سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/سياسي و اقتصادي


 
 


 


 


 
خروجي RSS

احتمال واریز 110 لیتر بنزین در فروردین

 

احتمال واريز 110 ليتر بنزين در فروردين/ بنزين نوروزي روياي کارتهاي خالي

با نهايي شدن سناريوي اختصاص سهميه بنزين نوروزي، فروردين ماه امسال در مجموع 110 ليتر بنزين ويژه حمايتي نوروزي و سهميه ماهانه به کارتهاي خالي سوخت خودروها واريز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، گزارشهاي رسمي وزارت نفت از به پايان رسيدن سهميه بنزين نيمه يارانه اي (بنزين 100 توماني) در نزديک به 70 درصد کارتهاي هوشمند سوخت حکايت دارد به طوري که در شرايط فعلي در 6 ميليون کارت هوشمند ذخيره بنزين يارانه اي به صفر رسيده است.

همزمان با آغاز شمارش معکوس براي به پايان رسيدن سال کهنه و کاهش سهميه بنزين يارانه اي و نيمه يارانه اي در بيش از 8 ميليون کارت هوشمند به حداقل کاهش يافته است.
 
بر اين اساس، با توجه به سياست دولت مبني بر توسعه گردشگردي به ويژه در ايام تعطيلات نوروزي همچون چهار سال گذشته، اختصاص سهميه ويژه نوروزي به خودروها در دستور اعضاي کابينه قرار گرفته است.
 
پيگيريهاي خبرنگار مهر حاکي از قطعي شدن اختصاص سهميه بنزين نوروزي به خودروها دارد اما هنوز در بين نمايندگان ويژه دولت در کارگروه حمل و نقل و سوخت جمع بندي نهايي درباره ميزان سهميه بنزين نوروزي حاصل نشده است.
 
گفته مي شود تا چند روز آينده وضعيت سهميه ويژه نوروزي خودروها در دولت تعيين تکليف خواهد شود و بر اين اساس، اختصاص 50 ليتر سهميه بنزين ويژه حمايتي از ساير گزينه ها محتمل تر به نظر مي رسد.
 
در همين حال، محمد رويانيان رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور اخيرا با اشاره به نهايي شدن سناريوي اختصاص سهميه بنزين نوروزي در دولت، اعلام کرده است: سهميه بنزين نوروزي خودروها تا 25 اسفند به کارتهاي هوشمند سوخت واريز مي شود.
 
اين در حالي است که علاوه بر اختصاص 50 ليتر سهميه احتمالي بنزين نوروز تا 12 روز آينده، سهميه بنزين نيمه يارانه اي خودروها در اولين ماه سال آينده بدون تغيير باقي مي ماند و اين سهميه 29 اسفند به کارتهاي سوخت واريز مي شود.
 
بر اين اساس خودروهاي شخصي در اولين ماه فصل بهار مي توانند از 110 ليتر بنزين نيمه يارانه اي (بنزين 400 توماني)براي انجام سفرهاي نوروزي استفاده کنند که قطعا اين موضوع منجر به رونق مجدد صنعت گردشگردي ايران خواهد شد.
 
وزارت نفت هم پيشتر از آمادگي براي تامين بنزين نوروزي خودروها در ايام نوروز خبر داد و اعلام کرده است: در صورت موافقت دولت با اختصاص سهميه ويزه نوروزي و با توجه به ذخيره سازي مطلوب اين فرآورده نفتي مشکلي در تامين سوخت خودروها در روزهاي پاياني سال و ايام نوروز وجود ندارد.
 
آغاز طرح ويژه بازرسي نوروز جايگاه‌ها تا 48 ساعت آينده
 
به گزارش مهر، افزايش تراکم و ايجاد صفهاي کيلومتري پيش روي جايگاههاي سوخت مهمترين معضل پيش روي خودرو سواران در روزهاي پاياني اسفند و ايام نوروز است، از اين رو تا 48 ساعت آينده به منظور ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزي به ويژه در مسيرهاي پرتردد، طرح نظارت بر عرضه فرآورده هاي نفتي در قالب 15 گروه نظارتي در 37 منطقه کشور آغاز مي شود.
 
اين طرح تا 15 فروردين ماه سال آينده به طور همزمان در بيش از چهار هزار و 400 جايگاه بنزين، ال.پي.جي، گازوئيل و سي.ان.جي اجرايي مي شود علاوه بر اين امسال نصب و راه اندازي 14 جايگاه سيار بنزين در مسيرهاي پر رفت و آمد در دستور کار شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي قرار گرفته است.
 
يکي ديگر از نقاط کوره در سوخت رساني به خودروها جزاير مسافر پذير ايران در خليج فارس همچون کيش و قشم و بنادر چابهار، بوشهر و بنادر حاشيه درياي خزر است که امسال هشت فروند کشتي نفتکش براي تامين پايدار سوخت به اين مناطق اختصاص يافته است.
 
شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي هم با انتشار گزارشي از آمادگي توزيع روزانه بيش از 200 ميليون ليتر فرآورده نفتي توسط هشت هزار و 800 دستگاه نفتکش جاده پيما در جايگاه‌هاي عرضه و انبارهاي نفت سراسر کشور خبر داده است.
 
احياي اقتصاد ورشکسته جايگاه‌ها با بنزين نوروزي
 
به گزارش مهر، همزمان با اجراي قانون هدفمندي يارانه ها متوسط فروش بنزين و گازوئيل در سطح جايگاه‌هاي کشور تا سقف 10 ميليون ليتر در روز کاهش يافته است، اين افت فروش انتقاد جايگاهداران سوخت سراسر کشور را به همراه دارد.
 
در حال حاضر متوسط مصرف بنزين کشور حدود 54 ميليون ليتر در روز رسيده است که از اين ميزان 70 درصد فروش بنزين با نرخ 400 توماني، 20 تا 25 درصد با نرخ يکصد توماني و مابقي با نرخ آزاد (700 توماني) انجام مي شود.
 
ناصر رئيسي فرد رئيس انجمن جايگاه داران سوخت کشور با تاکيد بر اينکه مردم از خريد بنزين و گازوئيل آزاد در جايگاه‌ها استقبال نمي کنند به خبرنگار مهر، گفت: اين موضع منجر به کاهش فروش و حاشيه سود جايگاههاي سوخت در شهرهاي مختلف کشور شده است.
 
وي يکي از دلايل تراکم پيش روي جايگاه‌ها را سوخت گيري ناقص خودروسواران مي داند و معتقد است: ادامه رويه موجود و عدم اصلاح نرخ کارمزد فروش بنزين قطعا ورشکستگي تعداد کثيري از جايگاههاي سوخت را به همراه خواهد داشت.
 
در همين حال در شرايط فعلي پرونده تغيير نظام کارمزد فروش فرآورده هاي نفتي به حق العمل کاري در نهاد رياست جمهوري مسکوت مانده است و تاکنون اعضاي کابينه وضعيت اين طرح را روشن نکرده اند که اين موضوع نگراني سرمايه گذاران خصوصي جايگاه‌هاي سوخت کشور را دو چندان کرده است.
 
مسئولان وزارت نفت پيش بيني مي کنند با اختصاص سهميه ويزه بنزين نوروزي و افزايش فروش بنزين در جايگاه‌ها بار ديگر اقتصاد از رونق افتاده مجاريهاي عرضه فرآورده هاي نفتي حداقل براي مدت کوتاهي احيا شود.
 
منبع : خبرگزاري مهر
تعداد بازديد:841 آخرين تغييرات:89/12/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر