چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
خروجي RSS

افشاي طرح حمله اسرائيل به سوريه

افشاي طرح حمله اسرائيل به سوريه

يك ديپلمات غربي دليل واقعي ورود دو ناو نظامي ايران به سواحل سوريه را مقابله با طرح محرمانه آمريكا و رژيم ‌صهيونيستي دانست كه بر اساس آن تل‌آويو قصد دارد با حمايت آمريكا به سوريه و لبنان حمله برق‌آسا انجام بدهد.

 

 


به گزارش فارس، يك ديپلمات غربي در امان (پايتخت اردن) در گفت‌وگو با روزنامه السفير لبنان از طرح رژيم صهيونيستي و آمريكا براي اقدام نظامي فوري در منطقه پرده برداشت و اعلام كرد كه اين اقدام براي بازيابي وضعيت دلخواه، در منطقه است.

اين منبع كه خواست هويت و منصبش فاش نشود، به روزنامه السفير گفت: ورود دو كشتي جنگي پيامي از ايران براي همه كساني در رژيم صهيونيستي است كه به نحوي با اين مسئله ارتباط دارند، مبني بر اينكه اگر اسرائيل به سوريه حمله كند، با واكنش ايران مواجه خواهد شد.

پايگاه اطلاع‌رساني شبكه العالم به نقل از السفير اعلام كرد، اين ديپلمات با توجه به اطلاعات خود در حوزه ماموريت‌هاي ميداني منطقه‌اي خود افزود: اين دو كشتي جنگي مجهز، در شرايط خاص به عنوان مقر فرماندهي موشكي ايران به شمار مي‌روند، اين دو ناو جنگي همچنين توانايي ورود به هر جنگ الكترونيك را داشته و در برابر هر حمله هوايي نيز قادر به دفاع از خود مي‌باشد كه اين مزيت نيز به دليل در اختيار داشتن سيستم دفاع موشكي مشابه اس300 است كه ايران پس از امتناع روسيه از فروش اين سيستم‌ها، آن را از طرف سومي خريداري كرده است.

اين منبع ورود دو ناوچه جنگي ايران را در چارچوب آمادگي اسرائيل براي برافروختن هر بحران به دليل اوضاع استراتژيك، بي‌سابقه دانست.

بنا بر اين گزارش، عوامل پيدايش اين وضع نگران كننده براي اسرائيل را، نبود عامل اطمينان‎بخش دانست كه پيش از اين رژيم سابق مصر آن را به وجود مي‌آورد كه حتي اگر رژيم جايگزين مبارك اندكي به سياست‌هاي سابق اين كشور پايبند باشد، باز اعتماد اوليه حاصل نمي‌شود؛ زيرا تحولات سياسي اين كشور نتايج تضمين شده‌اي ندارد و هيچ‏كس نمي‌داند نتيجه درگيري حكومت بعدي در آينده نزديك بين بقاياي نظام و گروه‌هاي مردمي مصر از جمله گروه اخوان المسلمون و ليبرال‌هاي ملي‌گراي مخالف با آمريكا و اسرائيل چه خواهد شد.

اين منبع در ادامه در مورد دلايل ورود ناوهاي جنگي ايران به درياي مديترانه افزود: بدبيني‎اي كه در خصوص وضعيت مصر به وجود آمده، بيانگر آن است كه اسرائيلي‌ها شش ماه فرصت دارند تا در مرزهاي خود با مصر با وضعي مشابه با آنچه در مرزهاي لبنان است، مواجه نشود به ويژه در پرتو برآوردهايي مبني بر اينكه تشكيلات خودگردان فلسطين در رام الله اولين قربانيان تغييرات مصر است و جنبش حماس اولين جرياني است كه به ويژه در صورت احتمال بازگشايي مرزهاي غزه و مصر از اين ره‌آورد استفاده مي‌كند، زيرا تجربه نظامي و تسليحاتي حزب‌الله را با خود دارد.

از اين رو فرماندهان نظامي اسرائيلي خود را در برابر يك خطر واقعي مي‌بينند كه كابينه امنيتي رژيم صهيونيستي 20 فوريه گذشته خطرناك بودن آن را پذيرفت؛ مسئله‌اي كه راي نهاد حاكم بر اسرائيل را بر كرسي مي‌نشاند مبني بر اينكه اسرائيل بايد با هر قيمتي كه شده اوضاع را به نفع خويش برگرداند؛ يعني حمله سريع و فوري به سوريه و لبنان تا از اين طريق خطر سوريه و حزب‌الله را از شمال مرزهاي خود دور كند و در مرحله بعد نيز بر مرزهاي فلسطين و مصر به شكل كامل سيطره پيدا كند و از قاچاق اسلحه براي حماس جلوگيري نمايد.

اين منبع افزود: تصميمات اسرائيل به آمريكائي‌ها كه از اوضاع اسفناك اين رژيم آگاه شده‌اند، ابلاغ شده است، اما آمريكايي‌ها به شدت نگران نظاميان خود در عراق هستند كه در صورت بروز هرگونه جنگي ممكن است با حملات سوريه مواجه شوند. اما بر اساس اعلام اين منبع، اسرائيل متعهد شد پس از وارد كردن ضربه محكم به حزب الله در دره بقاع و سپس دور زدن ارتش سوريه در لبنان و رسيدن به اطراف دمشق طي چند روز، رژيم سوريه را در چند هفته سرنگون كند و گروه‌هاي سوري مقيم خارج و هم‎پيمان اسرائيل نيز مردم سوريه را به شورش عليه دولت سوريه تحريك كنند. اسرائيل به آمريكا متعهد شده است در صورت به نتيجه رسيدن اين طرح، به سرعت از اطراف دمشق عقب‌نشيني كرده و كنترل سوريه را به مخالفان واگذار كند.

اين ديپلمات غربي تصريح كرد: اسرائيل خود را براي بد و بدتر آماده كرده است و آن اين است كه چنين جنگي اصلا نتيجه تضمين‌شده‌اي ندارد و قدرت موشكي اسرائيل براي هيچ‌كس ناشناخته نيست به طوري كه چنين قدرتي كابوسي واقعي براي ساكنان اسرائيل است و از طرف ديگر آماده است تا درگيري‌هاي مذهبي ساختگي را كه گروهك‌هاي تكفيري در سوريه ايجاد مي‌كنند، تحمل كند.

تعداد بازديد:1055 آخرين تغييرات:89/12/12
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر