جمعه 20 تير 1399 - 18 ذي القعده 1441 - 10 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

بازتاب فعاليت هاي انجمن نجوم تبيان

بازتاب فعاليت هاي انجمن نجوم تبيان

بيش از دو سال فعاليت، به صورت مجازي و برگزاري برنامه هايي نظير شب رصدي، کلاس هاي حضوري، برپايي روز جهاني نجوم سال هاي 88 و 89 و ... سرانجام بچه هاي انجمن نجوم تبيان مزد زحمات خود را گرفتند و توانستند خود را به جامعه نجومي کشور معرفي کنند.
 
متني که در زير مشاهده مي کنيد گزارشي است که در شماره خرداد ماه ماهنامه بين المللي آسمان شب درباره برگزاري روز نجوم امسال در مرکز علوم و ستاره شناسي تهران به رشته تحرير درآمده است. البته گفتني است که اين ماهنامه در ستوني به معرفي برنامه هاي انجمن نجوم تبيان و اهداف درازمدت آن نيز پرداخت.

باغشهر شميران

ميزبان هزاران شهروند تهراني در روز نجوم

مرکز علوم و ستاره شناسي تهران با فراخواني دوستداران و فعالان علم ستاره شناسي و همکاري گروه اخترشناسي دانشکده فيزيک دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات، موسسه فرهنگي و اطلاع رساني تبيان، شاخه آماتوري انجمن نجوم ايران، انجمن انرژي خورشيدي ايران، گروه ستاره شناسي دانشگاه صنعتي خواجه نصير الدين طوسي، گروه نجومي آسمان، گروه اخترشناسي رصدگاه و موسسه آسمان شب و با حضور استاد محمدرضا صياد پژوهنده گاه شماري، ديدارگر ماه نو و عضو هيئت تحريريه ماهنامه آسمان شب و سيد محسن قاضي ميرسعيد رصد گر و رکورددار ديدار ماه هاي جوان در سطح جهان، روز جهاني نجوم را برگزار کرد.
دکتر سيد حجت الحق حسيني دبير علمي همايش روز جهاني ستاره شناسي در اين مرکز در مصاحبه خود با خبرنگار ماهنامه آسمان شب، همايش روز جهاني ستاره شناسي، رصد آسمان شب و خورشيد توسط ده ها تلسکوپ کوچک و بزرگ 4/5 اينچي تا 12 اينچي، برپايي اتاقک هاي دانش اخترشناسي، هوا فضا و دانش هاي وابسته به آن، نمايش هاي تاريخ دانش اخترشناسي با بازشناسي انديشه و آثار نام آوراني چون حکيم خيام نيشابوري، غياث الدين جمشيد کاشاني، ابوريحان بيروني، گاليله، کپرنيک، بطلميوس، آلبرت انيشتين و بازديد از نمايشگاه عکس هاي آسماني، کهکشاني و کيهاني را از جمله برنامه هاي اجرايي تأييد شده توسط اعضاي هيات علمي و کارشناسان آموزشي در اين مرکز برشمرد. از مهم ترين عناوين برنامه ها مي توان به رونمايي بزرگ ترين تلسکوپ عمومي 14 اينچي اشميت کاسگرين شهر تهران با حضور شهردار باغشهر شميران و تقدير انجمن نجوم ايران از محمد احمدي بافنده، شهردار شميران به منظور همراهي و همکاري بي دريغ ايشان در گسترش دانش ستاره شناسي همگاني اشاره کرد.
در باغ اين مرکز 25 اتاقک دانش اخترشناسي و هوافضا با حضور کارشناسان، آموزش گران، دانش آموزان، دانش پژوهان ستاره شناسي، دانشجويان دانشگاه ها، پژوهش گران واستادان اختر فيزيک و کيهان شناسي مستقر بود و براي علاقه مندان از ستاره شناسي کودکان گرفته تا انرژي خورشيدي، شاتل هاي فضايي، رصدگاه ها و بناهاي تاريخي کشور و ابزارهاي رصدخانه مراغه سخن مي گفتند.
از ميان اين برنامه ها نمايش واره گفت و شنيد کوپرنيک و بطلميوس، اتاقک هاي ستاره شناسي کودکان، آشتي با آسمان و شاتل هاي فضايي از همه جذاب و ديدني تر بود. در تالار کهکشان اين مرکز سخنراناني از دانشگاه صنعتي شريف و پژوهشگاه دانش هاي بنيادين، دانش آموزان و دانش آموختگان مرکز در زمينه کيهان شناسي و فيزيک ستارگان، مکتب اخترشناسي مراغه، زندگي در فضا، شناخت از ابزارهاي ستاره شناسي و فيزيک خورشيد پذيراي صدها شنونده و دوست دار تازه هاي علمي بودند.
روز جهاني نجوم

انجمن نجوم تبيان در روز جهاني نجوم

عضو انجمن نجوم تبيان در تشريح مراسم اجرايي اين انجمن در روز جهاني ستاره شناسي به خبرنگار ماهنامه آسمان شب گفت: روز جهاني نجوم سال 89 با لطف خدا و تلاش انجمن هاي تخصصي موسسه تبيان، مرکز علوم و ستاره شناسي تهران، اعضاي انجمن نجوم، جمعي از فعالان نجوم دانشگاه آزاد واحد علوم تحقيقات و گروهي از کارشناسان و دست اندرکاران علم نجوم در مرکز علوم و ستاره شناسي تهران برگزار شد.
وي با بيان عناوين برنامه هاي اجرايي در اين مراسم افزود: از عناوين مهم اين برنامه ها مي توان به اجراي طرح خلاقانه مناظره بطلميوس (قرن دوم ميلادي) و کوپرنيک (قرن شانزدهم ميلادي) مبني بر مرکزيت زمين در عالم و حرکت آن به دور خورشيد اشاره کرد که اين نمايش با استقبال گسترده شرکت کنندگان روبرو شد.
او در پايان به پيشبرد اهداف اين انجمن اشاره کرد و گفت: با توجه به مطرح شدن انجمن نجوم تبيان در اين روز و شناخته شدن آن در بين مجامع نجومي، مسئوليت اين انجمن در برابر کاربران و اعضا سنگين تر شده است. به همين دليل انجمن درصدد است تا در آينده با پوياتر کردن انجمن نجوم با نگرش توليد محتوا به پيشبرد هرچه بهتر اين انجمن کمک کند.
شايد اين براي اولين بار باشد که يک انجمن مجازي نوپا توانسته است تعادلي مناسب در فعاليت هاي مجازي و فرامجازي خود ايجاد کند و علاوه بر کار علمي در حوزه اينترنت به فعاليت هاي ميداني نيز بپردازد.
گفتني است اخيراً نيز برنامه آسمان شب از انجمن نجوم تبيان دعوت کرده بود تا در مراسمي که در برج ميلاد تهران برگزار مي شد به ارائه توضيحات به مشتاقان نجوم بپردازند. گزارش اين مراسم نيز به زودي در سايت تبيان قرار خواهد گرفت.
براي ديدن گالري تصاوير روز نجوم اينجا را کليک کنيد.
براي مشاهده انجمن نجوم تبيان اينجا را کليک کنيد.

بخش امور کاربران سايت تبيان
 
تعداد بازديد:1326 آخرين تغييرات:89/12/22
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر