یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

جایگزین برای سُس سالاد

جايگزين براي سُس سالاد

اين را زياد گفته‌ ايم و زياد شنيده ‌ايد که سُس، چرب است و ضرر دارد و اگر اضافه وزن داريد، دور‌ سُس را خط بکشيد و ...

 

اما کمتر درباره ي اين موضوع حرف زده ‌ايم که به جاي سُس، چه چيزهايي را مي‌ شود جايگزين کرد. شما مي ‌دانيد اگر يک روز نخواهيد روي سالادتان سُس بريزيد، چه موادي را مي ‌توانيد به جايش استفاده کنيد تا سالادتان را مزه‌ دار کنيد؟
6 جايگزيني که در اين مطلب مي ‌خوانيد، قرار است به همين سوال پاسخ بدهد.

1- روغن زيتون

خيلي‌ ها طعم و بوي روغن زيتون را دوست ندارند، در حالي که اين روغن بودار در کنار بو و طعم نسبتا ناخوشايندش صدها مزيت دارد که مهم ‌ترين اثر محافظتي آن، پيشگيري از افزايش چربي خون و در نهايت حفظ قلب از ابتلا به انواع بيماري ‌ها است.
از ديگر مزاياي اين روغن مي ‌توان به اثر پيشگيرانه ي آن از ابتلا به برخي سرطان‌ ها اشاره کرد.
اگر قصد داريد غذايي کربوهيدرات دار بخوريد بهترين کار براي اين که قند خون‌ تان بالا نرود اضافه کردن روغن زيتون به سالادتان است. به اين ترتيب قند خون و حتي تري گليسريد در حدود مناسبي ثابت مي ‌ماند، پس اگر ديابت داريد، بدانيد که مصرف روغن زيتون حساسيت بدن شما را نسبت به انسولين بيشتر کرده و قند خون ‌تان تنظيم مي ‌شود.
شما مي ‌توانيد به جاي سُس‌هاي چرب و آماده، کمي روغن زيتون را با سرکه يا آب ‌ليمو مخلوط کنيد و با اضافه کردن کمي ادويه و چاشني‌ هاي مخصوص سالاد، سُس خوش ‌مزه و خوش‌ طعمي تهيه کنيد.
اگر هم از روغن زيتون بدتان نمي‌ آيد، مي ‌توانيد آن را به تنهايي روي سالاد کاهو، کلم و کلم بروکلي بريزيد و ميل کنيد.

2- پنير کم‌ چرب

پنير نيز مي‌ تواند يکي ديگر از جايگزين‌ هاي سُس باشد؛ البته پنير کم‌ چرب. پنير علاوه بر طعم‌ اش داراي مقادير قابل ملاحظه ‌اي پروتئين با کيفيت بالا است و تقريبا تمام اسيد آمينه‌ هاي ضروري بدن را دارد. اگر پنير پاستوريزه يا همان پنير معمولي را روي سالادتان رنده کنيد، غذاي کاملي مصرف کرده ‌ايد؛ چرا که پنيرهاي تازه علاوه بر پروتئين داراي چربي هم هستند. بنابراين يادتان باشد که با مصرف اين سُس، کمي از حجم غذاي تان را کم کنيد.
عده ‌اي آب پنير را نيز جزو ترکيبات سُس ‌شان به کار مي ‌برند. آب پنير ارزش غذايي بسيار بالايي دارد؛ يعني داراي مقادير قابل ملاحظه ‌اي مواد معدني خصوصا کلسيم و ويتامين‌ هاي محلول در آب مثل گروه B است، بنابراين فردي که مي ‌خواهد چربي و پروتئين کمي مصرف کند و به مواد معدني و ويتامين نياز دارد، مي ‌تواند آن را روي سالاد خود بريزد؛ البته به شرطي که با سبزي ‌هاي معطر، طعم‌ دار شده باشد.

3- آب گوجه ‌فرنگي

 آب گوجه ‌فرنگي
گوجه ‌فرنگي سرشار از ويتامين‌ هاي A و C و مملو از پتاسيم است. بنابراين عادت به مصرف ‌اش به تنظيم فشار خون کمک مي‌ کند. علاوه بر همه اين ها، گوجه ‌فرنگي منبع ليکوپن است که آثار محافظت‌ کننده قلبي و عروقي داشته و يک آرامش ‌بخش به حساب مي‌ آيد. به همين دليل مي‌ توانيد به جاي سُس، گوجه ‌فرنگي را رنده کنيد، به آن کمي پياز يا سير ساطوري شده بيفزاييد و با کمي آب‌ ليمو يا سرکه، نمک و روغن زيتون، روي سالادتان بريزيد. علاوه بر اين مي ‌توانيد آب گوجه‌ فرنگي را کمي بجوشانيد و بعد از سرد شدن با آب ‌ليمو يا آب نارنج مخلوط کرده و هر روز از آن بهره ببريد.

4- ماست و آب‌ ماست

بعضي ‌ها ماست را به ‌عنوان سُس استفاده مي‌ کنند؛ چه به ‌تنهايي، چه مخلوط با ساير چاشني‌ ها(مثل آب‌ ليمو، روغن زيتون و فلفل و ...) فقط بايد سعي کنيد ماست‌ هاي کم ‌چرب و غني‌ شده را براي استفاده روي سالادهاي ‌تان استفاده کنيد تا غذاي کاملا سالمي مصرف کرده باشيد. يک ليوان ماست کم‌ چرب حدودا 55 کيلوکالري انرژي دارد و داراي پروتئين و کلسيم است و به سالمندان، کودکان و زنان باردار، زياد توصيه مي‌ شود.
آن هايي که نمي‌ خواهند دچار چاقي و اضافه وزن شوند و در عين حال مي‌ خواهند از خوردن انواع سالادها لذت ببرند، مي ‌توانند از ماست و آب ماست طعم‌ دار شده با انواع ادويه‌ جات بهره ببرند.
در ضمن، شما مي‌ توانيد با کمي لبوي پخته ي رنده شده، رنگ زيبايي را به سُس‌ تان بدهيد.
يادتان باشد اگر از ماست روي سالادتان استفاده مي ‌کنيد نوشابه‌ هاي گازدار را به مقدار خيلي کم بنوشيد يا اصلا مصرف نکنيد زيرا به علت داشتن اسيد فسفريک (فسفر زياد) باعث عدم جذب کلسيم موجود مي‌ شوند.

5- آب ‌نارنج و غوره

نارنج هم ميوه ‌اي از خانواده ي مرکبات است. آب نارنج، ترش، مطبوع و سرشار از ويتامين‌ C بوده و تا حدودي خواص آب‌ ليمو را دارد. آب نارنج را مي‌ توانيد به جاي سُس روي انواع سالاد سبزيجات و حتي سالاد ميوه استفاده کنيد، به خصوص براي افرادي که ترشي ملايم را مي ‌پسندند، بدون اين که کالري اضافي وارد بدن‌ شان شده باشد. حتي مي‌ توان آب نارنج را به جاي آب ‌ليمو با ماست و يا رُب انار و روغن زيتون مخلوط کرد و سُس خوش ‌طعم و معطري تهيه کرد.
آب ‌غوره نيز داراي طعم ترش و کمي شور است و براي افرادي که مبتلا به چربي خون هستند، توصيه مي ‌شود. اگر آب‌ غوره با سالاد مصرف شود به لاغر شدن و کاهش وزن کمک شاياني مي ‌کند. آ‌ب‌ غوره همچنين به علت خوش ‌طعم کردن سالاد مي ‌تواند به همراه انواع سالادها مخصوصا سالادهايي که با کاهو، کلم بروکلي، کلم برگ و خيار درست شده ‌اند به جاي سُس مصرف شود، البته بدون مصرف نمک اضافي.
ليمو

6- آب ‌ليمو و ليموي تازه

اگر به‌ عنوان يک خانم باسليقه و کدبانو کنار همه غذاهاي تان ليمو يا آب ليمو قرار مي ‌دهيد، بايد به شما تبريک گفت؛ چرا که به فکر سلامت همه اعضاي خانواده هستيد. اگر هم تاکنون در کنار غذاهاي تان از ليمو استفاده نمي‌ کرديد، از اين به بعد سعي کنيد حتما ظرف آب ‌ليمو را در کنار غذا قرار دهيد يا حتما در هر فصل ليموي تازه ي مخصوص آن فصل را بخريد. مصرف آب ‌ليمو به همراه غذا مانع بروز کمبود آهن و ويتامين C مي‌ شود. از آن جا که آهن در انواع گوشت، تخم‌ مرغ، حبوبات و غلات يافت مي‌ شود در صورت مصرف هم ‌زمان فرآورده‌ هاي گياهي و حيواني و آب ‌ليمو جذب اين ماده معدني بيشتر خواهد شد. بنابراين اعضاي خانواده‌ تان را به مصرف آب ‌ليمو و ليموي تازه عادت دهيد و به جاي سُس ‌هاي چرب و آماده، آب ‌ليمو با سالاد مصرف کنيد. انواع سالادها اعم از سالاد سبزيجات و سالاد شيرازي به همراه آب ليمو يا ليموي تازه طعم بسيار خوشايندي پيدا مي‌ کند که در حضور رُب‌ انار، اين خوش‌ طعمي چند برابر خواهد شد.
مژگان کريمي – هفته نامه سلامت
 
اگر مي خواهيد با پزشک سايت مشورت کنيد، اينجا کليک کنيد.
براي شرکت در بحث هاي انجمن سايت مرتبط با بهداشت و سلامت، اينجا کليک کنيد.
اگر مي خواهيد با کارشناسان تغذيه ي سايت درباره رژيم هاي غذايي مشورت کنيد، اينجا کليک کنيد
 

*مطالب مرتبط:

بخش تغذيه و سلامت تبيان 
تعداد بازديد:1170 آخرين تغييرات:89/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر