جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

شاه عربستان نمي‌تواند جلوي جنبش انقلابي مردم را بگيرد

شاه عربستان نمي‌تواند جلوي جنبش انقلابي مردم را بگيرد

خبرگزاري فارس: رئيس مركز دموكراسي و حقوق بشر عربستان با رد فتواي وهابي‌هاي سعودي تاكيد كرد: تظاهرات حق ملت عربستان براي مطالبه حقوقشان است و نه شاه عربستان و نه مفتي هاي او نمي توانند اين جنبش انقلابي به راه افتاده در جهان عرب از جمله عربستان را بگيرند.


 


به گزارش فارس، "علي اليامي " در گفت‌وگو با شبكه خبري العالم اظهار داشت: گفت كه مفتي‌هاي وهابي سعودي به اهرمي در دست دستگاه حاكمه براي ظلم و ستم به مردم و محروم كردن آنها از كمترين حقوق مشروع خودشان تبديل شده اند و اما مردم عربستان ديگر آن مردم ديروز نيستند بلكه براي رسيدن به اهداف خويش به رغم سركوبگري رژيم آل سعود ادامه خواهد داد.

اين فعال حقوق بشري تصريح كرد: فتواي اخير مفتي‌هاي وهابي در تحريم برگزاري تظاهرات و اعتراضات مسالمت آميز به اسلام لطمه مي زند اما بايد تاكيد كنم كه اين مفتي هاي سعودي تنها اهرمي در دست قدرت حاكم براي ظلم و ستم به مردم و محروم كردن بشريت از حقوق خودشان هستند؛ امري كه با مبناني حقوق بشر از جمله درباره حقوق زنان و اقليت ها مغاير است.

وي تصريح كرد: اين مفتي‌هاي وهابي عربستان مانند مردم عادي زندگي نمي كنند بلكه از درباره شاه حقوق مي گيرند و شاهانه زندگي مي كنند و اينها هستند كه بين اقشار مختلف مردم اعم از شيعه و سني و اسماعيله و صوفيه تفاوت مي‌گذارند.

اليامي ادعاي مفتي هاي سعودي مبني بر اينكه تظاهرات مسالمت آميز باعث تفرقه بين مردم مي شود، رد كرد و گفت: تظاهرات حق ملت عربستان براي مطالبه حقوقشان است و دستگاه حاكمه نبايد از دين به عنوان اهرمي براي ظلم و ستم به مردم استفاده كند و آن را به عنوان اهرمي عليه اقليت ها و جامعه زنان بكار گيرد.

وي با اشاره به انقلاب هاي مردمي در جهان عرب تاكيد كرد: اين جنبش انقلابي را نه "عبدالله بن عبدالعزيز " شاه سعودي و نه مفتي هاي او مي توانند متوقف كنند زيرا مردم عربستان و ساير ملت هاي عرب حركتي بي سابقه را در تاريخ جهان عرب به راه انداخته اند و تظاهرات اخير در شهر "رياض " و منطقه "الشرقيه " عربستان تنها سرآغاز است و هر كاري كه پادشاه و نيروهاي سركوبگر او بكنند، اين حركت هرگز متوقف نخواهد شد.

اين فعال حقوق بشر وجود هرگونه اصلاحات در عربستان را رد كرد و گفت: اساسا همه كارهايي كه انجام مي شود در راستاي تحكيم پايه هاي نظام پادشاهي است و تبليغات دستگاه حاكمه درخارج از كشور بسيار قوي است و با آنچه واقعا در داخل كشور مي گذرد زمين تا آسمان فرق دارد.

اليامي بازداشت و ربوده شدن فعالان سياسي عربستان را كه خواهان اصلاحات و برپايي نظام مشروطه سلطنتي در كشور هستند و همچنين سركوب تظاهرات چند روز پيش در منطقه "الاحساء " وبازداشت دهها نفر از معترضان را بدون تفهيم هرگونه اتهامي به آنها، محكوم كرد و اين اقدام را جنايت خواند.

وي از خاندان حاكم در عربستان خواست تا اصلاحات و مشاركت دادن مردم در قدرت را آغاز كنند و به مردم حق تعيين سرنوشت بدهند.

اليامي هشدار داد كه شهروندان عربستان به راه خود در گرفتن حق خويش بدون توجه به نيروهاي سركوبگر، حاتم بخشي ها و كمك هاي غرب به دستگاه حاكمه سعودي ادامه خواهد داد.
وي تاكيد كرد: مردم عربستان امروز با دهه هاي گذشته تفاوت دارند و شاه سعودي بايد اصلاحات واقعي را از قانون اساسي گرفته تا برگزاري انتخابات در دستور كار قرار دهد.

اين فعال حقوق بشري عربستان درباره فروپاشي عربستان در صورت عدم اجراي اصلاحات واقعي هشدار داد و گفت: فرياد براي لزوم انجام اصلاحات از داخل خاندان سعودي آغاز شده است.

مدير مركز دموكراسي و حقوق بشر عربستان گفت كه مسئولان سعودي هيچ يك از معاهدات بين المللي و اعلاميه جهاني حقوق بشر ومنشورهاي حقوق بشري را كه حتي امضا كرده اند، اجرا نمي كنند.

وي افزود: رژيم سعودي برپايه اهانت به مردم و محروم كردن آنها از حقوق خويش و اعمال فشار مادي، اقتصادي، مذهبي، اجتماعي و سياسي به شهروندان سعودي استوار است.

اليامي درباره حركت مردم به سمت ايجاد تغييرات در عربستان از راهكارهاي غيرمسالمت آميز در صورت ادامه لجاجت رژيم اين كشور بر مواضع خودش هشدار داد.
وي تصريح كرد: برخي از جريان ها در خاندان آل سعود مانند شاهزادگان سلمان و سلطان و نايف به شدت با هرگونه اصلاحات كه در تضاد با سيطره كامل خاندان سعودي بر كشور باشد، مخالفند.

اليامي گفت: ملت عربستان آگاه و مترقي است و مي تواند كشورش را اداره كرده و آن را به سمت آينده اي درخشان رهنمون سازد.


تعداد بازديد:877 آخرين تغييرات:89/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر