چهارشنبه 18 تير 1399 - 16 ذي القعده 1441 - 8 ژولاي 2020
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

مدرسه عشق و عقلانیت

مدرسه عشق و عقلانيت

بررسي‌ها در قرآن نشان مي‌دهد كه اساس خانواده قرآني، عشق و ايثار است.
دکتر رحيم‌پور ازغدي: بررسي‌ها در قرآن نشان مي‌دهد كه اساس خانواده قرآني، عشق و ايثار است.
به گزارش خبرنگار آئين و انديشه باشگاه خبري فارس «توانا»، نشست قرآن، جامعه، خانواده از سلسله نشست‌هاي بخش خانواده نمايشگاه بين‌المللي قرآن كريم، شب گذشته در سالن اصلي نمايشگاه با حضور استاد حسن رحيم‌پور ازغدي برگزار شد.
وي در ابتداي اين برنامه با استناد به آيات قرآن و روايات به چند بعد از ابعاد خانواده‌ قرآني اشاره كرد و اظهار داشت: در قرآن كريم جاي خاصي به بحث خانواده و زن و مرد پرداخته نشده، بلكه به صورت پراكنده و در بعضي از آيات به مباحث اقتصادي و رابطه حقوقي خانواده اشاره شده است.
اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با بيان اين مطلب افزود: هيچ بعدي از ابعاد خانواده نيست كه در قرآن به آن اشاره نشده باشد و قرآن، عشق را بنيان و اساس تمام عالم، تفسير مي‌كند.
رحيم‌پور ازغدي با اشاره به اينكه بعضي جوامع خانواده‌ را نهاد واسطه بين فرد و جامعه مي‌دانند، به رابطه زن و مرد در خانواده اشاره كرد و بيان داشت: قرآن نظري خلاف اين دارد، چرا كه خانواده از نظر قرآن داراي جايگاه والايي است و ريشه زن و مرد خيلي بالاتر از رابطه جنسي است و در حوزه انسان و كيهان شناسي يكي از اسرار عالم است، طوري كه اساساً قرآن بنيان تمام عالم را براساس عشق و كشش بين زوجين تفسير مي‌كند.
وي با تاكيد بر اين نكته، مسئله كشش زن و مرد و رابطه‌شان را يك ميل الهي دانست كه غريضي نبوده و در طبيعت آنها نهادينه شده است.
درهاي آسمان در 4 موقعيت اشاره كرد و اظهار داشت: زمان بارش باران‌، باز كردن در كعبه، نگاه عاشقانه فرزند به چهره پدر و مادر و زمان ازدواج يك زن و مرد رحمت خدا شامل زمينيان مي‌شود.

*خانواده، مدرسه عشق و عقلانيت است

اين مدرس دانشگاه در ادامه بيانات خود تصريح كرد: تشكيل خانواده در فرهنگ قرآني يك اضطرار حيواني نيست، بلكه با توجه به آيه 51 سوره الذاريات، بناي عالم بر عشق و جفت است و كشش الهي است كه زن و مرد عاشق يكديگر مي‌شوند و در كل عالم اساس همين عشق است و ازدواج كه رزق طيبه الهي است و با تشكيل خانواده اسلامي باعث نشاط و به لحاظ اقتصادي جامعه را كمك خواهد كرد.
رحيم‌پور ازغدي افزود: عشقي كه در دنيا بين زن و شوهر به وجود مي‌آيد، محدود به اين دنيا نيست، بلكه با توجه به آيات 22 تا 24 سوره رعد در عالم ديگر ادامه مي‌يابد و در جاي ديگر از قرآن در سوره زخرف آمده است كه خانواده پاكي كه در دنيا بودند، در آخرت بدون هيچ مشكلي در اوج خواهند بود.
وي انسان‌هايي را كه به خاطر خداوند صبر در برابر مشكلات دارند، نماز را محترم مي‌دانند، از قدرت و علم و ثروتي كه خدا به آنها داده، تنها خود استفاده نمي‌كنند، بلكه به ديگران نيز كمك مي‌كنند و بدي را با خوبي جواب مي‌دهند را انسان‌هايي نيك عاقبت دانست كه فرشتگان به آنها تبريك مي‌گويند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با توجه به اين نكته تصريح كرد: زن را نبايد از مالكيت اقتصادي محروم كرد، بلكه او را بايد در اين فعاليت آزاد گذاشت و مسئوليت اقتصادي را نبايد به دوشش انداخت، چرا كه نياز مالي زن بايد با احترام برآورده شود كه همين مسئله يك نكته مثبت در حقوق زن است.
وي در ادامه اين مطلب با اشاره به سخني از امام صادق (ع) تصريح كرد: اگر مردي نياز زنش را در حد مطلوب برآورده نكند، وظيفه حاكم شرع است كه آنها را از هم جدا كند و در جاي ديگر با استناد از سخني از حضرت علي (ع) مرد بايد زندگي راحت و آسوده را براي همسرش فراهم كند و اگر مرگ مردي موجب خشنودي و راحتي خانواده‌اش شود، اين مرد مورد نفرين خدا قرار مي‌گيرد.
رحيم‌پور ازغدي، يكي ديگر از خصوصيت‌هاي خانواده قرآني را عقلانيت در اقتصاد خانواده بيان كرد و گفت: معاش و حسابرسي، پس‌انداز و برنامه‌ريزي در زندگي نكاتي است كه بايد به آن اهميت داد و براي ازدواج، تنها بلوغ جنسي كافي نيست، بلكه رشد عقلي و مديريت مالي آن نيز مهم است.
رحيم‌پور ازغدي: اساس خانواده قرآني عشق و ايثار است

*ازدواج از نظر قرآن

رحيم‌پور ازغدي در ادامه اين نشست به ازدواج و مسايل آن اشاره كرد و گفت: اسلام تنها ديني است كه هيچ مانع طبقاتي، سني، نژادي، نگذاشته است، بلكه مي‌گويد: با رعايت اخلاق و حقوق اسلامي مثل انسان به هم نزديك شويد.
وي در ادامه افزود: اسلام نه تنها با عقده جنسي مخالف است، بلكه ازدواج راحتي قبل از بلوغ را بدون مانع ديده است كه اينها همه واقع‌بيني و سند افتخارات فرهنگي و حقوق جنسي در اسلام است.
اين استاد دانشگاه در ادامه بحث خود به باز شدن درهاي آسمان در 4 موقعيت اشاره كرد و اظهار داشت: زمان بارش باران‌، باز كردن در كعبه، نگاه عاشقانه فرزند به چهره پدر و مادر و زمان ازدواج يك زن و مرد رحمت خدا شامل زمينيان مي‌شود.
وي در ادامه اين مطلب افزود: خانه‌‌اي كه با ازدواج آباد شود در نزد خدا بسيار عزيز است و منفورترين چيز در نزد خدا، خانه‌‌اي است كه با طلاق از هم پاشيده مي‌شود و بنا به فرمايش امام صادق (ع) ازدواج كنيد و طلاق نگيريد، گرچه حلال است، اما چيز بدي است، به طوري كه عرش خدا به لرزه در مي‌آيد.
وي با بيان اينكه لحظه‌اي كه عشق شكست مي‌خورد، عرش خداوند به لرزه درمي‌آيد، تصريح كرد: اينها همه حرمت عشق است كه در نزد خداوند بسيار مهم و باارزش است.
استاد رحيم‌پور ازغدي، ازدواج را برخلاف اديان ديگر نياز جنسي خبيث ندانست، بلكه اگر افراط تفريط نباشد، نعمت و رشد معنوي در پيش خواهد داشت و تنها ديني كه گفته ازدواج و رابطه زن و مرد و رابطه جنسي صاحب پاداش است، اسلام است، چرا كه نگاهش به عشق و جنسيت نگاه معنوي است كه نه تنها مانع معنويت نمي‌شود، بلكه دين را كامل و به خدا نزديك مي‌كند.
رحيم‌پور در ادامه بحث ازدواج قرآني با اشاره به اين نكته كه زيبايي نبايد زياد مورد توجه قرار بگيرد، گفت: موقع ازدواج، زيبايي مهم است، اما اصالت تنها به زيبايي نيست و اگر معيار براي ازدواج تنها زيبايي باشد، اين زيبايي باعث هلاكتشان خواهد شد و تنها تمام ارزش‌ها و زيبايي‌ در داشتن تقوا است.
وي به روايتي از امام علي (ع) در خصوص انتخاب همسر براي دختران اشاره و تصريح كرد: پدران دخترانشان را به عقد پسران اهل تقوي در بياورند كه اگر دختري به زور به عقد فاسد درآورده شود، آن پدر قطع رحم كرده است.
محبت و احترام به زن علايم ايمان قرآني و توحيدي است

*الگوي مصرف در خانواده

اين عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در پايان نشست، الگوي مصرف را يكي از مسايل اسلامي خانواده‌ها برشمرد و گفت: بنا به فرمايش امام صادق (ع) هركس خانه‌اي بيش از حد نيازش و براي ريا و فخرفروشي به ديگران بسازد، روز قيامت براي تك تك آجرهاي آن ديوار بايد جواب پس بدهد و در آن روز آن ساختمان‌ها بر روي شانه‌اش كه شعله‌ور است، قرار مي‌گيرد.

*فرد مُصرف مورد نفرت خداست

رحيم‌پور ازغدي، خريد هر چيزي بيش از حد نياز، خوردن آنچه كه مال فرد نيست، گرچه هزينه‌اش را خود پرداخت كرده باشد را از نشانه‌هاي فرد مصرف دانست و با اشاره به روايتي از حضرت علي (ع) گفت: كسي كه هر چيزي را بيش از حد نيازش فراهم كند، در مال ديگران دخل و تصرف كرده است.

تنظيم براي تبيان: گروه دين و انديشه_شکوري 
تعداد بازديد:1416 آخرين تغييرات:89/12/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر