظور هر شش بار که به گلدان آب داديد يکبار بايد به آن غذا بدهيد .
- در حالت کلي چهار نوع کود براي گلها و گياهان خانگي در بازار موجود است.
کود دهي به گلدان
1- نوع مايع: که به سادگي مخلوط با آب به گياه داده مي شود.
2- کودهايي به صورت پودر: قبل از آبياري روي سطح گلدان مي پاشيم و سپس گياه را آبياري مي کنيم.
3- کود به صورت قرص: کمي در سطح گلدان خاک را جابجا مي کنيم و قرص را در آن قرار مي دهيم و رويش را با خاک مي پوشانيم.
4- کودهاي ميله اي شکل: که به سادگي در خاک گلدان فرو مي کنيم.
- بهترين زمان براي کود دادن به گياهان ماه هاي فروردين و مهر است چون در اين زمان رشد گياه سريع تر انجام مي شود.
- پوست تخم مرغ را کوبيده و به صورت گرد در بياوريد و با خاک گلدان مخلوط نموده به عنوان عالي ترين کود گياهان آپارتماني از آن استفاده نماييد.
 - تجربه نشان داده است که اگر هر چند وقت يکبار براي هر گلدان يک عدد قرص LD در آب حل نموده و به گلدانها بدهيد در رشد آنها تأثير بسزايي دارد.
 
بخش خانواده ايراني  تبيان - داودي
منبع : کتاب گنجينه ي خانه داري -سايت: دنياي اقتصاد
 
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1895 آخرين تغييرات:89/12/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر