دوشنبه 7 خرداد 1397 - 12 رمضان 1439 - 28 مي 2018
صفحه اصلي/قرآن

گفتن "إن شاء الله" فراموش نشود

گفتن "إن شاء الله" فراموش نشود

 


اکثر ما به خواست و مشيت خداوند متعال اعتقاد داريم و ته دلمان مطمئنيم که بدون خواست و ارداه خداوند متعال برگي از جاي نمي جنبد و قدمي از قدم  برداشته نمي شود ولي در مقام عمل گاه اين اعتقاد متعالي را فراموش مي کنيم و به جاي تکيه بر ياد و خواست خداوند متعال بر خود و منيّت خود تکيه مي کنيم . و اين يعني عملي محکوم به شکست .! 

خداوند متعال خطاب به پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله وسلم مي فرمايد :
«وَلَا تَقُولَنَّ لِشَيْءٍ إِنِّي فَاعِلٌ ذَلِكَ غَدًا إِلَّا أَن يَشَاء اللَّه » (سوره کهف آيات 23 و 24) ؛ «هرگز نگويد من فردا فلان كار را انجام مي‌دهم، مگر اينكه خدا بخواهد»
يعني: هرگا ه از تصميم به انجام كاري در آينده سخن مي‌گويي، حتما تكيه بر مشيت خدا كن و جمله «ان شاءالله»،«اگر خدا بخواهد» را فراموش مكن .
 اشاره به اينكه مشيت الهي مافوق همه‌ي مشيت‌ها است و تا او چيزي را اراده نكند واقع نمي‌شود.
واضح است كه اين سخن كمترين اشاره‌اي به مسأله‌ي جبر ندارد، بلكه ناظر به مشيت غالب خداوند است كه مي‌تواند هركس را از وصول به هدفش بازدارد و اگر آزادي به انسان داده براي آزمايش و امتحان و تربيت و تكامل است و مفهوم آزادي اراده، هرگز سلب قدرت از خدا نيست. افزون بر اين براي وصول به هدف‌هاي مورد نظر، اراده و انتخاب انسان يكي از عوامل است و صدها عامل ديگر بيرون از وجود انسان قرار دارد كه از حوزه‌ي قدرت او خارج، و تنها به خدا مربوط مي‌شود.
اينجاست كه هم ادب سخن و هم توجه به واقعيت ها، ايجاب مي‌كند كه انسان جمله «اگر خدا بخواهد» را هرگز در برنامه‌هاي خود فراموش نكند.
در اينجا باز به تأثير «معرفت» در «اعمال» انسان توجه شده است كه اگر مؤمن باشد، هرگز خود را مستقل و مستغني از او نمي بيند، هرگز مغرور نمي شود، و بر مركب خودخواهي سوار نمي گردد، همان گونه كه در برابر انبوه مشكلات، گرد غبار يأس و نوميدي بر آينه‌ي قلب او نمي نشيند و در برابر حوادث سخت زانو نمي‌زند؛ چرا كه او مشيت الهي را بالاتر از همه چيز مي‌داند!
خداوند متعال خطاب به پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله وسلم مي فرمايد :
«وَلَا تَقُولَنَّ لِشَيْءٍ إِنِّي فَاعِلٌ ذَلِكَ غَدًا إِلَّا أَن يَشَاء اللَّه ؛هرگز نگويد من فردا فلان كار را انجام مي‌دهم، مگر اينكه خدا بخواهد» يعني: هرگا ه از تصميم به انجام كاري در آينده سخن مي‌گويي، حتما تكيه بر مشيت خدا كن و جمله «ان شاءالله»،«اگر خدا بخواهد» را فراموش مكن

در نوشتن "ان شاء الله" دقت کنيد:
لفظ جل جلاله

ما در نوشتن بسياري از کلمات دقت کافي نداريم در صورتي که بعضي کلمات با کمترين جابجايي معنايشان به طور کل عوش ميشود . وقتي موضوع مربوط به اعتقادات ما ميشود بايد دقت بيشتري به خرج داد چرا که شايسته نيست مثلا لفظي را که همراه کلمه جلاله "الله" بکار مي رود نادرست نوشت و خواند و بکار برد .
از بين اين الفاظ (إن شاء الله) در بعضي اوقات "انشاء الله" نوشته مي شود با كمي دقت به معاني اين دو متوجه مي شويم که اين دو لفظ با هم تفاوت دارند .
إنشاء مصدر فعل أنشأ و به معناي (ايجاد کردن به وجود آوردن ،خلق کردن )است.
طبق اين آيه ((إِنَّا أَنشأْنَهُنَّ إِنشاءً))(35.واقعه) ؛ ما آنان را به وصفي ناگفتني ايجاد كرديم .
پس نوشتن (انشاءالله) العياذبالله يعني ما خداوند را ايجاد كرده ايم.
إن در (ان شاء الله) حرف شرط و به معناي اگر و فعل شاء به معناي خواستن و مقدر كردن است.
و ما با نوشتن "إن شاء الله " به اين صورت مي گوييم( اگر خداوند مقدر فرمود، به خواست خدا).
كه در اين آيه معنا مشخص است .
«وَ مَا تَشاءُونَ إِلا أَن يشاءَ اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ كانَ عَلِيماً حَكِيما » ً(30.انسان) ؛ و شما ( اولياي حق ) چيزي جز آنچه خدا بخواهد نمي‏خواهيد ( و كار را به او تفويض مي‏كنيد كه ) البته خدا به احوال خلق دانا و به صلاح بندگان آگاهست.
با گفتن إن شا ء الله به عمل خود ارزش مي نهيم و جهتش را خدايي مي کنيم و اين يعني نتيجه را به خدا واگذار کردن و نهراسيدن از آنچه در پيش است.  
تعداد بازديد:1081 آخرين تغييرات:89/12/20
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر