پنج شنبه 14 فروردين 1399 - 8 شعبان 1441 - 2 آپريل 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

ایران فضایی در راه است

ايران فضايي در راه است

--------------------------------------------------------------------------------انگار رخوتي که سال هاي سال علوم فضايي ما را در برگرفته بود، کم کم جاي خود را با پويايي و فعاليت عوض مي کند. ديگر ابوريحان و خواجه نصير مي توانند به نوادگان خود ببالند و از فرزندان خود به خاطر حفظ ميراث گرانقدر ايران کهن قدرداني کنند. منجمين بزرگ فراموش شده ما ديگر مي توانند اميدوار باشند که نسل فرزندانشان در آينده شکوه و عظمتي مانند شکوه و عظمت رصدخانه مراغه در زمان باستان را براي ميهن خود به ارمغان خواهند آورد.
--------------------------------------------------------------------------------

اکنون در حدود يک قرن از ورود اولين منجم مدرن ايراني، سيد محمود خان قمي به ايران مي گذرد کسي که بسيار تلاش کرد تا ناصرالدين شاه را براي احداث يک رصدخانه سلطنتي متقاعد کند اما با اين جمله معروف شاه رو به رو  شد که به او گفت:« ما براي هوا پول نداريم!». اما ديگر آن دوران جهالت گذشته است و در طي اين سال ها همه متوجه ارزش والاي علوم فضايي و نجوم شده اند. موفقيت ماهواره اميد، خبر مشخص شدن مکان نهايي رصدخانه ملي ايران و شروع اقدامات اوليه آن، فرستادن موجود زنده به فضا در سال 90  و ... همگي نشان دهنده اين مطلب هستند که ايران، فضايي شده است. شايد بهترين توصيف وضعيت فضايي ايران همان جملاتي باشد که از زبان رييس جمهور در روز 22 بهمن شنيده شد: دانشمندان ايراني در همه عرصه ها فعال هستند و در عرصه هوا و فضا، اعزام پرتابگر و ماهواره ها و انواع ايستگاه هاي زيستي و مديريت ماهواره فعاليت کرده اند و در پي آن هستند که موجود زنده را به فضا اعزام کنند.

ايران فضايي در رسانه هاي جهان

سخنان دکتر احمدي نژاد در باره موفقيت هاي فضايي ايران در چند سال اخير بازتاب گسترده اي در بين رسانه هاي جهان داشت. نشريه تايم و ياهو با انتشار سخنان رياست جمهوري ايران به اين بخش از سخنان وي اشاره کرده اند که در آن بر ادامه برنامه هاي صلح جويانه هسته اي و ارسال فضانورد ايراني به فضا تاکيد شده است. شينهوا نيز با انتشار سخنان وي به دستاوردهاي دانشمندان ايراني اشاره داشته و به نقل قول اين جمله پرداخته است که ايران تا قبل از سال 2022 يک فضانورد ايراني را به فضا خواهد فرستاد. خبرگزاري "ترند" با اشاره به نيت ايران براي ارسال فضانورد ايراني به فضا تا سال 2021 به سخنان حميد فاضلي رئيس سازمان فضايي ايران درباره پرتاب ماهواره مصنوعي کاوشگر 4 که قرار است موجودات زنده را به فضا حمل کند اشاره کرده است.
ماهواره ظفر

اخبار جديد در راه است

شايد مهمترين رويداد فضايي آينده ايران پرتاب ماهواره نويد در 6 ماهه اول سال 90 و ماهواره ظفر در سال 91 باشد. ابعاد ماهواره نويد نيم متر در نيم متر است و داراي دوربيني با قدرت تفکيک 400 متر است. ماهواره ظفر نيز داراي دوربيني با قدرت تفکيک 80 متر است. در ماهواره ظفر قدرت تفکيک دوربين ها به 5 برابر افزايش يافته است. دقت کنترل در ماهواره ظفر يک درجه است در حالي که اين ميزان در ماهواره نويد 3 درجه است. طبق اعلام محققان دانشگاه علم و صنعت تصاوير و داده‌هايي که اين دو ماهواره ارسال مي‌کنند داراي کاربردهاي زيادي چون پايش محيط زيست، جنگل‌ها، زمين‌هاي شور و بررسي ذخاير معدني و جنگل‌ها هستند.
 

آينده چه خواهد شد

موفقيت هاي اخير ايران در حوزه هوافضا و سخنان اخير مسئولين کشور اميدهاي بسياري را زنده کرده اند و مانند شبنمي به برگهاي نهال علوم فضايي ما طراوت بخشيده اند اما تا باران شدن راه زيادي باقيست. اخيرا اعلام شده است که تا چند سال آينده اولين فضانورد ايراني به فضا فرستاده مي شود و اين در حاليست که اولين انسان فضانورد، يوري گاگارين در دهه 60 ميلادي توانست به فضا قدم بگذارد.
آينده رازي پيچيده به اما و اگرهاست و اين رازآلودگي همچنان ادامه خواهد داشت اگر ما تنها نظاره گر آمدن آن باشيم و براي ساختنش به ديگران چشم بدوزيم. بهتر است با برنامه اي دقيق، سرعت خود را افزايش دهيم تا زودتر به آينده برسيم.
فراوري: م.ح.اربابي فر
بخش دانش و زندگي

اخبار برگرفته از مهر 
تعداد بازديد:1567 آخرين تغييرات:89/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر