سه شنبه 2 بهمن 1397 - 16 جمادي الاول 1440 - 22 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

سهم من از دنیا چیه؟

سهم من از دنيا چيه؟

تعداد زيادي از خانم ها در طي دوران بارداري و بخصوص پس از زايمان دچار علائمي از افسردگي مي شوند.

تعداد زيادي از خانم ها در طي دوران بارداري و بخصوص پس از زايمان دچار علائمي از افسردگي مي شوند. در بسياري از افراد نيز به دليل تغييرات هورموني پس از زايمان اين افسردگي و حالات خلقي بهبود يافته و مادر به سلامتي نزديک تر مي شود. علاوه بر اين علل ايجاد کننده تغييرات خلقي مي توان به عوامل ديگري نيز به عنوان پيش زمينه هاي به وجود آورنده افسردگي در مادران اشاره نمود. علت افسردگي و اضطراب مادر هر چه که باشد تاثيرات منفي فراواني را مي تواند به همراه داشته باشد و معمولاً اين گونه مادران در صورتي که درمان نشوند پس از چند سال به علت کج خلقي، پرخاشگري، لجبازي و خلاصه بدقلقي فرزندشان به مراکز مشاوره مراجعه مي نمايند.
 
تحقيقات نشان مي دهد که حالات خلقي مادر در دوران بارداري نيز مي تواند تاثيرات منفي را بر کودک در دوران هاي بعدي رشد داشته باشد بر اساس پژوهشي احتمال بروز رفتارهاي خشونت آميز در 16 سالگي در ميان نوجواناني که مادرشان در بارداري افسرده بوده اند 4 برابر است و احتمال افسردگي پس از زايمان در مادراني که در نوجواني داراي روحيات پرخاش جويانه بوده اند بيشتر است.
 
کارشناسان بر اين باورند افسردگي مادر صميميت و شادابي را در خانواده با مشکل روبرو مي کند و همين موضوع باعث مي شود کودکان اين خانواده ها مشکلات رفتاري بيشتري نسبت به همسالان خود داشته باشند.
 
 
مادران افسرده انرژي کافي براي مراقبت از فرزندشان ندارند و ممکن است در رفع نياز فرزندشان تلاش زيادي نداشته باشند همچنين کودکان به صورت ناخودآگاه رفتارهاي کج خلقي و بي حوصلگي مادر خود را تقليد نموده و در رفتارهاي خود به کار مي برند. پژوهش ها نشان داده که نوعي وابستگي نابهنجار و اضطرابي نيز در کودکان مادران افسرده ديده مي شود.
کودکان اين مادران حکم هايي همچون «تو مهم نيستي و يا نمي تواني دوست داشتني باشي» را در ارتباط مستقيم و غيرمستقيم با والدين دريافت مي کنند و اين حکم ها مي تواند نقش هاي منفي را در رشد و زندگي آتي فرزند ايفا کند.
 چرا که اين مادران توانايي حمايت و محبت و توجه کافي نسبت به فرزند خود ندارند و در بحث از دلبستگي هاي ايمن و ناايمن "دلارام با ياد او" توضيح داده ايم که دلبستگي ناايمن در کودکان توسط مادراني ايجاد مي شود که نسبت به نيازهاي کودکان خود توجه کافي نداشته و در اسرع وقت اقدام نکرده اند. اين کودکان در هنگام جدايي و بازگشت مادر رفتارهاي نامناسب نشان مي دهند و در مناسبت هاي مختلف زندگي از رشد عاطفي و اجتماعي مفيد برخوردار نيستند.
 
رفتارهاي هيجاني کودکان با چگونگي تعبير کردن نشانه هاي هيجاني ديگران ارتباط نزديکي دارد. آنها در ماه هاي ابتدايي زندگي حالت و احساس خود را با والدين هماهنگ مي کنند و به آساني مي توان آستانه پايين تحريک پذيري و حالات عصبي مادر را عامل مهم و موثري را در يادگيري خلق منفي در کودک دانست.
 
 کودکان اين مادران حکم هايي همچون «تو مهم نيستي و يا نمي تواني دوست داشتني باشي» را در ارتباط مستقيم و غيرمستقيم با والدين دريافت مي کنند و اين حکم ها مي تواند نقش هاي منفي را در رشد و زندگي آتي فرزند ايفا کند. کليه حالات هيجاني و احساس در فرد در روابط متقابل مادر و کودک آموخته مي شود و مادري که به جهت نوسان خلقي و افسردگي داراي هيجان هاي تنظيم شده نيست نمي تواند به آموزش مهارت هاي هوش هيجاني در کودک خود بپردازد.
رفتارهاي هيجاني کودکان با چگونگي تعبير کردن نشانه هاي هيجاني ديگران ارتباط نزديکي دارد.
تاثيرات حالات روحي مادر بر فرزند حتي مي تواند بر عملکرد تحصيلي کودکان در سنين مدرسه نيز ايفاي نقش داشته باشد. چه اينکه تحقيقات مي گويند دانش آموزان و فرزندان مادراني که از سلامت روان کافي برخوردار نيستند از افت تحصيلي بيشتري بهره مي برند!
 
حمايت
 شهيد مطهري مي گويد: مرد چون باران کوهسار است و زن همانند چشمه و فرزندان گل و گياه کنار اين چشمه اند. باران کوهسار، چشمه را لبريز مي کند و در نتيجه گل و گياه از چشمه بهره مند مي شوند. بنابراين حمايت هاي کامل و ظريفانه مرد نسبت به همسرش از دوره بارداري تا تولد و شيرخوارگي و رشد کودک موجب نشاط و بي نيازي همسر  مي شود و احساس محبوبيت زن باعث اقدام بي دريغ او در جهت توجه کافي و وافي نسبت به فرزندان خواهد شد.
 
فهيمه کهتري- گروه خانواده و زندگي
 
براي کسب اطلاعات بهتر و بيشتر در مورد هيجانات کودک کتاب " رشد در دوران اوليه کودکي " را در کتابخانه تبيان مطالعه نماييد. اگر کودک شما احساسات و هيجانات غير معمولي را تجربه مي کند و يا رفتار هاي پرخاشگران اي دارد حتما با مشاورين سايت در ارتباط باشيد.
 
مقالات مرتبط
جاودانه ترين ارث براي فرزند
يک ارتباط عاشقانه
انفجار پس از سکوت
با هر نگاه و لبخندتان ،مي آموزد
نه نرمي و نه خشونت!


 
تعداد بازديد:995 آخرين تغييرات:89/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر