چهارشنبه 1 اسفند 1397 - 15 جمادي الثاني 1440 - 20 فوريه 2019
صفحه اصلي/ايران و جهان

بيداري اسلامي برخاسته از ايران است

بيداري اسلامي برخاسته از ايران است

خبرگزاري فارس: مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل گفت: توجه مردم به احياي اسلام به عنوان حافظ هويت ملي و ديني آنها و ايستادگي در برابر استعمار، نتيجه بيداري اسلامي بود كه برخاسته از ايران است.



به گزارش خبرنگار آيين و انديشه فارس،‌ علي‌اكبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل در سخناني در مراسم افتتاحيه همايش «ميثاق سفيران فرهنگي» گفت: گردهمايي رايزنان پيشين جمهوري اسلامي ايران با تحولات فرهنگي در دنياي اسلام هم‌زمان شده است و آنچه در دنياي اسلام مي‌بينيد، همين بيداري اسلامي يا از مصاديق برجسته بيداري اسلامي است.
وي درباره معناي بيداري اسلامي گفت: اگر در مورد بيداري اسلامي بخواهيم معناي ساده‌اي بيان كنيم، بيداري اسلامي يعني دعوت مجدد به اسلام و احياي ارزش‌هاي اسلامي و دعوت به سوي احياي ارزش‌هاي اسلامي است.
مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌المل تصريح كرد:تحولات اخير يك عرصه جديد در برابر ما گشوده است و ما شاهد چنين تحولي به اين گستردگي و عمق در تاريخ معاصر نبوديم.
وي با بيان اينكه تاريخ بيداري اسلام در جهان اسلام به حدود 200 سال مي‌رسد، اظهار كرد: اين بيداري با آغاز موج استعمار كهن كه با انقلاب مردمي فرانسه و انقلاب صنعتي هم‌زمان بود، آغاز شد. حاصل اين انقلاب‌ها استعمار كشورهاي استعمارگر عليه كشورهاي جهان سوم و شمول كشورهاي اسلامي بود. پس برخلاف نظر عده‌اي، انقلاب كبير فرانسه براي جهان اسلام هيچ ثمري نداشت و تنها بعد از 9 سال از پيروزي انقلاب فرانسه، ناپلئون به مصر حمله برد.
وي افزود: همزمان با حمله به مصر و با فاصله‌اي نه چندان دور، فرانسوي‌ها باقي شمال افريقا را اشغال كردند و نتيجه استعمار فرانسه در الجزاير حداقل يك ميليون شهيد است.
ولايتي اظهار داشت: فرانسه در شمال افريقا، روسيه در ايران، انگليس در شبه قاره هند و افريقا و ... مستعمراتي را بنا نهادند و بعد از حمله استعمارگران، بيداري اسلامي آغاز شد. يعني توجه مردم به احياي اسلام به عنوان حافظ هويت ملي و ديني آنها و ايستادگي در برابر استعمار، نتيجه بيداري اسلامي بود و در حال حاضر ما شاهد موج جديدي بيداري اسلامي هستيم كه به اقرار موافق و مخالف، برخاسته از ايران است.
وي خاطر نشان كرد: در تاريخ ايران شاهد مقاومت مرحوم حاج ملا علي كني در مقابل قرارداد رويتر و فتواي تنباكوي ميرزاي شيرازي هستيم و سيد جمال‌الدين اسدآبادي پيام بيداري اسلامي را از ايران به مصر برد و امروز دنباله همان تفكر اسلامي احياء شده كه سيد جما‌ل‌الدين پرچم‌دار آن بوده است.
وي افزود: باز اين وزش تازه نسيم بيداري از ايران كه به ابتكار امام (ره) در ايران شكل گرفت در جهان اسلام وزيدن گرفته است.
ولايتي تأكيد كرد: البته به اين معنا نيست كه ما متقابلاً از حركتهاي اسلامي ديگر كشورها بهره‌مند نبوديم. مثلاً حركت «اخوان‌المسلمين» در ايران تأثيرهايي گذاشته است اما بيش‌تر اين حركت‌ها از ايران آغاز شده است.
وي گفت: اسلام خاصيت ذات وجودي خود را دارد و هر زمان كه اين موانع از مقابل او برداشته شود، گويي صدر اسلام است. در واقع بازگشت مردم به اسلام انسان را به ياد صدر اسلام مي اندازد. شور و حالي كه در بيداري اسلامي مي‌بينيم در هيچ يك از اديان شاهد نيستيم چرا كه اسلام آخرين دين و دين هميشگي است.
مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل افزود: كشورهاي غربي از طريق رسانه‌هاي مدرن چون تلويوزيون‌ها و سايت‌هايشان حجم زيادي از تبليغات مخربشان را بر سر مردم مسلمان مي‌ريزند كه لازم است براي مقابله با آنها از شيوه‌هاي فرهنگي استفاده شود؛ چرا كه تهاجم فرهنگي، دفاع فرهنگي و تهاجم متقابل مي‌طلبد. ما بايد ارزش‌هاي اسلامي را به جبهه ضد فرهنگي غربي‌ها منتقل كنيم و ما بايد بستري فراهم كنيم كه پيام انقلاب و اسلام به جهان صادر شود.
وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت: انقلاب اسلامي، يك انقلاب فرهنگي است كه جوهرش هم فرهنگ است؛ چرا كه مردم را به ايمان به خدا، پيامبر (ص) و معاد دعوت مي‌كند.
ولايتي افزود: پرچمدار انقلاب اسلامي برجستگان فرهنگي ملت هستند كه مي‌توان به رهبر كبير انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اشاره كرد.
علي‌اكبر ولايتي در پايان سخنان خود، جوهره دين اسلام را امور فرهنگي دانست و تأكيد كرد: نمي‌توان مانع صدور فرهنگ و فكر را نمي‌شود گرفت و دين اسلام هم ديني زنده است كه لازم است در انتقال ارزش‌هاي آن به جهان كوشا باشيم.
همايش «ميثاق سفيران فرهنگي» پيش از ظهر امروز با حضور حدود 200 تن از رايزنان فرهنگي پيشين جمهوري اسلامي،‌ علي‌اكبر صالحي وزير امورخارجه،‌ علي‌اكبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل، محمدباقر خرمشاد، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و جمعي از معاونان و مديران اين سازمان در حسينيه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي آغاز شد و بعد از ظهر امروز به پايان مي‌رسد.

تعداد بازديد:934 آخرين تغييرات:89/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر