پنج شنبه 1 اسفند 1398 - 26 جمادي الثاني 1441 - 20 فوريه 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري


 
 


 


 


 
خروجي RSS

از تازه های علم و فناوری چه خبر؟

از تازه هاي علم و فناوري چه خبر؟

اندازه گيري فشار خون متحول خواهد شد


دانشمندان مي گويند دستگاهي که مانند ساعت مچي به دست بسته مي شود مي تواند در چند سال آينده نظارت بر فشار خون را کاملا متحول کند. محققان در دانشگاه لستر و در سنگاپور دستگاهي ساخته اند که فشار خون در بزرگترين شريان بدن را اندازه مي گيرد. شواهد نشان مي دهد که اين دستگاه فشار خون را در مقايسه با دستگاهي که بر بازو بسته مي شود خيلي دقيقتر اندازه مي گيرد.
اين فناوري که با بودجه وزارت بهداشت بريتانيا ساخته شده، با کمک حسگري کار مي کند که موج تپش شريان را ضبط مي کند. اين اطلاعات سپس همراه با اندازه فشار خون که به شيوه سنتي از مچ گرفته شده به داخل کامپيوتري تغذيه مي شود. دانشمندان سپس خواهند توانست ميزان فشار را در نزديکي قلب از آئورت اندازه بگيرند.
پروفسور برايان ويليامز، از بخش علوم قلب و عروق در بيمارستان گلنفيلد دانشگاه لستر، گفت: "آئورت ميليمترها از قلب فاصله دارد و نزديک به مغز است و ما هميشه مي دانستيم که فشار در آنجا کمي پايينتر از بازو است." او گفت: "اگر فشار در آئورت را اندازه نگيريم به درستي خطرات يا فوايد معالجه را درک نخواهيم کرد."
 
او گفت که اين وسيله "شيوه نظارت بر فشار خون که براي بيش از يک قرن رايج بوده را تغيير خواهد داد" و اينکه انتظار دارد فناوري آن به زودي در مراکز تخصصي به کار گرفته شود، و ظرف پنج سال "کاربرد خيلي گسترده تري" بيابد. او مي گويد اندازه گيري فشار خون در نزديکي قلب و مغز احتمالا براي ارزيابي خطر سکته مغزي و بيماري قلبي بهتر از اندازه گيري فشار خون در بازو است و همين موضوع دستگاه تازه را جذاب مي کند.
از قبل معلوم بوده است که فشار به دست آمده از طريق بخش فوقاني بازو کاملا دقيق نيست. اما به گفته پروفسور ويليامز مهم بود اطمينان حاصل شود که دستگاه تازه تا حد ممکن کوچک باشد تا بيماران تشويق به استفاده از آن شوند. اين پروژه در همکاري با شرکت "هلت استاتس اينترنشنال" سنگاپور که در ساخت وسايل پزشکي دست دارد انجام شد. فشار خون بالا يکي از عوامل ريشه اي بيماري هاي مختلف است و چون علائم بيروني ندارد گاه تا سال ها در بيماراني که به پزشک مراجعه نمي کنند شناسايي نمي شود و مي تواند وضعيتي خطرناک ايجاد کند.
 

امواج تلفن همراه: خوب يا بد؟

با وجوديکه سالها از توليد و استفاده همگاني از تلفنهاي همراه مي گذرد، بحث در مورد تاثير آنها بر سلامتي همچنان يکي از موضوعات داغ است و هر از چندگاهي يکي از طرفين دعوا برگ برنده اي را رو مي کند که مدتي بعد با پاسخي از طرف مقابل مواجه مي شود.‏ ‏
ينه ساز ايجاد تومورها ياد کرده اند و عده اي ديگر اين افزايش سوخت و ساز را به "افزايش فعاليت" تعبير کرده و آن را مثبت در نظر گرفته اند.‏ ‏
از تازه هاي علم و فناوري چه خبر؟
حقيقت امر اين است که کل اين ماجرا چيز چندان جديدي نيست و تنها درصد و آمار ارائه شده در اين تحقيق است که جديد به نظر مي رسد، قبلا هم طي تحقيقاتي اعلام شده بود که امواج الکترومغناطيس موبايل مي توانند توسط پوست و بافت هاي مجاور جذب شوند و حرارت بصورت موضعي کمي بالا رود، اين بالارفتن حرارات و افزايش جريان خون موضعي ناشي از آن مي تواند باعث افزايش مصرف انرژي و افزايش سوخت و ساز در سلولهاي مغزي ناحيه شود. ‏
‏سازمان جهاني بهداشت از سال 1996 پروژه اي بين المللي را با نام پروژه ميادين الکترومغناطيس (EMF Project) آغاز کرده است که در آن به جمع آوري شواهد مرتبط با تاثير امواج الکترومغناطيس در سلامت افراد مي پردازد، با اين حال اين سازمان اعلام مي کند که تاکنون هيچ نشانه محکمي براي عوارض موبايل در سلامتي نيافته است و تنها مورد ثابت شده، افزايش ميزان سوانح رانندگي به دنبال استفاده از موبايل است (که طبعا ربطي به امواج الکترومغناطيس ندارد) البته با توجه به اينکه بيشتر سرطانها و تومورها روندي تدريجي دارند و گاه تا علامتدار و قابل تشخيص شدن آنها ده ها سال طول مي کشد و از رواج تلفن همراه نيز کمتر از دو دهه مي گذرد، نمي توان به صراحت نقش امواج موبايل در شکل گيري چنين تومورهايي را رد يا تاييد کرد و بايد منتظر تحقيقاتي که در سالهاي آينده انجام خواهند شد باشيم. ‏
 

کارت حافظه ??? گيگابايتي ساخته شد

اين کارت حافظه که 333X CF نام گرفته است، 100 گيگابايت ظرفيت دارد و همراه با مدل 64 گيگابايتي خود وارد بازار شده است. پيش از اين نيز نسخه 48گيگابايتي اين کارت حافظه توانسته بود توجه همه علاقه‌مندان به حافظه‌هاي مجازي را در بازار به خود جلب کنند. از تازه هاي علم و فناوري چه خبر؟
هر دو کارت حافظه جديد شرکت Pretec قادرند با سرعت 35مگابايت در ثانيه اطلاعات را منتقل کنند. اين کارت‌هاي حافظه با يک بدنه فلزي پوشيده شده‌اند و شرکت سازنده طوري آن‌ها را طراحي کرده که هرگونه آسيب احتمالي يا سقوط از ارتفاع، باعث از بين رفتن اطلاعات نمي‌شود. اين طور که گفته مي‌شود، محصولات جديد شرکت Pretec نسبت به کارت‌هاي حافظه استاندارد CF که تاکنون در اين مرکز توليد شده 10مرتبه بادوام‌ترند.
کارت حافظه 64گيگابايتي CF با راحتي مي‌تواند با هاردديسک 256گيگابايتي SATA يا IDE SSD هماهنگ شود. کارت حافظه 64 گيگابايتي جديد در دو مدل 233X و 333x ساخته شده است که شرکت سازنده هر کدام از آن‌ها را به ترتيب با قيمت 399 و 630 دلار مي‌فروشد.
 
فراوري: محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان
منابع:
پي سي ورلد،نارنجي 
تعداد بازديد:1229 آخرين تغييرات:89/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر