سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10 شوال 1441 - 2 ژوئن 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

5 ربات فصل گذشته

5 ربات فصل گذشته

در فصل گذشته يعني سه ماهة اول سال 2010 در عرصة رباتيک درست مانند تمامي عرصه‌هاي ديگر تکنولوژي سرعت زيادي وجود داشته است.


 
در ميان ربات‌هايي که در اين فصل معرفي شدند 5 ربات براي من جالب‌تر بوده است که از اين ميان ربات ساخت شرکت بزرگBMW  جذابيت بيشتري دارد.
بر طبق اظهاراتي که از سوي اين کمپاني شده است. اين ربات «ربات سنگ‌تراش 1» نام‌گذاري شده است. ربات سنگ‌تراش 1 هم‌قامت سازنده خود آقاي Bruce Gray مي‌باشد و قادر است قطعات قابل استفاده را از داخل لاشه باقي‌مانده از ماشين‌هاي BMW  آسيب‌ديده و يا قديمي بيرون بکشد:
توسط همين رباتBruce Gray  موفق شهر بخشهايي از BMW 645CI  سال 2005 را داشته باشد. ربات سنگ‌تراش 1 که ترجمه نام «Robat Sculpture 1» را داراست، هيچ نام صنعتي خاصي ندارد تنها با شمارة 1 نام‌گذاري شده، زيرا شرکتBMW  قصد دارد تا ورژن‌هاي جديدي از آن را وارد بازار نمايد.
Sculpture  از قطعات مختلف آلومينيوم ساخته شده است که سر آن قابل حرکت و چرخشي است، همچنين قسمت بالاي بازوي ربات هم قابل حرکت دارد و نيز مي‌توان آن را توسط يک هدايت‌گر هدايت نمود. دست ربات مي‌تواند آزادانه در جهات مختلف حرکت کند و پاهاي ربات به صورت منحني درآيد.
اين ربات براي کساني که به ماشين خود بسيار علاقه دارند و با قديمي شدن و يا تصادف ماشين، قصد تعويض آن را ندارند حائز اهميت‌اند.
در ميان ربات‌هايي که در اين فصل معرفي شدند 5 ربات براي من جالب‌تر بوده است که از اين ميان ربات ساخت شرکت بزرگBMW  جذابيت بيشتري دارد
Lego Robat 
ربات  robot robotic  رباتيک
ربات  robot robotic  رباتيک
 
 
 
 
 
 
 
 
Lego Robat نام ربات ديگري است که قابليت تفکر فوق‌العاده‌اي را دارد. اين ربات که سه هفته پيش معرفي گرديد. جهت تست هوش با بازي «Rubik’s Cube» که در شکل مي‌بينيد را بازي نمود و آن را در مدت 25 ثانيه حل کرد
اگر اين بازي را قبلاً انجام داده باشيد مي‌توانيد ببينيد که اين ربات تا چه اندازه از ضريب هوشي و سرعت عمل بالايي بر خوردار است.
ربات Lego توسط David Gilday ساخته شده است.
Geminoid – F
ربات  robot robotic  رباتيک
دانشمندان ژاپني رباتي را ساخته‌اند که با تقليد و کپي‌برداري از چهرة انسان ساخته شده است، به طور مثال ربات Geminoid – F همان‌طور که در شکل مي‌بينيد تقليد چهرة يک زن ژاپني است.
عکس سمت چپ ربات است و عکس سمت راست انساني که از چهرة آن تقليد شده
در ربات فوق،12 سنسور پنوماتيکي استفاده شده است تا بتواند حالت‌هاي صورت يک انسان مانند لبخند و يا اخم را شبيه‌سازي نمايد تا از حالت عروسک به چهرة انسان نزديک‌تر شود.
ربات  robot robotic  رباتيک
ربات  robot robotic  رباتيک
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
زيرا اگرچه ظاهر اين ربات شبيه انسان است ولي از حالت‌هاي چهرة آن مصنوعي بودن مشخص است. ربات به يک دوربين تجهيز شده تا عملکردي شبيه، تجربه انسان در مورد ديدن داشته باشد و بتواند آنچه که مي‌بيند را تحليل کند
اين ربات توسط يک ربات‌ساز مشهور به نام Hiroshi Ishiguro ساخته شده که ربات خود را به قيمت 000/110 به فروش مي‌رساند.
 
 
 
تهيه و تنظيم براي تبيان: سيدخاموشي
  
تعداد بازديد:1352 آخرين تغييرات:89/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر