چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

خيزش‌هاي جهان اسلام برگرفته از مكتب امام حسين است

خيزش‌هاي جهان اسلام برگرفته از مكتب امام حسين است

خبرگزاري فارس: يكي از مراجع تقليد گفت: خيزش‌هايي كه امروز در جهان اسلام مشاهده مي‌شود برگرفته از مكتب مبارزه و ظلم‌ستيزي امام حسين (ع) است.


 


به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله جعفر سبحاني پيش از ظهر امروز در سيزدهمين جشنواره بين‌المللي پژوهشي شيخ طوسي كه در مدرسه عالي امام خميني(ره) برگزار شد، در سخناني اظهار داشت: در ميان تاريخ بشر نهضت‌ها و قيام‌هاي فراواني وجود دارد كه در ميان آنها، نهضت‌ها و قيام‌هاي انبيا و اولياي الهي درخشندگي ويژه‌اي دارد.
اين مرجع تقليد ادامه داد: جهان ديگر قيام‌ها را فراموش مي‌كند، اما قيام‌‌هاي انبيا و اوليا را حفظ كرده و در حافظه نگاه خواهد داشت.
وي بيان داشت: قيام انبيا با فطرت انسان هماهنگ است و تا انسان و فطرت او وجود دارد خواهان عدالت است و قيام‌هاي متناسب با فطرت باقي خواهند ماند.
آيت‌الله سبحاني تصريح كرد: قيام انبيا و اوليا هميشه در حافظه جهان موجود است و بشر از آنها استقبال مي‌كند چون مطابق با آفرينش انسان است و انسان از نظر آفرينش خواهان عدالت، مساوات و حريت است.
وي يادآور شد: در ميان انقلاب‌هايي كه بعد از پيامبر اكرم(ص) انجام شد، انقلاب امام حسين(ع) در جهان هميشه پاينده و زنده است و تمام جهان به اين الگو توجه دارند.
اين مرجع تقليد ابراز داشت: در تحليل قيام امام(ع) عقايد متفاوتي كه به انگيزه قيام مي‌پردازد، وجود دارد و محققان و نويسندگان قيام امام(ع) را از ابعاد مختلف تجزيه و تحليل كرده و مطرح كرده‌اند كه امام به دنبال شهادت و شهادت‌طلبي بود.
آيت‌الله سبحاني تصريح كرد: اين امر قابل تجزيه و تحليل است و اين مسئله كه قيام ايشان تنها براي شهادت بوده توجيه‌گر قيام ايشان نيست.
وي گفت: احساس وظيفه را مي‌توان در ميان تحليل‌‌هايي كه وجود دارد انگيزه قيام امام حسين(ع) ذكر كرد و در اينجا اين سؤال مطرح است كه آيا قيام تنها وظيفه امام(ع) بوده و وظيفه ديگر مسلمانان نبوده است.
اين مرجع تقليد بيان داشت: قيام عليه ظلم يك وظيفه همگاني براي همه مسلمانان بوده اما در اين ميان امام حسين(ع) احساس وظيفه كرده و ديگران عقب ماندند.
آيت‌الله سبحاني گفت: سيدالشهدا(ع) در زماني كه مباني اسلام در خطر است و بزرگان اسلام بايد قيام كنند، خود پيشگام مي‌شود، اما ديگران حركت نمي‌كنند.
وي با اشاره به سخنان امام حسين(ع) در بيان اهداف قيام خودگفت: زماني كه حاكم ستمگري كه حلال خدا را حرام كرده و دست به ظلم و ستم مي‌زند، قيام وظيفه همگان است.
اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: امام(ع) در شرايطي كه دين اسلام با فرسودگي همراه است و حقايق پنهان شده و بايد معارف روشن شود، قيام كرده و سكوت نمي‌كنند.
آيت‌الله سبحاني گفت: افرادي كه با قيام امام مخالفت مي‌كنند بينش ايشان را ندارند و نمي‌دانند جهان، جهان سكوت نيست، اگر سكوت شود همين مقدار دين هم از بين مي‌رود.
وي با اشاره به الگوسازي قيام امام حسين(ع) براي جوامع ديگر تصريح كرد: قيام حسين(ع) متعلق به عصر خود نيست، ايشان در عصر خود قيام كرد و نتيجه گرفت اما اين يك نوع الگوسازي براي جهان است و قيام‌هاي بعدي همه از امام حسين الگو گرفتند.
اين مرجع تقليد خاطرنشان كرد: قيام امام(ع) يك حيات موقت و يك حيات گسترده به بشريت ارزاني داشت، حيات موقت دوران 57 ساله ايشان است و حيات گسترده الگو و درس براي مظلومان جهان است.
آيت‌الله سبحاني در ادامه سخنان بيان داشت: در جهان زلزله‌اي در كشورهاي عربي ايجاد شده است، مردم سال‌‌هاي بسيار در خفقان بوده و با ذلت زندگي مي‌كردند و حال صبر آنها لبريز شده و همه راه امام حسين(ع) را در پيش گرفتند.
وي با بيان اينكه انقلاب حسين(ع) قيامي جاودانه است، گفت: احساس وظيفه همگاني، الگوسازي براي جامعه و اقوام ديگر و احياي دين و مذهب از دلايل قيام ايشان است.
اين مرجع تقليد افزود: احياي دين بر همه چيز مقدم است چرا كه اقامه امر خدا است و همه بايد مطيع امر الهي باشند.
آيت‌الله سبحاني گفت: مكتب سالار شهيدان براي همگان مطرح است و شيعه، اهل تسنن، مسيحي و ... در رابطه با آن كتاب مي‌نويسند، چراكه انقلابي جامع و به تمام معنا درست بود.

* نبايد از برخي روايات تنها به صرف گرياندن مردم استفاده كرد
وي در بخش ديگري از سخنان خود ابراز داشت: روحانيوني كه به منبر مي‌روند و در رابطه با امام حسين(ع) سخن مي‌گويند بايد در پاسداشت منبر امام حسين(ع) تلاش كنند زيرا با منابر حسين(ع) انقلاب اسلامي به پا خاست و ما از عاشورا به انقلاب رسيديم.
اين مرجع تقليد بيان داشت: اگر منبر امام حسين و عاشورا وجود نداشت، طاغوت و ستم هنوز حكومت داشت.
آيت‌الله سبحاني خاطرنشان كرد: نبايد به مطالب سست و بي‌پايه پرداخت، مقتل‌ها بايد بررسي شود و مقتل‌هاي صحيح ارائه شده و از بيان مقتل‌هاي ضعيف پرهيز شود.
اين مرجع تقليد با بيان اينكه گرياندن مردم براي ما هدف نيست، گفت: نبايد برخي روايات را صرف گرياندن مردم مطرح كرد بايد اهداف اباعبدالله مطرح شود تا مردم به دنبال آن حركت كنند.
وي عنوان كرد: گرياندن مردم خوب است، اما به شرطي كه در شأن حسين(ع) باشد و بايد از خواندن مقتل‌هايي كه با موازين اسلام و قرآن مطابقت ندارند، پرهيز كرد.

تعداد بازديد:818 آخرين تغييرات:89/12/13
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر