پنج شنبه 27 دي 1397 - 11 جمادي الاول 1440 - 17 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

بهار در خانه

بهار در خانه

با نزديک شدن فصل بهار، رويش و طراوتي در زمين ايجاد مي‌شود، طبيعت رنگ و لعابي تازه مي‌گيرد و شادابي حاصل از اين نو شدگي، بسياري از ما را بر آن مي‌دارد که تکه‌اي از اين زيبايي را در اتاق کار، منزل يا باغچه‌ي کوچک‌مان هم داشته باشيم.

با نزديک شدن فصل بهار، رويش و طراوتي در زمين ايجاد مي‌شود، طبيعت رنگ و لعابي تازه مي‌گيرد و شادابي حاصل از اين نو شدگي، بسياري از ما را بر آن مي‌دارد که تکه‌اي از اين زيبايي را در اتاق کار، منزل يا باغچه‌ي کوچک‌مان هم داشته باشيم. جالب است بدانيد همانطور که انسان‌ها داراي خانواده هستند و ظاهر و رفتارشان شبيه هم است، گياهان نيز هر يک از خانواده‌اي هستند که نياز‌ها و ظاهرهاي مشابهي دارند. تيره‌ي کاسني يکي از اين خانواده‌هاست و شامل تعداد زيادي گياه مي‌شود که ازجمله‌ي آن مي‌توان به سينرر، داودي، آهار و ... اشاره کرد. اين گياه بومي ‌آفريقاي جنوبي است. گل‌هاي براق و برگ‌هاي سبز دارد که در طول روز باز مي‌شوند؛ به طوري که نزديک غروب، همه‌ي سطح گلدان را مي‌پوشانند. گياه سينرر که ما در فصل بهار و براي سفره‌هاي هفت سين مي‌خريم يا در طول عيد به ديگران هديه مي‌دهيم، از طريق کشت بذر آن در گلخانه‌هاي سايه در اوايل فصل تابستان به‌دست‌مي‌آيد.
 
 رنگ گل‌ها صورتي، قرمز، آبي، بنفش، سفيد يا ترکيبي از آن‌هاست و دوره‌ي گل‌دهي آن از اواسط اسفند تا اواخر فروردين است. اين گياه بعد از گل‌دهي از بين مي‌رود و دوباره گلدارکردن آن بسيار مشکل و بدون صرفه است. بهتر است دوباره بذر آن را بکاريم.اين روزها انواع گياهان گلدار در گلدان‌هاي آماده به فروش مي‏رسند. اما اينکه چه گياهي براي نگهداري در خانه مناسب‌تر است،  موضوعي  است که بايد در مورد آن اطلاعات داشته باشيم تا بهتر بتوانيم تصميم‏گيري کنيم. البته اين انتخاب به سليقه هم بستگي دارد. دو نمونه گل بهاري (سينرر و پامچال) را که مي‌توان در محيط خانه، به‌خوبي پرورش داد معرفي مي‌کنيم. اين گياهان، فصلي هستند و بعد از پايان دوره‌ي گل‌دهي  از بين مي‌روند، اما خوبي‌شان اين است که بهار را با خود به خانه‌هاي ما مي‌آورند.
 
  گياه سينررسينرر
آفت و بيماري‌ها
حشرات: در صورتي که روي برگ‌ها حشرات ريزي مثل کنه مشاهده کرديد، آنها را با آب و صابون بشوييد يا از  حشره‌کش استفاده کنيد.
پوسيدگي ريشه: در اين حالت، ريشه گياه حالت گنديده پيدا مي‌کند و گياه شادابي خود را از دست مي‌دهد. براي درمان، رطوبت خاک را کنترل کنيد و آن را در سطح پايين نگه داريد.
نياز‌ها
نور: اين گياه به نور زياد ولي غير مستقيم نياز دارد و پاي پنجره‌هاي جنوبي بهترين جا براي‌آن‌است.
آب:  خاک گياه را هميشه نمناک نگه داريد؛ اما زياد از آب پر نکنيد. اين گياه خاک خشک يا خيلي آبدار را نمي‌پسندد.
رطوبت: تا جايي که امکان دارد رطوبت را بالا نگه داريد. دو تا سه بار در روز، گياه را مه‌پاشي کنيد.
به طور کلي، سينرر را هيچ‌گاه دربرابر نور مستقيم آفتاب قرار ندهيد
کود: تا زمان گل‌دهي نياز به کود ندارد. زماني که گلدان به دست شما مي‌رسد زمان مناسب براي کوددهي به آن است. در اين مدت يک بار تغذيه با کود، کافي به نظر مي‌رسد. با نصف دستوري که روي بسته‌هاي کود نوشته شده، گياه را تغذيه کنيد. چرا که کود زياد، گياه را از‌بين‌مي‌برد.
دما: اين گياه عاشق سرماست. دما در بعد از ظهر‌ها 7 تا 10 و در طول روز  15 تا18 درجه باشد.
چندتوصيه
به طور کلي، سينرر را هيچ‌گاه دربرابر نور مستقيم آفتاب قرار ندهيد. به طور مرتب برگ‌هاي زرد و گل‌هاي پلاسيده را از گياه جدا کنيد تا طراوت و تازگي خود را حفظ کند. موقع خريد اين گياه، دقت کنيد همه‌ي غنچه‏ها باز نشده باشد. وجود تعدادي گل پژمرده در سينرر نشان مي‏دهد که دوام گياه بسيار کم است، زيرا ساير گل‌هايش نيز به زودي پژمرده خواهد شد.
   پامچال
پامچال
گياهي است بومي آسيا و اروپاي مرکزي که در ايران با نام گل نوروز هم شناخته مي‌شود. در بسياري از بخش‌هاي اروپا گل پامچال علامت ِ از راه رسيدن بهار است. اين گياه اغلب در زير درختان، زير سايه‌ي برگ‌هايي که بر تنه‌ي درختان رشد کرده‌اند، رشدونمو مي‌کند و گل مي‌دهد.  پامچال از گياهان علفي و ماندني تيره‌ي پامچاليان (Primulaceae) است که بيشتر گونه‌هاي آن را بشر با عمل لقاح به وجود آورده. ارتفاع گياه بين 25 تا 60 سانتي متر است و بايد در فواصلي بين 30 تا 50 سانتيمتر از هم کاشته
 
شوند. پامچال تقريباً در تمام مدت سال گل مي‌دهد اما بهترين گل‌هاي خود را در بهار (مخصوصا فروردين و ارديبهشت) مي‌دهد.
نياز‌ها
نور: جاي پرنور. پامچال سايه‌ي آفتاب را دوست دارد.
رطوبت: روزي يک بار و به ميزاني که تا فرداي آن روز، خاکش خشک شود، آبياري کنيد.
پامچال، خشکي خاک را تا مدت محدودي تحمل مي‌کند.
دما: پامچال، دماي معمولي اتاق، يعني دماي متوسط در حد بيست درجه‌ي سانتي‌گراد  را دوست دارد.
خاک: خاک نرم حاوي خاک‌برگ و شن براي آن کفايت مي‌کند.  ضمناًخاک آن بايد غني و زه‌کشي شده‌باشد.
کود: دو هفته يک بار با نصف دستور روي بسته، پامچال را کود بدهيد.
اگر قصد داريد گلدان را  به دوستان و آشنايان هديه بدهيد، بهتر است انواع سرگل را (يعني آنهايي را که همه غنچه‌هاشان باز شده‌اند) انتخاب کنيد. در صورتي که بخواهيد گياه در خانه‌ي خودتان نگه داريد، بهتر است آنهايي را خريداري کنيد که هنوز غنچه دارند و گل‌هايشان باز نشده است.فراموش نکنيد که بلافاصله بعد از انتقال اين‌گونه گياهان به خانه، بايد مقدار کمي ‌آب روي گل‌ها و برگ‌هايشان بپاشيد. ضمنا تمام برگ‌هاي زرد و گل‌هاي پژمرده را با قيچي قطع کنيد و فقط برگ‌ها و گل‌هاي سالم را نگه داريد. 
 
زندگي مثبت
تنظيم براي تبيان: کهتري
 
مقالات مرتبط 
تعداد بازديد:1280 آخرين تغييرات:89/12/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر