جمعه 27 مهر 1397 - 9 صفر 1440 - 19 اكتبر 2018
صفحه اصلي/قرآن

فضیلت و آثار دعا از دیدگاه قرآن

فضيلت و آثار دعا از ديدگاه قرآن

 

 


خداوند در آياتي از قرآن کريم براى مخاطبَين  در صورتي که دعايي را در محضر خداوند نداشته باشند ،  هيچ جايگاه و مقامي، قرار نداده ؛ بنابراين ،  فهميده مى شود كه جايگاه و منزلت انسان در نزد خداوند - جلّ جلاله - به اندازه دعا و ارزش او به قدر اهتمام به مناجات و خواندن اوست .


1- خداوند - جلّ جلاله - مى فرمايد :
 
«قُلْ ما يَعْبَؤُا بِكُمْ رَبّى ، لَوْلا دُعآؤُكُمْ. فَقَدْ كَذَّبْتُمْ، فَسَوْفَ يَكُونُ لِزاماً.» 
 1
بگو: اگر خواندن و دعاي شما نباشد پروردگار من به شما اعتنا و عنايتى نكند- شما را قدر و ارزشى ننهد-، [ولى كافران‏] شما [پيامبر و آيات خدا را] تكذيب كرديد پس [كيفرتان‏] پيوسته و بر دوام خواهد بود.
خداوند در اين آيه شريفه براى مخاطبَين آن هيچ جايگاه و مقامى در صورتى كه دعا نداشته باشد، قرار نداده؛ بنابراين، از اين كلام فهميده مى شود كه جايگاه و منزلت انسان در نزد خداوند - جلّ جلاله - به اندازه دعا و ارزش او به قدر اهتمام به مناجات و عبادت اوست .
شايد كسى اشكال كند بگويد : مراد از دعا در اين آيه ، عبادت و پرستش خداوند است ؛ ولى اين درست نيست ، بلكه حقّ همانى است كه راويان مورد اعتماد از امامان و سروران ما (عليهم السلام ) روايت كرده اند كه مقصود از دعا در اين آيه ، بدون كم و كاست همان دعايى است كه در عرف شرع فهميده مى شود.
2 - خداوند - جلّ جلاله - مى فرمايد: فَلَوْلا إِذْ جآءَهُمْ بَاءْسُنا، تَضَرَّعُوا، وَلكِنْ قَسَتْ قُلُوبُهُمْ. 2
- پس اى كاش هنگامى كه سختى و ناگواريى از سوى ما به آنان مى رسيد، تضرّع و زارى مى نمودند، ليكن دل هايشان قساوت پيدا نموده و سنگدل گرديده بودند.
خداوند - جلّ جلاله - در اين آيه شريفه هشدار مى دهد كه اگر كافران تضرّع و زارى مى نمودند ، خداوند سختى و ناگوارى و خشم و عذاب و عقاب خويش را از آنان برمى داشت و ناراحتيهاى آنان را برطرف مى نمود.
ملاحظه مى شود كه خداوند نفرمود :
اى كاش وقتى سختى و ناگوارى از ناحيه ما به سوى آنان مى آمد ، نماز مى خواندند يا روزه مى گرفتند يا حجّ به جا مى آوردند يا قرآن قرائت مى نمودند و اين خود به صراحت مطلب را براى اهل فهم از برجستگان روشن مى نمايد.
3- باز از جمله آيات ، وعده پاكيزه خداوند - جلّ جلاله - است به اينكه :
دعا، كليد رسيدن به آمال و آرزوهاست. آنجا كه مى فرمايد: وَ إِذا سَاءَلَكَ عِبادى عَنّى ، فَإِنّى قَريبٌ، اءُجيبُ دَعْوَةَ الدّاعِ إِذا دَعانِ. 3
- و هرگاه كه بندگانم درباره من بپرسند ، بگو : كه من نزديكم و دعاى هر دعا كننده را هنگامى كه مرا بخواند، اجابت مى كنم .
خداوند - جلّ جلاله - مى فرمايد: «قُلْ ما يَعْبَؤُا بِكُمْ رَبّى ، لَوْلا دُعآؤُكُمْ. فَقَدْ كَذَّبْتُمْ، فَسَوْفَ يَكُونُ لِزاماً.» بگو: اگر دعايتان نبود، پروردگارتان چه اعتنايى به شما داشت ، زيرا مسلّماً شما تكذيب نموديد، و لذا تكذيبتان همواره ملازم شما خواهد بود
4 - و نيز در اين باره است فرمايش ديگر خداوند - جلَّ جلاله - كه مى فرمايد :
اءُدْعُونى اءَسْتَجِبْ لَكُمْ، إِنَّ الَّذينَ يَسْتَكْبِرُوُنَ عَنْ عِبادَتى ، سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرينَ. 4
دعا
مرا بخوانيد تا دعايتان را براى شما اجابت كنم ، براستى كسانى كه از پرستش و عبادت من گردنكشى مى كنند ، با حالت خوارى و ذلّت وارد جهنّم خواهند شد.
خداوند - جلّ جلاله - با اين آيه شريفه توجّه مى دهد كه ترك كردن دعا ، استكبار و گردنكشى از پرستش و عبادت او و نيز سبب داخل شدن در آتش جهنّم و عذاب خوار كننده آن است.
از امام صادق (ع) روايت شده كه مراد از عبادتى كه انسان از آن گردنكشى مى نمايد در اين آيه ، همان دعا است و اينكه هركس با وجود اين دستور آن را ترک كند ، از مستكبران و گردنكشان خواهد بود.
5 - تنها بخشى از آياتى كه ذكر شد، براى عارفان كفايت مى كند و اگر نبود در فضيلت دعا جز فرمايش خداوند - جلّ جلاله - به سرور پيامبران - صلوات اللّه عليه و آله - آنجا كه مى فرمايد :
واصْبِرْ نَفْسَكَ مَعَ الَّذينَ يَدْعُونَ رَبَّهُمْ بالْغَداوَةِ وَالْعَشِىِّ، يُريدُونَ وَجْهَهُ، وَلاتَعْدُ عَيْناكَ عنَْهُمْ. 5
- و خويشتن را با كسانى كه صبح و شام پروردگارشان را مى خوانند ، در حالى كه تنها خشنودى او را اراده نموده اند، به صبر و شكيبايى وادار كن و مبادا چشمانت را از آنان بردارى.
كفايت مى كرد و اين امر بزرگى است ؛ زيرا اين خطاب در مقام ستايش و مدح كسانى كه صبح و شام به درگاه پروردگار دعا مى كنند صادر شده و خداوند - جلّ جلاله - به خاطر دعاى آنان در صبح و شام به رسولش (ص) امر فرموده كه پيوسته ملازم آنان بوده و چشمان شريفش را از مصاحبت و همنشينى با ايشان برندارد. 
تعداد بازديد:1442 آخرين تغييرات:89/12/17
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر