چهارشنبه 26 دي 1397 - 10 جمادي الاول 1440 - 16 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

طرحی برای پاک دامنی

طرحي براي پاک دامني

طرح امنيت اجتماعي چند وقتي است که در کشور ما اجرا مي شود و بخش عظيمي از مخاطبان آن دختران و خانم ها هستند.

هر کشوري براي خود قوانين و ضمانت هايي براي اجراي آن دارد و بحث ما در اين مقاله اصلا در رد يا تائيد اين حرکت نيست اما هر کس در حد توان خود بايد در جهت ارتقاي اجتماعش فعاليت کند و طبق نظرخيلي از رفتار شناسان بهترين راه براي مبارزه با يک رفتار ضد اجتماعي ، پيشگيري از شکل گيري چنين رفتاري است.
 
و براي اينکه چهره ي شهر ما روز به روز از آنچه بوده و بايد باشد بيشتر فاصله  نگيرد ، بايد تمام تلاشمان را بکنيم تا حياي رفتاري،گفتتاري،پوششي و...در شهروندان به خصوص خانم ها بيشتر شود.
چون من و شما مي دانيم که اگر در کشوري خانم ها پاکدامن باشند ، جنس مخالف آن ها هم نمي توانند دست از پا خطا کنند و البته نسلي که در دامان آن ها تربيت مي شود واجد چنين ويژگي مي شود.
در روايتي از پيامبر اكرم(صلي الله عليه و آله) آمده كه فرمودند: «اَلْحَياءُ هُوَ الدينُ كُلُّهُ»؛ حيا تمام دين است.
پس مدارس از طريق محتواي آموزشي ، رسانه ها از طريق محتواي فيلم ها و توليداتشان مي توانند به اين مهم کمک کنند اما بستري که هر کس نخستين رفتار ها را در آن مي آموزد ، خانواده است پس باز هم مثل هميشه نهادي که مي تواند بيشترين کمک را بکند همان کانوني است که همه ي ما تجربه ي آموزش نخستين رفتارهايمان را در آنجا داشتيم و بهترين آموزش در خانواده از طريق آموزش غير مستقيم است. يعني دختري که از سنين کم ، مادر خود را با پوشش مناسب مي بيند ، ناخودآگاه به داشتن چنين پوششي علاقه نشان مي دهد . البته به شرط آنکه مادر بقيه ي رفتارهايش نيز مناسب بوده و از آن مهم تر رابطه ي عاطفي قوي با فرزندش داشته باشد.
حجاب
(شايد سوالي که اينجا براي بعضي از شما عزيزان ايجا د شود ، اين باشد که چرا بعضي از خانواده ها با اينکه ساختاري مذهبي دارند اما فرزندان کاملا متفاوت رفتار مي کنند به طوري که باعث خجالت خانواده مي شوند؟
در جواب بايد گفت تربيت مثل کاشتن دانه نيست که بذري را بکاري و در صورت وجود چند مولفه مثل آب و نور کافي بذرگياهي که کاشته اي بدون تغيير چندان برويد.
مولفه هايي که در تربيت صحيح بايد در نظر داشت بي نهايت است و هر انساني تجربه اي تکرار نشدني .پس والدين بايد تمام تلاش خود را بکنند ممکن است يک سخت گيري بيش از حد يا يک تجربه ي بد باعث شود ارزشي که براي خانواده بسيار مهم است براي فرزند بي اهميت شود.)
پس خانواده ها بايد آموزش ببينند و با نکات مهم تربيتي آشنا باشند تا با رفتار هاي اشتباه خود زمينه ي به تباهي رفتن آينده ي فرزندانشان را ايجاد نکنند.
امام علي(عليه‌السلام) نيز در مورد عفّت و پاك‏دامني مي‏فرمايد: «عفّت و پاك‏دامني منشأ هر خيري است.»
 
حال که به لزوم آموزش حيا در خانواده پرداختيم . پس بهتر است ما به عنوان خانواده ي يک نوجوان ابتدا تبيين درستي از حجاب و لزوم آن داشته باشيم  تا بتوانيم به او کمک کنيم و به سوالات او پاسخ دهيم.
 
در بخش خانواده و زندگي مقالاتي راجع به حجاب در منوي بانوي شرقي قرار دارد که مي تواند به شما کمک کند و به زودي
مجموعه جديدي از مقالات تقديمتان مي گردد که اميدوارم مفيد باشد.
با نظراتتان با ما باشيد و کمک کنيد به مسائلي بپردازيم که دغدغه ي اصلي شماست.
 
تبيان - ندا داوودي
مقالات مرتبط : 
تعداد بازديد:1019 آخرين تغييرات:89/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر