جمعه 2 اسفند 1398 - 27 جمادي الثاني 1441 - 21 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

فارس به سمت بياباني‌ شدن پيش مي‌رود

فارس به سمت بياباني‌ شدن پيش مي‌رود

خبرگزاري فارس: مديركل منابع طبيعي استان فارس گفت: با توجه به خشكسالي‌هاي اخير و عدم برنامه‌ريزي صحيح، استان به سمت بياباني شدن پيش ‌مي‌رود.


 


به گزارش خبرگزاري فارس از شيراز، غلامرضا غلامي بعد‌از‌ظهر امروز در ديدار با استاندار فارس اظهار داشت: در سال‌هاي اخير برخي شهرهايي كه به ‌عنوان شهرهاي سبز شناخته ‌مي‌شوند لكه‌هاي بياباني را در كنار خود مي‌بينند؛ به طوري كه اين لكه‌ها برخي از اين شهرها را محاصره مي‌كنند.
غلامي تصريح كرد: در برخي از شهرهاي اين استان با آن كه خصوصيت بياباني را شاهد بوديم اما لكه‌هاي بياباني در حال تغيير است؛ به طوري كه ممكن است در آينده‌اي نزديك به ‌عنوان تهديد سلامت محيط زيست را در خطر قرار دهد.
وي ادامه داد: اگر به گسترش بيابان‌ها توجه نشود ريز‌دانه‌ها به ‌عنوان يك آلاينده در سال آينده سلامت مردم و محيط زيست اين استان را تهديد مي‌كند.
غلامي گفت: مباحث آب و خاك همواره به ‌عنوان دغدغه مديريت ارشد استان فارس بوده است بنابراين ما در اداره كل منابع طبيعي اين استان فعاليت‌هاي آبخيزداري را به ‌عنوان يك برنامه كلان در دستور كار خود قرار داده‌ايم.
مديركل منابع طبيعي استان فارس افزود: در هفته منابع طبيعي، 16 پروژه آبخيزداري افتتاح مي‌شود تا از اين طريق از آسيب رسيدن به خاك جلوگيري ‌شود.
غلامي بيان داشت: در استان فارس براي هر سال در هر هكتار بين 15 تا 25 تن فرسايش خاك را شاهد هستيم كه اين ميزان نسبت به استانداردها آماري تهديد كننده است.
وي تصريح كرد: خشكسالي‌هاي اخير اثرات قابل ملاحظه‌اي بر وضعيت اقليمي استان فارس گذاشته است، به طوري كه ضمن كاهش، ميانگين بارش‌ها به 150 ميلي‌متر در هر سال آبي كاهش يافته و باعث تغيير نوع بارش‌ها شده است.
مديركل منابع طبيعي استان فارس اظهار داشت: بايد با طرح‌هاي آبخيزداري آب‌هاي استان را در فارس نگهداريم چرا كه در حال حاضر تنها 10 درصد آب‌هاي اين استان قابل نگهداري است و بقيه منابع آبي از استان خارج مي‌شوند.

تعداد بازديد:887 آخرين تغييرات:89/12/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر