سه شنبه 23 مهر 1398 - 16 صفر 1441 - 15 اكتبر 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

ساحل آرام

ساحل آرام

ره تو شه هاي جاده ي خو شبختي – مخصوص خانم ها(6)قسمت اوّل(اخلاق خوش ، بهترين هديه)
قسمت دوّم(بگذاريم و بگذريم)
قسمت سوّم(تو هماني که هستي)
قسمت چهارم(رازت را به من بگو ! )
قسمت پنجم(معاشرت با خانواده ي همسر)

قال رسول‌الله صلي‌الله عليه وآله و سلم:

ايما المراة دفعت من بيت زوج‌ها شيئاً من موضع الي موضع

تريد به صلاحاً نظر الله اليها و من نظر الله اليها لم يعذبه.

هر زني در خانه شوهر به منظور زيباسازي ،چشم‌انداز چيزي را جابه جا ‌کند، خداوند به او نظر رحمت مي‌اندازد، و هر که مورد نظر رحمت باشد از عذاب خدا در امان است.(1)
يکي از اسرار موفّقيّت و تحکيم روابط شاد و عاشقانه و لذّت‌بخش در زندگي زناشويي، داشتن خانه‌اي است که پناهگاه مطمئن و جايگاه آرام‌بخش و دوست داشتني براي همسرمان به حساب آيد.
اين مهم به سه چيز بستگي دارد: اوّل وضعيّت و ساختار کيفي منزل، دوّم آراستگي و جلوه‌ي ظاهري زن و سوّم نحوه‌ي برخورد و طرز رفتار و کردار خانم خانه.

وضعيت و ساختار کيفي و کمّي خانه

خانه حکم «مادر» را براي مرد دارد، هر مادري بچه‌اش را نوازش کند کودک به طرف او مي‌آيد؛ اگر بچه را تنبيه کند باز هم به سوي او مي‌آيد، در هر دو حال کودک به آغوش مادر پناه مي‌برد.
مرد اگر از گردش و تفريح خسته مي‌شود، بايد دلش هواي خانه کند، از کار و کشمکش‌هاي روزانه خسته مي‌شود، باز هم بايد دلش هواي خانه کند، خانه‌اي که مرد از آن فراري است همانند «زن بابا» است نه «مادر»! اگر مي‌خواهيم همسر ما علاقه‌مند و دلگرم به محيط خانه گردد و حضور در خانه را بر هر جاي ديگري ترجيح دهد، اين تنها بستگي به توانايي و درايت و آگاهي ما دارد.
زيبايي و حسن سليقه در دکوراسيون منزل، نظافت و پاکيزگي خانه، پخت غذاهاي مطبوع و متنوع، توجّه به بهداشت و سلامت رژيم غذايي، دقّت در رسيدگي به امور فرزندان،... از جمله عوامل جلب نظر و پايبند کردن شوهر در خانه است. هر انساني فطرتاً طالب زيبايي و پاکيزگي است. مردها نيز دوست دارند همسران آنها تميز و هنرمند و با سليقه و نظيف باشند. امّا در کنار اين‌ها، آراستگي ظاهري زن هم بسيار مهم و ضروري است. از نيازها و خواسته‌هاي طبيعي يک مرد است که وقتي خسته از سر کار به خانه بر مي‌گردد، با زني روبرو شود که روياي شيرين اوست، لطيف و دلربا، شيرين و معطر، آرام و دوست داشتني، زيبا و آراسته، شاد و با نشاط و البتّه متنوع و مهيّج.
از همين روست که در دين مبين اسلام به اين موضوع سفارش شده است و امام صادق عليه‌السلام فرمودند: «بر زن لازم است خودش را خوشبو کند، بهترين لباس‌هايش را بپوشد، به بهترين وجه زينت کند و با چنين وضعي صبح و شام با همسرش ملاقات کند و روبه رو گردد».
امام صادق عليه‌السلام: سزاوار نيست که زن خودش را واگذارد، بلکه حتي اگر شده با آويختن گردن‌بندي خود را بيارايد. (2)
پس از توجه و پياده کردن اين مسايل به نوعي مادي و فيزيکي؛ آن جادوي سحرانگيزي که اثر بخشي فوق‌العاده در دلبستگي مرد به خانه و همسرش دارد، نشاط روحي و معنوي حاکم بر فضاي خانه است که بستگي به نحوه‌ي رفتارو کردار بانوي خانه دارد.
سلامت روان و آرامش و آسايش اعضاي خانواده، در دست‌هاي پر توان و سبز ماست. اگر ما روحيّه‌ي مثبت داشته باشيم، از چهره و نگاه ما امواج مفيد ساطع مي‌شود و در روحيّه ي اطرافيان ما نيز بهتر مي‌گردد.
با خلق خوش و لبخند و شادابي و احساس رضايت‌مندي، ما مي‌توانيم ويتامين‌هاي روحي به افراد خانواده تزريق کنيم و بدين ترتيب خود و خانواده‌مان را در برابر بيماري‌ها و مشکلات روحي و رواني و عصبي که در کمين ما نشسته‌اند، واکسينه کنيم.
انسان براي دست يابي به روحيه‌ي مثبت و تمدّد اعصاب نياز به تفريح دارد. ارزان‌ترين تفريح که با ما به دنيا مي‌آيد، خنده و شادي و و شوخ طبعي است، پس در اين مورد خساست به خرج ندهيم و سخاوتمندانه برخورد کنيم.
وقتي مردي وارد خانه مي‌شود، اين حق اوست که با دنيايي مملو از انس و صفا و صميميّت و محبّت و نشاط و محيطي جز محيط بيرون رو به رو شود.
شادابي و سرزندگي يک زن، به مرد اميد و انگيزه مي‌‌دهد و شوريدگي و شيدايي را در وجود او دامن مي‌زند. با خوش خوئي و ملاطفت، بر دست و مال و جان او زنجير محبّت بيفکنيم.
يک زن آگاه و فهيم به درستي مي‌داند با مردي که خسته و بدحال و در خود فرو رفته است، چگونه بايد رفتار کند.
وقتي مردي درگير مشغوليّات ذهني خويش است. کم حرف مي‌شود. زن مرتّب از او سوال مي‌کند، چه شده؟ چرا ناراحتي؟ و... و مرد پاسخ مي‌دهد: خوبم، چيزي نيست. وقتي زن اين پاسخ‌هاي کوتاه را مي‌شنود، تنها چاره‌اي که بايد بينديشد اين است که همسرش را تنها بگذارد تا مشکلات را چاره‌جويي کند.
زماني که مردي يکي از پاسخ‌هاي کوتاه را مي‌دهد، مي‌خواهد شما با سکوتتان او را تأييد کرده و به او فرصت بدهيد.
در اين مواقع، بيش‌تر از هر زماني مرد نياز دارد که همسرش سرحال و شاد باشد، چرا که در اين صورت او آسان‌تر خواهد توانست از درگيري‌هاي فکري خود رها شده و به حالت عادي برگردد. شايد يکي از عمده‌ شکاياتي که اکثريّت زنان از شوهران خود دارند، عدم صحبت کردن مردان و سکوت آنهاست.
زماني که مسئله‌اي يک مرد را آشفته مي‌کند، او هرگز راجع به چيزي که ناراحتش کرده حرفي نمي‌زند، در عوض بسيار ساکت مي‌شود و در خلوت خود فرو مي‌رود تا در مورد مسئله‌اش فکر کند و راه حل بيابد؛ اگر نتوانست راه حلّي پيدا کند به کار ديگري مي‌پردازد تا مشکلش از ياد برود، مثل روزنامه خواندن، تماشاي تلويزيون و ... از طريق آزاد ساختن مغزش از مشکلات، رفته رفته آرامش خود را به دست مي‌آورد.
برخلاف مردها، يک زن نيازمند صحبت در مورد مشکلاتش مي‌باشد. ما با آگاهي از تفاوت‌هايمان و احترام به تفاوت‌هاي يکديگر، خواهيم توانست آرامش خود را حفظ کنيم. وقتي زني نياز به صحبت کردن و صميميّمت دارد بايد حرف بزند و انتظار نداشته باشد که مرد براي صحبت کردن پيش‌قدم شود. در ضمن صحبت، زن از شنونده بودن مرد قدرداني مي‌کند و با ابراز اين‌که چقدر خوشحالم که تو به درد دل من گوش مي‌دهي، يا چقدر احساس سبکي مي‌کنم از اين‌که در مورد اين مسئله با تو صحبت مي‌کنم و... به گوش دادن مرد ارزش مي‌دهد.
بعد از مدتي که زن شروع به صحبت مي‌کند، مرد انبساط خاطر پيدا کرده، خود را در گفته‌هاي همسر شريک مي‌نمايد.
ولي زماني که مردي احساس کند به طور «آمرانه» مي‌‌خواهند تا او حرف بزند، مغزش از کار مي‌افتد، او چيزي براي گفتن ندارد. حتّي اگر هم داشته باشد مقاومت مي‌کند چون احساس مي‌کند به او «دستور» داده شده است.
براي مرد سخت است زماني که زن به او امر مي‌کند حرف بزند، زن ندانسته با سوال پيچ کردن، مرد را از خود مي‌راند.
مرد براي شنونده بودنش نياز به قدرشناسي دارد و گرنه احساس مي‌کند گوش کردن او هيچ فايده و ارزشي ندارد. وقتي که مردي حس مي‌کند که به خاطر گوش کردنش از او قدرداني مي‌شود و به خاطر سکوتش طرد نمي‌شود، به تدريج قادر مي‌شود که حرف بزند.
وقتي که حس کند اجباري براي گفتن ندارد، طبيعتاً شروع به حرف زدن خواهد کرد. به ياد داشته باشيم اگر زن از همسرش به خاطر گوش کردن قدرداني کند مرد ياد مي‌گيرد به ارزش صحبت کردن احترام بگذارد.
براي داشتن کانوني گرم و صميمانه و ساعات و لحظاتي شاد و پرخاطره در خانه، به روحيّه‌اي قوي و بانشاط نيازمنديم.
ادامه دارد...
پانوشت:
1- انصاريان، حسين، نظام خانواده در اسلام، ص 382.
تعداد بازديد:990 آخرين تغييرات:89/12/24
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر