یکشنبه 3 ارديبهشت 1396 - 26 رجب 1438 - 23 آپريل 2017
صفحه اصلي/پزشكي

توليد 555 داروي گياهي در كشور

توليد 555 داروي گياهي در كشور

خبرگزاري فارس: رئيس مركز تحقيقات گياهان دارويي گفت: در حال حاضر 555 داروي گياهي در كشور توليد مي‌شود.


 


به گزارش خبرگزاري فارس از شهرستان ساري، عباس حاجي آخوند‌زاده بعد از ظهر امروز در همايش ملي گياهان دارويي كشور با اشاره به ارسال 3 هزار مقاله در همايش ملي گياهان دارويي كشور در ساري اظهار داشت: پذيرش يك‌هزار و390مقاله در زمينه گياهان دارويي نشان پيشرفت كشور در زمينه گياهان دارويي است.
وي تصريح كرد: در پنج سال اخير تحولات خوبي در زمينه گياهان دارويي در كشور ايجاد شد و استعداد كشور براي ارتقاي بيشتر در اين زمينه مهيا است.
رئيس مركز تحقيقات گياهان دارويي كشور با اعلام اينكه از 14 اقليم ممكن شناخته شده در جهان 11 اقليم آب وهوايي در كشور موجود است، افزود: كشور بايد به سمت بهره‌برداري مناسب‌تر از ظرفيت موجود استفاده ببرد.

* دورريز زعفران ايراني ماده موثرتري از زعفران مرغوب ديگر كشورها دارد
وي با اشاره به وجود آب‌هاي معدني مناسب در كشور بيان داشت: زمينه ايجاد توريست سلامت در كشور بايد فراهم شود زيرا كه 120هزار ميليارد متر مكعب آب‌هاي معدني در كشور وجود دارد.
حاجي آخوندزاده با اعلام اينكه گونه‌هاي گياهي موجود در ايران بسيار نادر وغيرقابل مقايسه با انواع ديگر است، افزود: به طور مثال دورريز زعفران ايراني ماده موثرتري از زعفران مرغوب ديگر كشورها دارد.

* ايجاد 5 دانشكده طب سنتي در كشور
وي با اشاره به تاكيدات مقام معظم رهبري در زمينه ايجاد تحول در بخش گياهان دارويي بيان داشت: از زمان روي كارآمدن دولت نهم توجه به زيرساخت‌هاي گياهان دارويي افزايش يافت.
اين مسئول خاطرنشان كرد: با پذيرفته شدن فناوري گياهان دارويي در ستادهاي هفتگانه كشوري، تغييرات زيادي در زمينه تحول در گياهان دارويي ايجاد شد و همچنين در سند توسعه كشور نيز توجه به گياهان دارويي در دستور كار قرار گرفت.
وي از ايجاد پنج دانشكده طب سنتي در كشور خبر داد و بيان داشت: دانشگاه طب سنتي شيراز در حال راه‌اندازي است و شهرستان مشهد هم براي ايجاد دانشگاه طب سنتي درخواست خود را ارائه كرد.

* فعاليت 46 كارخانه توليد گياهان دارويي در كشور
رئيس مركز تحقيقات گياهان دارويي كشور با اعلام اينكه در مازندران زمينه مساعد براي فعاليت‌هاي گياهي مهيا است، بيان داشت: از طبيعت زيباي مازندران و گنجينه‌هاي علمي موجود در استان نيز مي‌توان براي ارتقاي گياهان دارويي بهره‌برداري كرد.
وي با اعلام اينكه 46 كارخانه در زمينه توليد گياهان دارويي در كشور در حال فعاليت هستند، افزود: در ابتداي دولت نهم 110نوع توليد گياهي داشتيم و در حال حاضر 555 داروي گياهي در كشور توليد مي‌شود.
رئيس مركز تحقيقات گياهان دارويي كشور در پايان با اعلام اينكه پژوهشگراني كه تحقيقات گياهي خود را به معرض توليد برسانند حمايت مي‌شوند، افزود: 17مركز تحقيقات گياهان دارويي و سه مركز رشد گياهان دارويي در كشور دانش‌ها و ايده‌ها را تبديل به محصول مي‌كنند.تعداد بازديد:1040 آخرين تغييرات:89/12/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر