چهارشنبه 3 بهمن 1397 - 17 جمادي الاول 1440 - 23 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

دوباره مرد زندگی من باش

دوباره مرد زندگي من باش

در مقالات « رد پاي يک زن » و « چگونه شوهرم را به زندگي باز گردانم ؟ » راجع به علل خيانت در مردان و رفتارهاي صحيح همسر در چنين مواقعي صحبت کرديم و در اين مقاله راه هايي را پيشنهاد مي کنيم که مي تواند در بازگرداندن شوهر به آغوش خانواده موثر باشد :

 
 
الف ـ احترام گذاشتن به شخصيت او : در قاموس ديني ما شوهر مي بايست از احترام همسر خود برخودار باشد ، اين روحيه مرد ، اين احترام را از همسرش مي طلبد .
 
خانم دوروتي کارنگي در کتاب همسرداري به زنان براي رشد شوهرشان اين گونه سفارش مي کند:
«وقتي مرد احساس کرد که زن او را لايق و با جرأت مي داند به خود مي بالد و اين شهامت را به دست مي آورد که براي مقابله با هر مشکلي سينه سپر کند . اواز لياقت خود اطمينان مي يابد و همين امر اعتماد به نفس لازم را در او بوجود مي آورد و قوت قلبي که به او داده شده است باعث موفقيتش مي شود »(کارنگي ،ص57).
وقتي مرد احساس کرد که زن او را لايق و با جرأت مي داند به خود مي بالد و اين شهامت را به دست مي آورد که براي مقابله با هر مشکلي سينه سپر کند .
و همچنين عدم احترام به شوهر را موجب دوري شوهر مي داند
«خانم محترم شما بايد به نوعي با شوهرتان حرف بزنيد که احساس سربلندي وافتخار کند و حرف هاي شما موجب تشويق او شود . خوار وخفيف کردن شوهر گناه غير بخشش و غير قابل جبران است که يک زن مرتکب مي شود .جريحه دار کردن غرور يک مرد براي او خيلي گران تمام مي شود و امکان دارد در زندگي زناشويي تأثير نا مطلوب دائمي بگذارد .يک مرد به سختي مي تواند خفيف شدن از جانب زنش را به فراموشي بسپارد (کارنگي ،ص،58).
در اين حديث پيامبر (ص) با توجه به روحيه و فطرت مرد ،لزوم احترام و تواضع زن را نسبت به مرد بيان نموده است:
«اگر بنا بودامر مي کردم کسي برکسي سجده کند ، امر مي کردم زن بر شوهرش سجده کند »(وسايل الشيعه ،ج ،14ص،115)
زن و مرد
ب ـ اطاعت کردن : مرد مدير و سرپرست خانواده است ، هر مديري ، مي بايست اطاعت شود تا بتواند به خوبي آن مجموعه را اداره نمايد ، اگر زني هرچه بيشتر از شوهر خود اطاعت کند ، ضمن کسب قرب الهي ، قلب همسرش را تسخير کرده است ، اين نکته ، راز جذب قلب يک مرد مي باشد !!
پيامبر (ص) يکي از نعمت هاي بزرگ براي مؤمن را داشتن همسري که با ديدن او ،شاد شود و فرمانش را اطاعت کندمي داند:
به درستيکه از چيز هايي براي اصلاح يک مسلم است آن که همسري دارد که وقتي او را مي نگرد شاد مي شود و فرمان او را اطاعت مي کند ( وسائل‏الشيعه ج : 20 ص : 40)
 
ج ـ پوشيدن لباس زيبا و متنوع : گفته شد که شهوت مرد در چشمان اوست ، يکي از وظايف ديني زن نسبت به شوهرش، خودآرايي و زينت کردن مي باشد . اين خودآرايي براي همسر ، ثواب اخروي نيز دارد . نکته اي که بايد در اين مورد بايد توجه نمود ، آن که نبايد در حضور فرزند نوجوان خود ،به گونه اي لباس بپوشيد که موجب تحريک اوشويد ،اين کار باعث بروز بلوغ زود رس در فرززندتان مي شود .
 « امام صادق (ع)  فرمودند : زني خدمت پيامبر (ص) رسيد و پرسيد که حق شوهر بر زن چيست ؟پيامبر (ص) فرمودند : خودش را با بهترين عطرها خوشبو کند و زيباترين لباس هايش را بپوشد و خود را به بهترين زينت ها، زينت کند و خودش را صبح و شب به شوهرش عرضه نمايد(کافي ،ج 5 ،ص 508).
 
د ـ فراهم نمودن وقت خصوصي : با برنامه ريزي کارهاي خانه براي خودتان يک وقت خصوصي فراهم کنيد. حتي گاهي اوقات تنهايي به گردش و پارک محله برويد ،به فرزندتان اعلام کنيد که «بچه ها ، امروز من و بابا مي خواهيم پارک برويم» .قرآن به جهت اهميت اين وقت خصوصي در سوره نور آيه 58اين گونه فرموده است: « اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! بردگان شما، و همچنين كودكانتان كه به حدّ بلوغ نرسيده‏اند، در سه وقت بايد از شما اجازه بگيرند: پيش از نماز صبح، و نيمروز هنگامى كه لباسهاى (معمولى) خود را بيرون مى‏آوريد، و بعد از نماز عشا اين سه وقت خصوصى براى شماست امّا بعد از اين سه وقت، گناهى بر شما و بر آنان نيست (كه بدون اذن وارد شوند) و بر گرد يكديگر بگرديد. اين گونه خداوند آيات را براى شما بيان مى‏كند، و خداوند دانا و حكيم است!» (نور ،58)
 
ح ـ برقراري روابط جنسي لذت بخش :روابط جنسي در تحکيم زندگي نقش فراواني دارد ، قرآن در آيه 187سوره اعراف ،برقراري آرامش زن و مرد رادر روابط جنسي همسران مي داند : ِاو خدايى است كه (همه) شما را از يك فرد آفريد و همسرش را نيز از جنس او قرار داد ، تا در كنار او آرامش بگيريد. وقتي كه با او آميزش كرد ، حملى سبك برداشت(اعراف ،187) 
 عدم توجه به نياز هاي جنسي يکديگر که به ناتواني ، بي ميلي يا سرد مزاجي فرد مربوط مي شود ،با لطمه به روابط زن وشوهر ،افراد را دچار عصبانيت ودلسردي نسبت به همسر و زندگي ميکند
 عدم ارضاي نيازهاي جنسي ،عامل ديگري براي اختلاف زن وشوهر است .عدم توجه به نياز هاي جنسي يکديگر که به ناتواني ، بي ميلي يا سرد مزاجي فرد مربوط مي شود ،با لطمه به روابط زن وشوهر ،افراد را دچار عصبانيت ودلسردي نسبت به همسر و زندگي ميکند و به تدريج موجب بروز رفتارهاي پرخاشگرانه ودر نهايت افسردگي مي شود . مشکل ترين وضيعت براي افرادي است که همسرشان دچار سرد مزاجي ،بي ميلي جنسي يا نوعي اتلال جنسي است .اين افراد به ممنوعت ها وشرايط اجتماعي ، اقتصادي وخانواده ،وابستگي به فرزندان ونگراني نسبت به آينده ، به ناچار شرايط را با فشار تحمل مي کنند . گاه ايرادگيري از هم ،نارضايتي از زندگي ،قهر هاي طولاني مدت ،کوبيدن يکديگر ،تهديد به جدايي ،ابراز خستگي و تمارض ،از عوارض بر آورده نشدن نياز هاي جنسي زن وشوهر است (خانواده در نگرش اسلام و روان شناسي، ،ص،136).
محبت به همسر
وـ بدرقه واستقبال گرم :موقع رفتن به سر کار ، تا درب منزل اورا بدرقه کنيد و با آغوش گرم ،روز خوب وموفقي را براي اوآرزونماييد ؛موقع برگشت به خانه ـ در هر ساعت باشد ـ از او استقبال کنيد واورا در آغوش گرم بگيريد وبه اوبگوييد «خسته نباشيد » چنانچه وسيله اي براي خانه خريداري کرده ،از او تشکر کنيد .به درس خانم مارابل در کلاس هاي آموزش دقت فرماييد:« فعاليت هاي روزانه خود را طوري ترتيب دهيد که هنگامي که شوهرتان در آستانه در خانه ظاهر مي شود کاملاًآماده استقبال از او باشيد . يک روانشناس به من مي گفت : اگر زنها از شوهرشان هنگام ورود به خانه استقبال گرمي بکنند ، شمار زيادي از مردان خود را گرفتار مشغله زياد با ساير زنها نخواهد کرد »(زن کامل ،ص119). 
 
 
در آموزه هاي ديني ما ، زني که از شوهر خود استقبال مي کند ،نيم اجر شهيد را به چنين زني داده مي شود : « مردي نزد پيامبر (ص) آمد وگفت  من همسري دارم که وقتي وارد خانه مي شوم به استقبالم مي آيد ،وموقع رفتن تا درب خانه مشايعتم مي کند، وقتي من را غمگين مي بيندبه من مي گويد :چه چيز تو را غمگين کرده است اگر نگراني تواز روزي هست، غيراز تو(خدا) کفالت آن را به عهده گرفته است ،اگر در مورد آخرتت نگران هستي ،خدا آن را زياد نمايد ؛پس پيامبر (ص) فرمودند:خدا کارگراني دارد واين همسرتو از کارگران خداست ، وخدا نيم اجر شهيد به او مي دهد» (وسايل الشيعه ج20، ص29). 
 
پذيرش شوهرتان نخستين گام در راه زنده کردن اوست وگامي است کارساز .اين آزادي باعث مي شود که به صورت يک مرد کامل در آيد . 
 
ط ـ عيب وايراد نگيريد : مردان حتماً داراي عيوبي مي باشند ،زنان هم با حواس قوي و حساس خود به اين عيوب آگاه مي شوند و آنها از روي محبت و خير خواهي که به همسرشان دارند ، براي اصلاح آنها دائم به آنها گوش زد مي کنند که «فلان کارت را تصحيح کن »، «فلان کار را انجام نده عيب است »،از اين قبيل جملات ؛ هر چند که نيت شما خير است ، ولي اين عمل ـ به ظاهر خير خواهانه ـ موجب پريشاني مردان شده و باعث از دست دادن قلوب آنها خواهيد شد .
خانم مارابل مورگان مشاور خانواده در کتاب زن کامل خود مي گويد: يک مرد نياز دارد همان گونه که هست پذيرفته شود ، دقيقاً همان طوري که هست . اين نوع پذيرش کامل و همه جانبه ، وي را متقاعد مي کند که شما براستي او را دوست داريد . نياز او به پذيرش کامل ،خيلي عجيب نيست. پذيرش شوهرتان نخستين گام در راه زنده کردن اوست وگامي است کارساز .اين آزادي باعث مي شود که به صورت يک مرد کامل در آيد . اوتوانايي بالقوه يک مرد کامل شده را داراست ولي وقتي که شما به او اجازه نداده ايد که اوخودش باشد ، قادر به رسيدن به آن مرحله نيست .او را بپذيريد، همانگونه که امروز هست .نقاط ضعف و قدرت او را بپذيريد(زن کامل،ص50و58) .  بنابراين ازبيان عيب همسرتان خوداري نماييد . سعي نماييد با فراهم نمودن محيط و فضاي لذت بخش و آرام بخش به اوکمک کنيد تا خودش عيوبش را بشناسد و بر طرف کند. مرد دوست دارد که خودش عيبش را برطرف نمايد ،اين قدرت روحي را با رفتار زيباي خود به او بدهيد !
 
چنانچه چند ماه دستورات فوق را مرتب و منظم انجام دهيد به احتمال زياد همسرتان را دوباره به خانه باز خواهيد گرداند .اگر هم به احتمال ضعيف او از رفتار خود دست برنداشت ،شما  موفق شده ايد که فضاي خانه را از تشنج شديد و متلاشي شدن جلوگيري نماييد ،اين موفقيت بزرگي است که علاوه بر آثار مثبت دنيايي،از ثواب آخروي نيز برخوردار خواهيد شد . 
در خاتمه دو کتاب مفيد را معرفي مي نمايم : زن کامل نويسنده مارابل مورگان ترجمه پريسا علي نيا ـ آيين شوهر داري نويسنده دکتر لورا .شلسينگر ترجمه مهدي قرچه داغي ـ آيين همسرداري نويسنده دوروتي کارنگي ترجمه مهستي شهلايي
 
گروه خانواده ايراني سايت تبيان - نويسنده : غلامعباس سرشور خراساني
تنظيم : ندا داودي
 
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1336 آخرين تغييرات:89/12/16
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر