دوشنبه 16 تير 1399 - 14 ذي القعده 1441 - 6 ژولاي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

تا سه بشمارید

تا سه بشماريد

توصيه‏هاي زير به والدين اين امکان را مي‏دهد که فرزندان دلبندشان را به طور مناسب‏تر تربيت کنند و بدانند چگونه بدون دعوا و خشونت کلامي بچه‏ها را به انجام کارهايي که برايشان مفيد است وادارند.

 

توصيه‏هاي زير به والدين اين امکان را مي‏دهد که فرزندان دلبندشان را به طور مناسب‏تر تربيت کنند و بدانند چگونه بدون دعوا و خشونت کلامي بچه‏ها را به انجام کارهايي که برايشان مفيد است وادارند.
تربيت يعني آنکه به بچه‏ها بياموزيم چگونه رفتار کنند، يعني رفتار صحيح را نه تنها با گفته‏ها، بلکه همچنين از طريق رفتار خود به آنها بياموزيم. تربيت صحيح به يک موقعيت برنده- برنده منجر مي‏شود .آموزش والدين درباره اصول رفتاري منجر به رفتار مناسبي از سوي بچه‏ها مي‏شود. بچه‏ها به اين ترتيب در باره خود احساس موفقيت مي‏کنند و در نتيجه از عزت نفس و رضايت از خود برخوردار مي‏شوند. راهکارهاي زير به يک زوج در خانواده کمک مي‏کند تا حدودي را براي بچه‏ها تعيين کنند.
 
به فرزندان امکان انتخاب بدهيد
تربيت صحيح يعني آنکه به بچه‏ها بياموزيم، نه آنکه آنها را مجبور کنيم. استفاده از قدرت و اجبار تنها بايد آخرين راه باشد. دکتر استفن دي کرزنر، روانپزشک و استاد روانپزشک کودکان در دانشگاه‏ هاروارد، معتقد است: «بهترين روش آن است که به بچه‏ها امکان انتخاب يکي از دو حالتي را بدهيم که هر دو براي والدين بي‏ضرر هستند»
دکتر کرزنر، به طور مثال پيشنهاد مي‏کند، به کودکي که سر ميز شام بدرفتاري مي‏کند، بگوييد:
 مي‏تواني اينجا بنشيني و آرام شامت را تمام کني.
 مي‏تواني به اتاقت بروي و آرام بگيري.
البته بهتر از ان اين است که کودک را به تفکر دعوت کنيد تا براي حالات کنوني خود فکر کند و راه حل بيانديشد.
ثابت‏ قدم باشيد
ثابت قدم بودن به اين معناست که وقتي به بچه‏ها چيزي مي‏گوييد، طبق آن عمل کنيد. اگر به بچه‏ها مي‏گوييد تا وقتي که تکاليف‏شان تمام نشود نمي‏توانند تلويزيون تماشا کنند، طبق آن عمل کنيد.  ثابت قدم بودن يعني قابل اعتماد بودن. اگر احساس مي کنيد تنبيهي را نمي توانيد انجام دهيد اخطار دادنش کار اشتباهي است. اين کار به بچه‏ها اين پيام را مي‏دهد که شما به اندازه کافي به آنها توجه داريد تا طبق آنچه گفته‏ايد، عمل کنيد. اگر به بچه‏ها قول مي‏دهيد چنانچه اتاق‏هايشان را تميز کنند آنها را بيرون مي‏بريد تا بستني بخورند و بعد به قول خود عمل نمي‏کنيد، روش تربيت شما ضعيف است. اما با ثبات بودن به معناي خشک بودن نيست. به طور مثال، اگر کودکي اتاقش را تميز کرد اما فراموش مي‏کند سبد آشغال را خالي کند، همچنان شايسته بستني است. مي‏توانيد به کودک بگوييد: «دفعه بعد فراموش نکن که سبد آشغال را خالي کني.»
بهترين روش آن است که به بچه‏ها امکان انتخاب يکي از دو حالتي را بدهيم که هر دو براي والدين بي‏ضرر هستند»
تا سه بشماريد
دکتر کرزنر مي‏گويد وقتي که فرزندانش خردسال بودند،  از روش شمردن تا عدد سه استفاده مي‏کرد تا رفتار نامطلوب کنار گذاشته شود. او به آنها مي‏گفت که مي‏خواهد کاري را که انجام مي‏دهند تا سه شماره متوقف کنند و در صورت عدم توجه، منتظر پيامدهاي آن باشند. او مي‏گويد: «آنها هميشه حرف‏هايم را نمي‏شنيدند در نتيجه، آهسته‏‏تر مي‏شمردم يک... دو ... سه، اگر همچنان به من توجهي نمي‏کردند، دوباره با صداي آرام مي‏شمردم.» معمولاً اين کار کافي بود تا توجه بچه‏ها را جلب کند در غير اين صورت، او فقط کودک را بلند مي‏کرد و به اتاقش مي‏برد. اين روش حتي به يک کودک خردسال نشان مي‏دهد که هر رفتار بدي يک پيامد دارد. فراموش نکنيد که هر تنبيه يا برخورد تقابلي بايد با اخطار قبلي صورت گيرد تا کودک از رخ دادنش آگاهي داشته باشد اين روش نيز به قابل پيش بيني بودن رفتار شما کمک مي کند و حرف شنوي را تسريع مي بخشد.
در صورت تمايل کتاب کودک و گريه نکردن را ترجمه محمود ثابت قدم مي توانيد از فروشگاه اينترنتي خريداري نماييد.
 
بانوي شرقي همراه با اضافات
تنظيم براي تبيان: کهتري
 

مقالات مرتبط
تعداد بازديد:1407 آخرين تغييرات:89/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر