دوشنبه 13 مرداد 1399 - 13 ذي الحجه 1441 - 3 آگوست 2020
صفحه اصلي/ايران و جهان


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

اهداي 325 سند تاريخي به حافظه ملي ايران

اهداي 325 سند تاريخي به حافظه ملي ايران

خبرگزاري فارس: مدير منطقه غرب سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران گفت: از ابتداي دي‌ماه تاكنون مردم همدان 325 سند با ارزش تاريخي را به سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران اهدا كردند.


 


به گزارش خبرگزاري فارس از همدان به نقل از روابط عمومي مديريت منطقه غرب سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، مدير منطقه غرب سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران اظهار داشت: از ابتداي دي ماه سال جاري تاكنون و در پي رايزني‌هاي صورت گرفته، مردم فرهنگ دوست و تاريخ پرور همدان بيش از 317 قطعه عكس، هفت مجموعه تأليفات آماده چاپ و دو برگ سند داراي ارزش تاريخي با موضوعات همدان قديم، شخصيت‌ها، رويدادهاي تاريخي معاصر (انقلاب و دفاع مقدس) را به سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران اهدا كردند تا بخش ديگري از حافظه ملي ايران تكميل، حفظ و نگهداري شود.
سيد قاسم بلوري با قدرداني از مردم همدان به لحاظ همكاري با اين سازمان افزود: نگهداري از اسناد، تصاوير، كتب و حتي سندهاي خانوادگي مثل عقدنامه‌ها، بنچاق‌ها، نامه‌ها و غيره نيازمند ايجاد شرايط نگهداري ويژه‌اي است كه به طور حتم در منزل امكان فراهم كردن آن وجود ندارد و قرار گرفتن اين اسناد در شرايط نامطلوب موجب از بين رفتن آنها و حتي بيماري‌زا شدن اوراق خواهد شد.
وي اضافه كرد: هر برگ سند و عكس قديمي بي‌ارزش از نظر مردم با هر موضوعي، ممكن است بخشي از حافظه ملي ايران و تاريخ گمشده كشور باشد كه لازم است براي نسل آينده و درج در تاريخ جهاني حفظ و نگهداري شود.
مدير منطقه غرب سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران ادامه داد: سازمان اسناد و كتابخانه ملي با برخورداري از كارشناسان مجرب و متخصصان مرمت و نگهداري اسناد تاريخي مجموعه كم نظيري در بحث مرمت و نگهداري آثار تاريخي است كه از مردم همدان و استان‌هاي غربي انتظار مي‌رود با درايت و آينده نگري خود نگذارند اين اسناد در صندوقچه‌ها، كمدها و آلبوم‌ها به كاغذ پاره‌هايي بي‌ارزش تبديل شوند.
وي شناسايي، مرمت، نگهداري در شرايط استاندارد، اطلاع رساني اسنادي، بررسي بايگاني ادارات و دستگاه‌هاي دولتي و كمك به پژوهشگران و محققان در پروژه‌هاي علمي و تحقيقاتي را از جمله فعاليت‌هاي اين سازمان در بخش اسناد و تصاوير با ارزش تاريخي برشمرد.
مديريت سازمان اسناد و كتابخانه ملي غرب ايران با زير پوشش قرار دادن استان‌هاي همدان، كردستان، لرستان، ايلام و كرمانشاه از سال 1371 فعاليت خود را به مركزيت همدان آغاز كرده است و تاكنون بيش از 765 ميليون و 922 هزار برگ سند را بررسي و ارزشيابي كرده كه از اين تعداد 2 ميليون برگ داراي ارزش تاريخي شناخته و آرشيو شده است.

تعداد بازديد:844 آخرين تغييرات:89/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر