دوشنبه 23 تير 1399 - 21 ذي القعده 1441 - 13 ژولاي 2020
صفحه اصلي/پزشكي

خوب و بد ازدواج‌هاي فاميلي

خوب و بد ازدواج‌هاي فاميلي

خبرگزاري فارس: اكثريت كارشناسان معتقدند كه احتمال بروز مشكلات ژنتيكي در ازدواج‌هاي غيرخويشاوندي 2 تا 3درصد است در حالي كه اين رقم براي ازدواج‌هاي خويشاوندي به 4 تا 5 درصد مي‌رسد.


 


به گزارش خبرنگار گروه "فضاي مجازي " خبرگزاري فارس، خيلي از پدر و مادرها در مورد ازدواج كردن و به قول خودشان عاقبت به خيري تمايل دارند كسي را براي دختر يا پسرشان انتخاب كنند كه بهترين باشد و چه كسي بهتر از بچه‌هاي خواهر و برادرشان كه هم ديده و شناخته شده هستند و هم حيف است چنين كسي با اين شرايط اخلاقي خوب و امكانات تحصيلي و شغلي مناسب را از دست بدهند؟! آنها پيشنهاد مي‌دهند و در ظاهر، شما را آزاد مي‌گذارند كه پاسخ مثبت يا منفي بدهيد اما اگر جرات داريد، بگوييد نه!

بدري السادات بهرامي، مشاور خانواده در اين باره مي‌گويد: "قبل از هر ازدواجي لازم است دو طرف يكديگر را مورد ارزيابي قرار دهند و بررسي كنند كه آيا با هم تناسب دارند يا خير. اين مورد در ازدواج‌هاي فاميلي نبايد فراموش شود. بسياري از مردم گمان مي‌كنند چون خانواده دختر و پسر يكديگر را مي‌شناسند، پس نسبت به بررسي و ارزيابي اين تناسب‌هاي مهم نيازي احساس نمي‌كنند. اتفاقا اكثر مشكلات هم از اين طرز فكر ناشي مي‌شود كه دو خانواده بي گُدار به آب مي‌زنند.

در اين جا به دليل وجود چنين تناسب‌هايي كه با فاميل خود داريم، گمان مي‌كنيم تناسب شخصيتي و عاطفي هم بين فرزندان ما برقرار است.
اين باور غلط مي‌تواند زمينه بي انگيزه و بي‌رغبت شدن دختر و پسر جوان يا خانواده‌هاي آنها شود و آنها را از ارزيابي و بررسي اينكه آيا در تناسب اخلاقي و شخصيتي با هم هستند منصرف كند.

بنابراين توصيه مي‌كنم همه دختر و پسرها قبل از حركت به سمت عواطف و دلباخته شدن در مورد اين تناسب‌ها و اين كه آيا مناسب هم هستند يا نه، بررسي كنند و خانواده‌ها اجازه دهند آزادانه تصميم بگيرند.

از مزاياي ازدواج فاميلي مي‌توان به تناسب‌هاي بيشتر اشاره كرد. تناسب خانوادگي و سبك تربيتي كه افراد با آن رشد كرده‌اند يكي از مهمترين موارد است.

تناسب ديگري كه حتما بايد وجود داشته باشد، تناسب فرهنگي است. يعني فرهنگ كه عبارت است از بايدها و نبايدها و ارزش ها و ضدارزش هاي ما بايد با همسرمان در تناسب باشد. بايدها و نبايدهاي يك دختر اهل آذربايجان با دختر يا پسري كه در شمال كشور يا جنوب بزرگ شده است، يكسان نيست. فاصله اي در اين ميان هست كه به تناقض مي انجامد. اين اختلاف فرهنگي نقطه آغازين دعواها و اختلافات آنهاست.

مساله ديگر، تناسب اعتقادي است. از آن جا كه اعتقادات، جنس محكمي دارند و هر فردي با هر اعتقادي چه شيعه و سني، چه بودايي و حتي لائيك حاضر است پاي عقايد خود بايستد، نداشتن تناسب اعتقادي واقعا مساله ساز است. هر كدام از ما براي خود اعتقاداتي داريم كه فقط به خودمان ربط دارد اما وقتي قرار شد در كنار هم و به عنوان زوج زندگي كنيم نمي توانيد بگوييد موسي به دين خود، عيسي به دين خود.
در ازدواج فاميلي جنس اعتقادات خانواده از يك نوع است و همين مساله يعني نداشتن يك دسته از درگيري ها و مشكلات. پس تناسب اعتقادي هم منتفي مي شود. "

* معايب ازدواج فاميلي

غلامحسين قائدي روانپزشك و استاديار دانشگاه علوم پزشكي شاهد هم در اين باره مي‌گويد: "مساله مهمي كه در ازدواج فاميلي مطرح است اين است كه معمولا اختلاف هاي خانوادگي و فاميلي به زندگي زوجين كشيده مي شود و بر روابط آنها تاثير مي گذارد و زندگي زناشويي آنها را تحت الشعاع قرار مي‌دهد.

از اين گذشته در ازدواج‌هاي فاميلي، نقش حمايتي خانواده‌ها در زمان اختلاف زن و شوهر با همديگر بيشتر است و ممكن است مشكل‌ساز شود. البته بايد گفت نمي‌توان قانون كلي صادر كرد و گفت چنين حمايت‌هايي همواره اختلاف ها را بيشتر مي‌كند. اين موضوع رابطه مستقيم با بلوغ فكري، عاطفي زوجين و خانواده آنها دارد.

ممكن است بسياري از زوجين مشكلات و مسايل خودشان را در چارچوب خانه شان حل و فصل كنند. اما بايد اين نكته را در نظر گرفت كه براي مسايل عاطفي و احساسي خيلي نمي توان چارچوب گذاشت و امكان دارد، اختلاف هاي خانوادگي يا اختلاف زن و شوهر بر يكديگر اثر بگذارد.
بنابراين توصيه مي‌شود، حتي المقدور افراد به دليل مشكلات ژنتيكي و رواني به سمت ازدواج فاميلي نروند. اگر هم ازدواج فاميلي صورت گرفت، مشاوره ژنتيك و مشاوره روان شناسي بسيار ضروري است و حتما بايد سلامت روان زن و مرد سنجيده شود و زماني كه سلامت آنها تاييد شد، به تشابهاتي كه قبلا ذكر شد حتما توجه شود تا ازدواج موفقي پيش رو داشته باشند. "

از همه اينها گذشته، همه كارشناسان اين مساله علمي را قبول دارند كه احتمال بروز مشكلات ژنتيكي در ازدواج هاي غيرخويشاوندي 2 تا 3درصد است در حالي كه اين رقم براي ازدواج هاي خويشاوندي به 4 تا 5 درصد مي‌رسد. هر چند شايد به نظر اين تفاوت يك درصدي اندك باشد اما با احتساب آمار مواليد ساليانه عدد قابل توجهي مي‌شود.

تعداد بازديد:1485 آخرين تغييرات:89/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر