یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

تازه های هفته از دنیای علم و تکنولوژی

تازه هاي هفته از دنياي علم و تکنولوژي

الان مريخ ساعت چنده؟!


گاهي اوقات علاقه‌مند يا مجبور هستيم که از زمان ساير شهرها و کشورهاي جهان اطلاع داشته باشيم. ساعت‌هايي نيز طراحي شده‌اند که زمان چند شهر و کشور مختلف را همزمان نشان مي‌دهند. آيا تا کنون به اين موضوع فکر کرده‌ايد که مثلا الان در مريخ يا ساير سياره‌ها ساعت چند است؟!
الان مريخ ساعت چنده؟!
شخصي به نام  Alexander Avtanski، موفق به طراحي ساعتي شده که قادر است به صورت همزمان، زمان را در چند سياره مختلف براساس دوره چرخش هريک از آن‌ها نشان بدهد. آنچه که اين ساعت را متمايز از ساير ساعت‌هاي کيهاني مي‌کند، وجود 16 زمان سنج ( تايمر) است که هريک را به صورت مستقل مي‌توان متوقف و راه اندازي کرد. از 16صدا و عمل مختلف نيز به عنوان زنگ هشدار ( الارم) اين ساعت استفاده شده. با کمک اين ساعت نجومي از زمان در سياره‌هاي مختلفي همچون زمين، مريخ، مشتري و غيره به طور همزمان و همچنين از فازهاي مختلف ماه، مدت زمان عبور لکه بزرگ قرمز مشتري (Jupiter’s Great Red Spot) و هرچيزديگري که در طبيعت سير تناوبي دارد مي‌توان اطلاع پيدا کرد.

تصوير هواپيمايي که بال مي زند

شرکتي مکانيکي با پشتيباني وزارت دفاع آمريکا نوعي هواپيما ابداع کرده است که مي توانند مشابه مرغ مگسخوار، براي پرواز بالهايش را به هم بزند.
به گزارش خبرگزاري مهر، محققان نوعي هواپيماي کوچک و 19 گرمي ابداع کرده اند که با استفاده از باله هاي متحرکش مي تواند با سرعت بالايي پرواز کرده و در ميان آسمان مانور دهد و به واسطه ثبت عکسهاي هوايي اطلاعات محيطي مختلفي را در اختيار کاربرانش قرار دهد.
تصوير هواپيمايي که بال مي زند
اين هواپيما که مشابه مرغهاي مگسخوار مي تواند بالهايش را با سرعت به هم بزند NAV نام داشته و توسط شرکتي به نام "ارووايرمنت" و تحت قرارداد اين شرکت با وزارت دفاع آمريکا ساخته شده است. در يک نمايش آزمايشي اين مرغ مگسخوار مکانيکي توانست از فضاي خارج وارد يک ساختمان شده و پيش از خروج از ساختمان تصاوير اکتشافي متعددي را به ثبت برساند.
مرغ مگسخوار مکانيکي مي تواند با استفاده از باطري داخلي اش براي هشت دقيقه پرواز کند. همچنين با کمک شبيه سازي ساختارهاي واقعي بدن مرغ مگسخوار اين هواپيما از کارايي بسيار بالايي برخوردار بوده و با کمک بالهايي که مي تواند مانند پرنده ها آنها را به هم بزند، پروازي کارامدتر از پرواز با استفاده از موتورها و يا ملخهاي هواپيما دارد.
بدنه اين هواپيما نيز مشابه بدن مرغ مگسخوار طراحي شده با اين تفاوت که بالهاي هواپيما بلند تر از بالهاي پرنده واقعي بوده و در عين حال به جاي پا و دم براي اين هواپيما از ميله هايي براي فرود آمدن استفاده شده است.
بر اساس گزارش نيوساينتيست، طول بال اين نمونه دست ساز 16 سانتيمتر بوده و مي تواند با سرعتي برابر 17 کيلومتر بر ساعت پرواز کند. همچنين اين هواپيما مي تواند در برابر وزش بادي به قدرت 8 کيلومتر بر ساعت مقاومت کند. مرکز تحقيقات وزارت دفاع آمريکا، در نظر دارد براي بهبود دادن توانايي هاي اين مرغ مگسخوار مکانيکي، سيستم GPS و سيستم خودکار ممانعت از برخورد با موانع را به آن افزوده و سيستم ارتباطاتي و انرژي آن را بهبود دهد.

درمان طاسي کشف شد

به گزارش شبکه ايران به نقل از شينهوا، محققان آمريکايي به طور اتفاقي ماده اي را کشف کردند که با متوقف کردن يک هورمون مرتبط با استرس در موش ها، منجر به رشد مجدد مو در آن ها مي شود.
اين کشف گام مهمي در درمان طاسي در انسان ها به حساب مي آيد.
محققان دانشگاه UCLA پژوهشي را درباره موش هايي که با مهندسي ژنتيک تغيير يافته و به دليل افزايش CRF، ترکيبي که نقش کليدي در نحوه پاسخگويي بدن به استرس دارد، به ريزش مو مبتلا بودند انجام مي دادند.
هنگامي که astressin-B ، ترکيبي شيميايي که CFR را متوقف مي کند، به مدت 5 روز و هر روز يک بار به موش ها تزريق شد، محققان شاهد رويش مجدد مو در آن ها بودند.
درمان طاسي
دکتر ميلين مولگتا، يکي از محققان حاضر در اين پژوهش در اين باره مي گويد: نتايج اين پژوهش نشان داد درمان کوتاه مدت با اين ترکيب منجر به رشد  مجدد مو در درازمدت در موش هاي تغييريافته مبتلا به استرس مزمن مي شود.
اين محققان معتقدند که متوقف کردن گيرنده هاي CRF به طور موقتي، پيشرفت بزرگي در درمان طاسي به حساب مي آيد و همچنين نقطه قوتي در طاسي هاي با الگوي مردانه و طاسي هاي ناشي از شيمي در ماني به حساب مي آيد.
فراوري:محسن مرادي
بخش دانش و زندگي تبيان

منابع: مهر،ITD 
تعداد بازديد:2069 آخرين تغييرات:89/12/25
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر