چهارشنبه 29 خرداد 1398 - 15 شوال 1440 - 19 ژوئن 2019
صفحه اصلي/پزشكي

توصیه هاى طلایى به مبتلایان دیابت

توصيه هاى طلايى به مبتلايان ديابت

 
روز به روز بر شمار مبتلايان به ديابت نوع 2 افزوده مى شود. ديابت علاوه بر عوارضى كه بر چشم، كليه ها و قلب باقي مى گذارد، موجب بروز يك سرى تغييرات در بدن مى شود كه تنها با مراقبت كامل قابل پيشگيرى است. در اين جا به ذكر توصيه هايى مى پردازيم كه رعايت آنها از سوى افراد مبتلا به ديابت نقش مؤثرى در حفظ سلامتى آنها خواهد داشت.
بالا بودن قندخون و اختلال در گردش خون سبب بروز مشكلاتى در پوست مى شود. هر روز دوش بگيريد و از صابون هاى ملايم و آب ولرم استفاده كنيد و براى نرم نگه داشتن پوست لوسيون هاى مناسب به كار ببريد. از ايجاد خراش، بريدگى و ساير ضايعات در پوست خود اجتناب كنيد. در حين كار كردن حتماً از دستكش استفاده كنيد. براى جلوگيرى از آفتاب سوختگى و سرمازدگى محافظ هاى مناسب به كار گيريد. صدمات وارده را سريعاً درمان كنيد. همه بريدگى ها و خراش ها را با آب و صابون بشوييد و با يك باند خشك استريل كنيد.
در صورتى كه بريدگى ها و كبودى هاى پوست شما در عرض 24 ساعت بهبود نيافتند سريعاً به پزشك مراجعه كنيد.
مراقبت از پا
-عصب هاى پاى افراد مبتلا به ديابت حساسيت خود را نسبت به درد از دست مى دهند، بنابراين امكان دارد متوجه آسيب هايى كه به پاهايتان وارد مى آيد، نشويد. شما مى توانيد با اجراى يك برنامه مراقبت هاى روزانه از پا، از پيدايش مشكلات پا جلوگيرى كنيد. هر روز پاهاى خود را وارسى كنيد. هر چيز غيرطبيعى نظير زخم، تغييرات پا و انگشتان و نشانه هاى عفونت را به پزشك اطلاع دهيد.
-هر روز پاهاى خود را با آب ولرم بشوييد و به طور كامل آنها را خشك كنيد. براى نرم كردن پوست خشك از لوسيون حاوى رانولين يا كرم هاى نرم كننده استفاده كنيد. در موقع كوتاه كردن ناخن هاى پايتان به جاى اين كه گوشه هاى ناخن را از ته بگيريد، نوك ناخن ها را به صورت يك خط صاف باقى گذاريد.
در بيماران ديابتى كه دچار مشكل عصبى هستند حس گرماى نوك انگشتان و پاهاى آنها خوب كار نمى كند. هرگز پابرهنه راه نرويد. از بطرى هاى آب گرم، بالشتك هاى حرارت زا يا ساير ابزار هاى گرم كننده در گرم كردن پاهايتان استفاده نكنيد.
-براى برطرف كردن ميخچه، از به كار بردن ابزارهاى نوك تيز و داروهاى خانگى پرهيز كنيد.
- در انتخاب كفش دقت كنيد. كفش هاى چرمى راحت كه اندازه پايتان باشد، خريدارى نماييد. هميشه سعى كنيد كفش هايتان را در آخر روز خريدارى كنيد زيرا اندازه پاهاى افراد در صبح و عصر متفاوت است به طورى كه پاها در اول صبح لاغرتر از آخر شب هستند بنابراين خريدن كفش در اول صبح باعث ناراحتى در عصر خواهد شد.
-همچنين از جوراب هاى سفيد رنگ استفاده كنيد، تا اگر عارضه اى در پاها ايجاد شود به موقع تشخيص دهيد.
-هرگز از كيسه آب گرم يا حوله هاى گرم يا پتوهاى الكتريكى برروى پاهايتان استفاده نكنيد و قبل از ورود به وان، حرارت آب وان را با پشت دست خود اندازه بگيريد. زيرا در بيماران ديابتى كه دچار مشكل عصبى هستند حس گرماى نوك انگشتان و پاهاى آنها خوب كار نمى كند.
- هرگز پابرهنه راه نرويد.
- از بطرى هاى آب گرم، بالشتك هاى حرارت زا يا ساير ابزار هاى گرم كننده در گرم كردن پاهايتان استفاده نكنيد.
مراقبت از دندان ها
شما بيشتر از سايرين در معرض ابتلا به عفونت هاى لثه قرار داريد. مسواك زدن روزانه در پيشگيرى از عفونت لثه و دندان ها نقش مؤثرى ايفا مى كند. هر شش ماه يك بار به دندان پزشك مراجعه نمائيد و بيمارى خود را از وى پنهان نكنيد.
مراقبت از چشم ها
مراقبت از چشم ها يكى از مهمترين قسمت هاى مراقبت هاى بهداشتى شماست زيرا افرادى كه به ديابت مبتلا هستند احتمال بيشترى براى ابتلا به مشكلات چشمى دارند. راهنمايى هاى زير به شما كمك مى كند تا از اين مسائل پيشگيرى كنيد يا بروز آنها را به تأخير اندازيد.
- رژيم غذايى خود را هميشه حفظ كنيد.
- جهت معاينه چشم حداقل هر سال يك بار به چشم پزشك مراجعه كنيد.
- فشار خونتان را مكرراً اندازه گيرى و كنترل نمائيد.
- در صورت بروز هرگونه اختلال در بينايى به پزشكتان مراجعه نمائيد.
علاوه بر موارد فوق، در روزهاى بيمارى نيز احتياج به مراقبت هاى خاص داريد. در روزهاى بيمارى، داروهاى خود را به طور مرتب مصرف كنيد حتى اگر قادر به خوردن غذا نيستيد.
- پزشك خود را از بيمار بودنتان آگاه سازيد.
- مايعات بيشترى بنوشيد و بيشتر از گذشته استراحت كنيد.
- اگر نمى توانيد رژيم غذايى معمولى خود را مصرف كنيد، به جاى كربوهيدرات ها از مايعات استفاده كنيد. پس از بهبودى حتماً قندخون خود را كنترل كنيد.
بهاره مهرنژاد
مطالب مرتبط:
رژيم غذايي در بيماران ديابتي ( قسمت اول ) ، ( قسمت دوم  ) 
تعداد بازديد:1312 آخرين تغييرات:89/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر