دوشنبه 25 آذر 1398 - 19 ربيع الثاني 1441 - 16 دسامبر 2019
صفحه اصلي/كودك و نوجوان

سال نو در کشورهای دیگر

سال نو در کشورهاي ديگر

منطقه اي که در آن جشن نوروز برگزار مي شود، امروزه شامل چند کشور است.

 

منطقه اي که در آن جشن نوروز برگزار مي شود، امروزه شامل چند کشور است. نوروز همچنان در اين کشورها جشن گرفته مي شود. با اين که بسياري از آئين هاي نوروزي به صورت مشابه در اين کشورها برگزار مي  شود اما برخي از آيين هاي نوروز در اين کشورها داراي تفاوت هايي با يکديگر هستند. براي مثال در افغانستان در روز اول نوروز، سفره هفت ميوه مي چينند ولي در ايران، سفره هفت سين مي اندازند.
پس جغرافياي نوروز با اسم نوروز يا مشابه آن به سراسر خاورميانه، بالکان، قزاقستان، تاتارستان و آسياي ميانه، چين شرقي (ترکستان چين)،سودان،سراسر قفقاز تا آستراخان آمريکاي شمالي ،هندوستان، پاکستان، بنگلادش، بوتان، نپال و تبت محدود مي‌شود .
اما همه ي مردم جهان سال نو را جشن مي گيرند، اما زمان آن و آداب و رسوم شان با هم فرق مي کند. ما در اين جا مي خواهيم چند رسم عجيب مربوط به سال نو را در کشورهاي ديگر ذکر کنيم.
۱) در اسپانيا و مكزيك انتظار تحويل سال نو با دوازده حبه انگور همراه است.
هركس با دوازده حبه انگور منتظر اعلام ساعت ۱۲ نيمه شب ۳۱ دسامبر مي‌شود. رأس ساعت ۱۲ با نواختن هر ضربه ساعت هر كس يك حبه انگور در دهان مي‌گذارد و با پايان يافتن انگورها جشن سال نو آغاز مي‌شود.
۲) در ايالت‌هاي جنوبي آمريكا لوبياي چشم بلبلي به همراه جوانه شلغم پخته و به عنوان تبرك سال نو خورده مي‌شود. مردم معتقدند اين غذا برايشان شانس به همراه خواهد آورد.
۳) در چين زمان تحويل سال نوي چيني روز دوازدهم فوريه است و جشن‌هاي سال نو حدود ۱۵روز طول مي‌كشد. چيني‌ها كاغذهاي رنگي را با شكل‌هاي متفاوت مي‌برند و بر در و پنجره خانه‌هايشان آويزان مي‌كنند. اين كاغذها درگذشته فقط به رنگ قرمز بود و دليل استفاده از آنها اين بود كه مردم معتقد بودند اين بريده‌هاي كاغذ شيطان و ارواح شيطاني را ترسانده و در سال نو از خانه‌هايشان دور نگه مي‌دارد.
۴) در شهرهاي ساحلي برزيل مردم در شب سال نو لباس سفيد مي‌پوشند و به ساحل مي‌روند. علاوه بر آتش بازي در كنار ساحل رسم است مردم گل در دريا مي‌ريزند و آرزو مي‌كنند. برزيلي‌ها معتقدند دريا مي‌تواند آرزوهايشان را برآورده كند.
سال نو در کشورهاي ديگر
 ۵) در كلمبيا بسياري از خانواده‌ها پيش از رسيدن سال نو، عروسك بزرگي درست مي‌كنند كه نماد سال كهنه است و با تحويل سال اين عروسك را آتش مي‌زنند. وسايل كهنه و به دردنخور خانه و اشيايي كه در سال گذشته بديمن بوده و يادآور خاطرات تلخ سال پيش بوده‌اند نيز درون اين عروسك بزرگ قرارداده مي‌شود تا سوزانده شوند.
۶) در كره همه مردم زمان حلول سال نو پاي تلويزيون‌هايشان هستند تا نواختن ۳۳ضربه ناقوس كليسا را تماشاكنند.
۸) در تايلند سال نو روز ۱۳آوريل جشن گرفته مي‌شود. آنچه در اين روز به وفور ديده مي‌شود اين است كه مردم به روي يكديگر آب مي‌پاشند و معتقدند آب در سال نو بركت و سلامت به همراه خواهدآورد.
۹) مردم ونزوئلا روز سال نو، لباس زرد مي‌پوشند و معتقدند اين رنگ برايشان شانس خواهدآورد.
۱۰) در ژاپن به هنگام تحويل سال نو همه كيك برنج مي‌خورند!
  فرآوري: نعيمه درويشي
بخش کودک و نوجوان

منبع:تک برگ؛ايران پرس 
تعداد بازديد:1356 آخرين تغييرات:89/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر