پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان

موفقيت در اجراي اصل 44 مستلزم حل تنگ‌نظري‌هاست

موفقيت در اجراي اصل 44 مستلزم حل تنگ‌نظري‌هاست

خبرگزاري فارس: نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي گفت: موفقيت در اجراي اصل 44 مستلزم كار فرهنگي در ميان مردم و حل تنگ‌نظري‌هاست.


 


به گزارش خبرگزاري فارس از تبريز، آيت‌الله محسن مجتهد شبستري ظهر امروز در جمع فعالان بخش خصوصي بر ضرورت حل موانع تحقق اصل 44 در كشور تاكيد كرد.
امام جمعه تبريز با اشاره به اصل 44 افزود: اين اصل مورد تاكيد خاص رهبري بوده و اجراي آن در كشور آغاز شده و مورد حمايت مسئولان ارشد كشوري است.

* فعاليت 20 بانك خصوصي در كشور
وي تصريح كرد: در حال حاضر پنج بانك دولتي و 20 بانك خصوصي در كشور فعال است و اين مسئله نشان مي‌دهد كه اصل 44 در نظام بانكي رعايت مي‌شود.
امام جمعه تبريز يادآور شد: در مورد واگذاري صنايع و بخش‌هاي دولتي ديگر اين اصل به سرعت بانكداري در حال اجرا نيست و اميداوريم مشكلات مربوط حل شود.
وي ادامه داد: دولت بر حمايت از بخش خصوصي تاكيد دارد و مسئولان استاني نيز در اين راستا همكاري و حمايت دارند.
نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي بر كار فرهنگي در زمينه تحقق اصل 44 تاكيد كرد و گفت: بايد با كار فرهنگي تنگ‌نظري‌ها مرتفع شود و فعالان بخش خصوصي امكان فعاليت داشته باشند.
نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي خاطرنشان كرد: البته اگر فردي از راه نامشروع ثروتي كسب كند محاكم قضايي وي را تعقيب خواهند كرد، ولي در مجموع بايد اصل را بر درستكاري گذاشت و توسعه ثروت را مشروع دانست.

* دولت ناظر خوبي است
شبستري تاكيد كرد: دولت ناظر خوبي است اما تاجر خوبي نخواهد بود و بايد فعالان و متخصصان بخش اقتصادي در اين زمينه وارد شده و دولت بر حسن اجراي اين فعاليت‌ها نظارت كند.
وي يادآور شد: در مواردي كه دولت متصدي فعاليت‌هاي اقتصادي بوده است نتايج و تجربه‌هاي خوبي نداشته‌ايم.
امام جمعه تبريز اضافه كرد: فعاليت بخش خصوصي خواهد توانست اقتصاد كشور را در بخش‌هاي مختلف تقويت كند و پرداخت ماليات را نيز توسعه داده و فعاليت‌هاي اجتماعي و خيريه نيز توسعه يابد.

* تحقق بانکداري اسلامي از ابتداي پيروزي انقلاب مورد توجه قرار گرفت
نماينده ولي فقيه در آذربايجان شرقي گفت: تحقق بانکداري اسلامي از ابتداي پيروزي انقلاب مورد توجه قرار گرفت.
وي با بيان اينکه سيستم بانکداري در جهان بر اساس ربا و بهره است، اظهار داشت: در جمهوري اسلامي ايران و پس از پيروزي انقلاب شيوه جديدي از بانکداري با رعايت موازين اسلامي شکل گرفت و بانک‌ها با اين شرايط اجازه فعاليت يافتند.
امام جمعه تبريز با اشاره به تاريخچه بانکداري در جهان يادآور شد: نخستين بانک‌هاي جهان در اروپا شکل گرفت و در ايران نيز نخستين بانک‌ها توسط صرافان و بر اساس شيوه ربوي شکل گرفت.
وي يادآور شد: گشايش شعبه‌هاي بانک‌هاي خارجي در ايران از زمان قاجاريه آغاز شد و از زمان مشروطيت اين بانک‌ها فعاليت بيشتري يافت.
امام جمعه تبريز خاطرنشان کرد: تمام بانک‌هايي که قبل از انقلاب تاسيس شد ربوي بوده و مسائل اسلامي را رعايت نمي‌کردند ولي از همان ابتداي انقلاب تاسيس بانک بر مبناي اسلامي مورد تاکيد امام راحل قرار گرفت.
وي تاکيد کرد: شوراي انقلاب به فرمان امام خميني(ره) ماموريت يافت تا مقدمات بانکداري اسلامي فراهم شود و متوليان امر به جاي بهره، کارمزد تضميني را انتخاب کردند که مورد اعتراض برخي فقها قرار گرفت.
امام جمعه تبريز خاطرنشان کرد: قانون اسلامي شدن بانک‌ها در دور اول مجلس تصويب شد و نمايندگان تلاش زيادي کردند تا سيستم بانکي کشور به صورت بانکداري اسلامي فعاليت کند.
وي يادآور شد: در بانکداري اسلامي بانک‌ها وکيل سرمايه مردم هستند تا وجوه نقدي مردم را در عقود بانکي صرف کنند و سپرده‌گذار بايد به اين مسئله توجه کنند.
امام جمعه تبريز يادآور شد: سود پرداختي به سپرده‌گذار از طرف بانک بايد علي‌الحساب باشد و بانک در آخر سال سود و زيان را بررسي کرده و سود اضافي را به صاحب پول بپردازد.
وي گفت: با رعايت اين سه شرط مهم بانکداري بر اساس موازين اسلامي استوار بوده و فعاليت بانک مشروع خواهد بود و متوليان بانک‌هاي خصوصي و مردم بايد به اين مسئله توجه کنند.

تعداد بازديد:1005 آخرين تغييرات:89/12/23
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر