چهارشنبه 18 تير 1399 - 16 ذي القعده 1441 - 8 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

تازه های تکنولوژی در هفته ای که گذشت

تازه هاي تکنولوژي در هفته اي که گذشت

آي‌فون بادي عرضه شد

ک طراح صنعتي اهل هلند به تازگي نوعي پنکه را عرضه کرده است که با نيروي باد مي تواند آي‌فون را شارژ کند.
تيرد وينهوون (Tjeerd Veenhoven) طراح صنعتي هلندي دستگاهي را طراحي کرده که براي افراد ساکن مناطق بادخيز بسيار مفيد است.
 
اين محصول که iFan نام دارد نوعي شارژر ويژه آي‌فون است که مي تواند اين تلفن همراه هوشمند را با نيروي باد شارژ کند. اين شارژر از يک پنکه معمولي که براي خنک کردن داخل رايانه‌ها استفاده مي شود و يک قاب که آي‌فون در آن قرار مي گيرد تشکيل شده است.
براساس گزارش Energy Harvesting Journal، اين طراح معتقد است که آي‌فن (iFan) مي‌تواند براي کوه‌نوردي بر روي صخره‌هاي مرتفع بادگير، گردش در کنار دريا، يک سفر طولاني با خودرو (با پنجره هاي باز) و يا در زمان دوچرخه سواري بسيار مفيد باشد.
 

امكان رديابي خوردرو با SMS

عضو هيات‌مديره شركت رهياب پيام رسان به عنوان مجري خدمات ارزش افزوده موبايل از پايان يافتن پروژه بستر فني لازم براي سيستم رهيابي (رديابي)خودرو مبتني بر SMS و اجرايي شدن آن خبر داد.
عليرضا احمديان‌زارچي، در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به حساسيت اين سيستم در اطلاع‌رساني فوري، افزود: سيستم‌‏هاي رهيابي به دو صورت لحظه‌‏اي و وقفه‌‏اي در سطح دنيا موجود هستند، به نحوي كه با قرار دادن سيستم رهيابي ماهواره‌‏اي با روش لحظه اي مي‌‏توان از موقعيت هر خودرو در هر لحظه اطلاع يافت و مراكزي كه تمايل به كنترل لحظه‌‏اي خودروهاي خود دارند مي‌‏توانند در صورت انحراف از مسير راننده و يا تخلف سرعت و موارد مشابه بلافاصله به صورت خودكار به راننده تذكر دهند قبل از اين‌‏كه سانحه‌‏اي رخ دهد.
تازه هاي تکنولوژي در هفته اي که گذشت
احمديان‌زارچي، با بيان اين كه اين سيستم مورد نياز حتمي تمام خوروهايي است كه داراي محموله حساس هستند، گفت: در صورتي‌‏ كه يك تانكر با محوله نفت يا بنزين در جاده‌‏اي واژگون شود آنچه مسلم است اين‌ ‏كه راننده مصدوم توانايي اطلاع‌‏رساني از حادثه را نخواهد داشت، لذا اين سانحه بايد بلافاصله به صورت فوري و در لحظه به صورت خودكار به مركز نظارت كنترل سازمان مربوطه و مراكز امداد خبر رساني شود كه البته با سيستم رهيابي ماهواره‌‏اي (GPS) به همراه بستر دريافت SMS شركت رهياب اين امكان فراهم شد.
گفتني است؛ بستر فني SMS شركت رهياب امكان اين را كه مراكز بتوانند همزمان ده‌‏ها خودرو را به صورت كنترل لحظه‌‏اي تحت نظارت داشته باشند را فراهم ساخت.
قابل ذكر است؛ پيش از اين، اين گونه خدمات فقط از طريق روش غيرحرفه‌‏اي ارسال به سيم كارت ممكن بود كه مشكلاتي نظير عدم آنتن‌دهي در سمت سازمان كنترلي، اختلالات متعارف سيم‌كارت و محدوديت دريافت لحظه‌‏اي از چند خودرو را در پيش رو به همراه داشت.
اين خدمت براي سازمان‌‏ها و مراكز مختلف رايگان بوده و متقاضيان مي‌‏توانند براي كسب اطلاعات بيشتر به سامانه اطلاعاتي رهياب به سايت WWW.VASBILE.COM مراجعه نمايند.
 

موفقيت ايران در توليد رگ‌ از نانو الياف

 محققان يک مرکز تحقيقات زيست فن آوري کشورمان از موفقيت در توليد رگ مصنوعي از نانوالياف زيست سازگار زيست تخريب پذير با همکاري دانشگاه علوم پزشکي تهران خبر دادند.
به گزارش ايسنا، به گفته محققان شركت فن آوري بن ياخته، نمونه اوليه اين رگ مصنوعي از حدود 9 پيش در گردن يک گوسفند پيوند زده شده که پس از گذشت اين مدت کارکرد مطلوبي داشته و اين گوسفند همچنان به حيات طبيعي خود ادامه مي‌دهد.
تازه هاي تکنولوژي در هفته اي که گذشت
محققان اين مرکز سال گذشته نيز با بهره گيري از تكنيك‌هاي مهندسي بافت و توليد بسترهاي نانومتري زيست تخريب پذير موفق به كشت و تكثير سلول‌هاي بنيادي و توليد بافت پوستي به منظور بازسازي آسيب‌هاي پوستي شده بودند.
فراوري:محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان
منابع: sharif news .ir 
تعداد بازديد:1269 آخرين تغييرات:89/12/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر