پنج شنبه 26 تير 1399 - 24 ذي القعده 1441 - 16 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

محل سکونتتان چند می ارزد؟

محل سکونتتان چند مي ارزد؟

 

آيا تا به حال به فرمولي فکر کرده‌ايد که بتوان بر اساس آن‌ ارزش‌ سياره‌هاي جهان را مشخص کرد؟ اگر اين فرمول طراحي شود فکر مي‌کنيد با ارزش‌ترين سياره جهان کجاست و چه قدر مي‌ارزد؟
يك دانشمند آمريكايي با ساخت فرمولي براي محاسبه ارزش كره زمين، محل سکونت تمام انسان ها قيمت اين سياره را 4880 تريليون دلار ارزش‌گذاري كرده است.  او اين ميزان را با محاسبه مجموع سن، اندازه، دما، جرم و ساير آمار حياتي زمين به دست آورد و در نتيجه سياره زمين گرانترين سياره محسوب مي‌شود.
محل سکونتتان چند مي ارزد؟
طبق اين محاسبات، سياره مريخ 16 هزار و 300 دلار ارزش دارد درحالي‌كه سياره ناهيد كمتر از يك پني (سنت) ارزش‌گذاري شده است.
حدود 1235 سياره ديگر در جهان وجود دارد كه بيشتر آنها به دليل شرايط آب و هوايي نامناسب از ارزش زيادي برخوردارنيستند.
لاوگلين كه ابداع‌گر اين معادله است از اين محاسبات براي ارزش گذاري اكتشافات فضاپيماي كپلر ناسا استفاده كرده است.  اين فضاپيما دو سال پيش به مدار پرتاب شد و سال گذشته اين دانشمند تصميم گرفت تا براي سيارات خاكي كه كپلر كشف كرده برچسب قيمت تهيه كند.
محل سکونتتان چند مي ارزد؟
در آن زمان سياره فراخورشيدي «گليزا 581 سي» براي دانشمندان به عنوان شبيه‌ترين سياره شناخته شده به زمين محسوب مي‌شد اما اين معادله ارزش آن را 150 دلار تعيين كرد در حالي‌كه گفته مي‌شود سياره KOI 326.01 از قيمتي برابر 245 هزار دلار برخوردار است.
هرچه يك سياره يا ستاره عمر بيشتري داشته باشد از ارزش بيشتري برخوردار است چرا كه فرصت تكامل داشته است. پس از آن، جرم جسم مورد محاسبه قرار گرفته و در حالت كلي اگر از اندازه‌اي نزديك به اندازه زمين برخوردار باشد به عنوان يك اندازه خوب براي حمايت از حيات حساب مي‌شود.
او دريان باره مي گويد:« من هميشه فکر مي‌کردم مفهوم اين که يک سياره شبيه به زمين که داراي مناطق قابل سکونت است به خوبي معين شده است، اما من احتياج به يک معيار سنجش داشتم تا بتواند اين ارزشگذاري را به شکل ملموس‌تري نشان دهد. هرچه يک ستاره قديمي‌تر باشد ارزش آن بيش‌تر است، چرا که شانس آن را داشته که به بلوغ برسد. بعد از آن جرم ستاره و اين که آيا يک سياره با اندازه زمين در اطراف آن وجود داشته باشد روي ارزش آن موثر است.»
وي هم‌چنين ميزان انرژي را که يک سياره توليد مي‌کند و اين که آيا دماي آن براي پشتيباني کردن از حيات موثر است، در اين ارزشگذاري محاسبه مي‌کند و در انتها اين طور نتيجه مي‌گيرد که يک سياره با ارزش بيش از 100 ميليون دلار ارزش مطالعه کردن دارد و بهتر است از مطالعه سياره‌هاي ارزان‌تر صرف نظر شود.
اين فرمول هم‌چنين به ما ارزش بسيار بالاي سياره محل سکونتمان، زمين را نشان مي‌دهد و شايد اين موضوع سبب شود ما نسبت به حفظ اين سياره توجه بيش‌تري داشته باشيم.
م.ح.اربابي فر
بخش دانش و زندگي
خبر به نقل از خبرگزاري مهر و خبرآنلاين 
تعداد بازديد:1307 آخرين تغييرات:89/12/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر