یکشنبه 17 آذر 1398 - 11 ربيع الثاني 1441 - 8 دسامبر 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

کشف کاکتوس خزنده در چین

کشف کاکتوس خزنده در چين

اخيرا دانشمندان موجودي را کشف کرده اند که حلقه گمشده در چين ناميده مي شود. گفته مي شود که اين کاکتوس متحرک يا خزنده بسيار عجيب، حلقه اي است بين موجودات کرم گونه و بندپاياني مثل عنکبوت. فسيل اين موجود کرم گونه که ده پا دارد و حدود ۵۲۰ ميليون سال قبل مي زيسته مي تواند شکاف موجود در تاريخ تکامل حشرات ، عنکبوت ها و سخت پوستان را پرکند.

به نوشته سايت آمريکايي « کريستين ساينس مانيتور» اين موجود که کاکتوس خزنده يا متحرک (Walking Cactus) ناميده مي شود به يک گونه منقرض شده از موجودات کرم گونه تعلق دارد که احتمال داده مي شود منشا پيدايش بندپايان بوده اند.
قبل از کشف فسيل اين جاندار، نمونه هاي ديگري که شناسايي شده بودند همه بدن و پاهاي نرمي داشتند. ولي به گفته پژوهشگران اين اولين نمونه از فسيل جانداراني است که بخشهايي از بدن آن با جداره اي از پوست سخت پوشيده شده و پاهاي آن مثل بندپايان به يکديگر متصل اند.
کشف کاکتوس خزنده در چين
سه مورد فسيل کامل و سي مورد از قطعات فسيل اين جانور در ايالت يوننان در جنوب چين کشف شده است.  بدن اين موجود از ۹ بند تشکيل شده ، ده پاي متصل به يکديگر داشته و طول بدن آن حدود ۶ سانتيمتر بوده است.
مشخص نيست که اين موجود به چه روشي تغذيه مي کرده. شايد از دهان لوله مانند خود براي مکيدن غذا از درون خاک استفاده مي کرده و يا با استفاده از دو پا جلو که پوشيده از خار بوده اند خوراک خود را گردآوري مي کرده است.
به نوشته خبرگزاري « کريستين ساينس مانيتور» کشف کاکتوس خزنده به تکميل کردن اطلاعات علمي مربوط به روند تکامل شاخه اي از کرم گونه ها به بندپايان کمک فراواني خواهد کرد. بندپايان سخت پوست نظير برخي از حشرات و عنکبوت ها از نظر شمار و ميزان تنوع، گسترده ترين گونه جانداران در روي زمين هستند.
البته برخي از دانشمندان با اين نظريه موافق نيستند که کاکتوس خزنده منشا پيدايش موجوداتي است که اکنون بندپايان سخت پوست ناميده مي شوند. به اعتقاد برخي از آنها شايد بين کاکتوس خزنده و بندپاياني که بعدها بوجود آمدند حلقه هاي گمشده ديگري وجود داشته باشد. در عين حال ممکن است ساختار پاهاي بندپايان در روندي طولاني و چند مرحله اي به تکامل رسيده باشد.
کشف فسيل هاي جديد در دهه اخير ، به خصوص در چين ، به تکميل اطلاعات در مورد روند تکامل بند پايان کمک موثري کرده و بر اين اساس دانشوران توانسته اند در مورد تکامل اين دسته از موجودات زنده به توافق بيشتري برسند.
 

درباره کاکتوس بيشتر بدانيم

کاکتوس در ابتدا تنها در شمال و جنوب و نواحي مرکزي آمريکا رشد مي‌کرد اما امروزه در بسياري از مناطق گرم و خشک جهان توسط مردم پراکنده شده کاکتوس طي طوفانهاي ناگهاني آب ذخيره کرده و آب ذخيره شده را طي ماه‌هاي خشکسالي به مصرف مي‌رساند بيشتر کاکتوسها ريشه‌هاي عميقي داشته و ساقه شبکه مانندي دارند که به‌عنوان منبع ذخيره آب عمل مي‌کنند ساقه کاکتوس توسط تيغ‌هايي محافظت مي‌شود کاکتوسها برگهاي خيلي کوچکي داشته و يا اصلاً برگ ندارند.
کشف کاکتوس خزنده در چين

زير خانواده‌هاي کاکتوس

کاکتوس‌ها به سه زير خانواده تقسيم مي‌شوند:
- زير خانواده پرسکيه Pereskia ؛
- زير خانواده اوپنسيه Opuntia ؛
- زير خانواده سرئه Cerea
توجه داشته باشيد که تعدادي از کاکتوس‌ها مثل اکينو کاکتوس و ... در اين طبقه‌بندي قرار نمي‌گيرند.
 
 
محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان 
تعداد بازديد:1659 آخرين تغييرات:89/12/19
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر