چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397 - 9 شعبان 1439 - 25 آپريل 2018
صفحه اصلي/قرآن

فضیلت و خواص سوره نازعات

فضيلت و خواص سوره نازعات

--------------------------------------------------------------------------------

"نازعات" هفتاد و نهمين سوره قرآن کريم است که مکي و داراي 46 آيه مي باشد. انتخاب نام نازعات براي اين سوره به خاطر نخستين آيه آن مي باشد .

--------------------------------------------------------------------------------

محتواي اين سوره در شش بخش خلاصه مي‌شود:

نخست با قسمت‌هاي مؤکدي که ارتباط با مسأله معاد دارد روي تحقق اين روز بزرگ تأکيد مي‌کند.
سپس به قسمتي از مناظر هول‌انگيز و وحشتناک آن روز اشاره مي‌نمايد و بعد اشاره کوتاه و گذرائي به داستان موسي و سرنوشت فرعون طغيانگردارد که هم مايه تسلي خاطر پيامبر و مؤمنان است و هم هشدار به مشرکان طغيانگر، و هم اشاره‌اي است به اين که انکار معاد انسان را به چه گناهاني آلوده مي‌کند.
در بخش بعد نمونه‌هايي از مظاهر قدرت خداوند در آسمان و زمين که خود دليلي است براي امکان معاد و حيات بعد از مرگ را بر مي شمارد . 
بار ديگر به شرح قسمتي ديگر از حوادث وحشتناک آن روز بزرگ وسرنوشت طغيانگران و پاداش نيکوکاران مي‌پردازد.
سرانجام در پايان سوره بر اين حقيقت تأکيد مي‌کند که: هيچ کس از تاريخ آن روز باخبر نيست، ولي همين اندازه مسلم است که نزديک است. 
 

شأن نزول :

مفسران بزرگ همگى اتفاق دارند که آيات نخستين اين سوره بدين سبب نازل شد که در آن هنگام که پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم در مکه بود، و مؤمنان در اقليت قرار داشتند، جنگى ميان ايرانيان و روميان در گرفت، و در اين نبرد ايرانيان پيروز شدند.
مشرکان مکه اين را به فال نيک گرفتند و دليل بر حقانيت شرک خود دانستند! و گفتند: ايرانيان مجوسى هستند و مشرک (دوگانه‏پرست) ، اما روميان مسيحي هستند و اهل کتاب ، همانگونه که" ايرانيان" بر" روميان" غلبه کردند پيروزى نهايى از آن شرک است و طومار اسلام به زودى پيچيده خواهد شد و ما پيروز مى‏شويم. گرچه اينگونه نتيجه‏گيريها پايه و مايه‏اى نداشت اما در آن جو و محيط براى تبليغ در ميان مردم جاهل خالى از تأثير نبود، لذا اين امر بر مسلمانان‏گران آمد. آيات فوق نازل شد و قاطعانه گفت: گرچه ايرانيان در اين نبرد پيروز شدند اما چيزى نمى‏گذرد که از روميان شکست خواهند خورد و حتى حدود زمان اين پيشگويى را نيز بيان داشت و گفت :  اين امر فقط در طول چند سال به وقوع مى‏پيوندد!.
 

فضيلت و خواص سوره نازعات :

رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم فرموده اند: هر کس سوره نازعات را قرائت نمايد نگه داشتن و حسابرسي او در روز قيامت به اندازه يک نماز واجب طول مي کشد تا اينکه وارد بهشت مي شود. (1)
باز ايشان فرموده اند: کسي که سوره نازعات را قرائت نمايد در قبر و قيامت تنها نيست و اين سوره انيس او مي گردد تا وارد بهشت شود.(2)
امام صادق عليه السلام نيز فرمودند: هر که سوره نازعات را قرائت نمايد،  سيراب از دنيا مي رود و سيراب مبعوث مي شود و سيراب وارد بهشت مي گردد. (3)
 

آثار و برکات سوره

1) در رويايي با دشمن
امام صادق عليه السلام فرموده اند: کسي که سوره نازعات را در رويارويي با دشمنان بخواند ، دشمنانش او را نمي بينند و اگر هنگام ورود بر کسي که از خوف و ترس دارند خوانده شود نجات مي يابد و به اذن خدا ايمني مي يابد. (4)
2) دفع سم در بدن
روايت شده است هر کس سوره نازعات را نوشته و پس از شستن سوره آن را به کسي که سم خورده يا حيوان و حشره اي سمي او را گزيده است بنوشانند ، شفا مي يابد. (5)
 
پي نوشت ها :
(1) مجمع البيان، ج10، ص250
(2) مستدرک الوسائل، ج4، ص35
(3) ثواب الاعمال، ص121
(4) مکارم الاخلاق، ص365
 (5) همان
فرآوري : محمدي
بخش قرآن تبيان

منابع :
- پايگاه اينترنتي انهار
- سايت ويکي پديا
- وب سايت آقاي جعفر نکونام 
تعداد بازديد:5552 آخرين تغييرات:89/12/18
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر