یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/خانواده

حجاب هایی که کمرنگ می شوند

حجاب هايي که کمرنگ مي شوند

--------------------------------------------------------------------------------

در نگرش الهي که نگرش تکاملي است، زن و مرد در مقابل هم قرار ندارند بلکه به کمک هم مي توانند به تکامل بالاتر دست پيدا کنند و در محيط خانوادگي و اجتماعي متمم و مکمل يکديگر شوند. جامعه الهي جامعه اي است که نهادهاي ارزشي و فرهنگي بر آن حاکم هستند و تنها از دريچه ايمان مي توان به اين جامعه نگاه کرد.

--------------------------------------------------------------------------------

انساني که طبق اين فرهنگ رشد مي کند، انساني مختار، مستقل، فرهنگي، ارزشي و باتقواست. در حقيقت در نظام ارزشي، نقش اول به فرهنگ داده مي شود و عناصر فرهنگي چنان پوياست که به تکامل همه جنبه هاي انساني کمک مي کند. حجاب، پرچم اسلام و در حقيقت لباس عقل عملي زنان مسلمان است. دشمن براي سست کردن اين ارزش در سه زمينه فعاليت مي کند. نخست: پايه گذاري ارزش ها و باورهاي هستي شناسي براساس فرهنگ بيگانه. دوم: وارد ساختن تفکرهاي ضدارزشي در برنامه ها وسوم القاي تحليل هاي فکري جديد و ناهماهنگ باارزش ها به والدين و جوانان. با آنکه حجاب و رعايت موازين عفاف هيچ گونه محدوديتي در زمينه هاي مختلف براي پيشرفت زنان فراهم نياورده است، باز هم شاهد کمرنگ شدن اين پوشش اسلامي در دهه اخير هستيم. اين عوامل در اين زمينه دخيل هستند:

 
*جهل و ناآگاهي. عوامل اصلي در پذيرش بي بند وباري، ضعف اعتقادي و ديني است تا دين و احکام آن به درستي براي جوانان ما تفهيم نشود و تا اين فهم درست با قلب آنها پيوند نخورد، زمينه پذيرش هر نوع بيماري روحي را دارند. به جرات مي توان گفت علت العلل تمام مفاسد و بدحجابي ها جهل و ناداني است. امام علي(ع) در اين مورد مي فرمايد: “جهل معدن بدي هاست.” (1) تمام بدبختي ها زماني بر سر ما مي آيد که خود را نشناسيم و قدر خود را ندانيم. کسي که خود را نشناسد به هر شري تن در مي دهد. همين ناداني هاست که باعث بدحجابي دختران نسل انقلاب شده است. خانواده ها و مادراني که در قيد حجاب و ساير مسائل شرعي نبوده اند، هرگز نمي توانند حجاب را به عنوان يک ارزش و يک واجب الهي براي فرزندان معصوم خود جا بيندازند. لذا به آنها خيانت مي کنند و آنها را با همان فرهنگي که خود گرفتار آن بوده اند، پرورش مي دهند. بنابراين بسياري از بي بندوباري هاي دختران جوان امروزي ناشي از عدم تربيت صحيح ديني است. البته پدر و مادراني هم يافت مي شوند که خود نسبت به نماز و حجاب و ساير واجبات مقيدند ولي نسبت به فرزندانشان و تربيت صحيح آنان غافل و ناآگاهند و همين غفلت و بي توجهي سبب انحراف فرزندان و مايه رنج روحي والدين مي شود.
در نظام ارزشي، نقش اول به فرهنگ داده مي شود و عناصر فرهنگي چنان پوياست که به تکامل همه جنبه هاي انساني کمک مي کند
*کم رنگ شدن نقش خانواده ها. اگر تربيت فرزندان از خانه به مهدکودک ومدرسه انتقال يابد، آن را به هر جاي ديگر مي توان کشاند. تلاش دشمن، جدا کردن جوانان از کانون خانواده است زيرا به اين وسيله زمينه آسيب پذيري آنان و آمادگي شان براي اثر پذيري از القاي فرهنگي دوچندان مي شود. اين جدايي ممکن است ظاهري يا فکري باشد. اسلام براي ارتباط عاطفي و روحي والدين با جوان اهميت قائل است. اگر جامعه پاک مي خواهيم بايد خانواده را تطهير کنيم. والدين علاوه بر مسئوليت عام، مسئوليت ويژه اي در قبال فرزندان به عهده دارند. اين مسئوليت قبل از تولد آغاز مي شود و تا دوران رشد و بلوغ ادامه مي يابد. رعايت آموزه هاي ديني در زمينه هاي بهداشت جسمي وروحي فرزندان واهتمام در تربيت آنان و فراهم آوردن محيط مناسب در درون خانواده و مراقبت از آنان در محيط بيروني در شکل گيري شخصيت اخلاقي و رواني فرزندان تاثير سازنده دارد.
دور شدن از حجاب چرا و به چه علت؟
اينترنت و ماهواره.بسياري از خانواده‌هاي مذهبي از نقش ماهواره و شبکه‌هاي متعدد آن در کاهش تمسک به اسلام در رفتارهاي اجتماعي و زندگي فرزندانشان ابراز نگراني مي‌کنند؛ درحالي که از نقش اينترنت به کلي غافلند و لازم است ضمن آشنايي با دنياي مجازي زمينه استفاده درست و سالم از اين شبکه گسترده را براي فرزندشان فراهم آورند. اينکه صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برنامه‌هاي جذابي ندارد يا مثلاً به يک طيف خاص نمي‌پردازند، توجيه مناسبي براي
دور شدن از حجاب چرا و به چه علت؟
ورود شبکه‌هاي مروج فساد به کانون خانواده نيست! متأسفانه برخي از خانواده‌هاي حتي مذهبي به دلايل سرخوردگي از بعضي برنامه‌هاي صدا و سيما که البته به سليقه آنان برمي‌گردد، بلافاصله به فکر جايگزيني ماهواره مي‌افتند و متاسفانه به راحتي فرزند خود را در معرض هجمه عظيم رسانه‌اي با مشخصات بي‎‌بندوباري قرار مي‌دهند. جالب آنکه همان خانواده مثلاً شب جمعه به دعاي کميل هم مي‎روند و دعا مي‌کنند، غافل از آنکه از وظيفه اصلي خود که تربيت صحيح فرزند است، غافل شده‌اند و از واجب به مستحب روي آورده‌اند. بماند که در انحراف فرزند خود از تعاليم اسلامي هم سهيم هستند و در پيشگاه خداوند متعال بايد پاسخگو باشند. يقيناً خانواده‌اي که دائم در معرض تعاليم غيراسلامي غربي است موفقيت آنچناني در تمسک به احکام اسلامي از جمله حجاب نخواهد داشت.
 
*بالا رفتن سن ازدواج. گسترش فرهنگ مصرفي و بالا رفتن خواسته ها و وجود مشکلات ديگر سبب شده است که جوانان از ازدواج خودداري کنند. طبيعت زن نيز اين تمايل را دارد که زيبايي هاي خود را در مقابل جنس مخالف به معرض نمايش بگذارد، اگر راه حلي که خداي متعال در مقابل او گذاشته است براي او کارساز نباشد، از راه هاي ديگري استفاده مي کند و به خودنمايي مي پردازد. در حقيقت بالا رفتن سن ازدواج در پايين آمدن سطح حجاب اثر مي گذارد. از سوي ديگر بالا رفتن سن ازدواج عاملي براي جلوه گري و پيدا کردن همسر از راه هاي غيرمعمول است.
 
پي نوشت ها:
1- غرر الحکم، ج 1، ص173
فرآوري: نسرين صفري
بخش خانواده ايراني سايت تبيان
تعداد بازديد:1206 آخرين تغييرات:89/12/26
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر