جمعه 3 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 24 مي 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

نگاهی به خود در آستانه سال جدید

fiogf49gjkf0d

نگاهي به خود در آستانه سال جديد

وقتي که به پايان سال نزديک مي شويم قيل و قال خانه تکاني و خريدهاي شب عيد بر پاست هر کسي در حالي خود را براي لحظه تحوبل سال آماده مي کند .با اين حال و در ميان اين همه هياهو براي بسياري از ما يک حالت بهت دست مي دهد که اي واي يک سال ديگر آمد چقدر زود گذشت!!

بعضي ها سال خوبي را گذرانده اند با لبخندي از سر شوق براي داشتن سالي بهتر با آغوش باز به استقبال سال جديد مي روند و عده اي هم با تأسف از اينکه عمر به بطالت گذرانده اند با حسرت گذشته و نگراني از آينده سال نو خود را آغاز مي کنند و عده اي هم چنان درگير روزمرّگي هستند که برايشان فرقي نمي کند فقط به خور و خوابي بسنده مي کنند تا روزگار بگذرد حال بايد ديد ما از کدام دسته هستيم؟ 
بياييم کارنامه حيات خود را ورق بزنيم تا ببينيم اوراق آن چگونه رقم خورده است! بررسي کنيم که کتاب نفس خود را با چه مطالبي پر کرده ايم! تا دير نشده به حساب خودمان برسيم ، چرا که با محاسبه نفس امکان بازگشت به خدا و سير و سلوک به سوي او فراهم مي شود و در غير اين صورت آنگاه که در دادگاه عدل الهي قرار مي گيريم راهي براي بازگشت و جبران نخواهد بود.
امير مؤمنان در کلامي فرموده است: اي بندگان خدا پيش از آن که باورها و کردار شما مورد ارزيابي قرار گيرد ، خود را بسنجيد و قبل از اينکه به حساب شما برسند، از خودتان حسابرسي نماييد. عباد الله زنوا انفسکم من قبل آن توزنوا و حاسبوها من قبل ان تحاسبوا. انسان اگر بداند که به اندازه لقاء خدا و بهشت مي ارزد، هرگز خود را به گناه و پستي و رزيلت نخواهد آلود. 1
در روايتي ديگر از امام علي (ع) آمده است: آگاه باشيد که جانهاي شما، بهايي جز بهشت ندارد،  پس مواظب باشيد که آن را به کمتر از آن نفروشيد. انه ليس لانفسکم ثمن الا الجنه فلا تبيعوها الا بها . 2
 

ارزيابي خود

عارف نامي جناب مولوي در مثنوي معنوي گفته: بر آدمي لازم است که همواره به ارزيابي خويشتن خويش بپردازد و تلاش کند که خود را باز شناسد.
تو نمي داني که آخر کيستي
 
جهد کن چندانکه داني چيستي
 
کارنامه حيات خود را ارزيابي نما و بررسي کن که لحظات عمر خويش را چگونه به پايان مي بري.
 
عـــمــــر خــــود را در چــــه پايان برده اي
 
قوت و قوّت در چه فاني کرده اي
گــوهــر ديـــده کــــــجـــا فــرســـوده اي
 
 پنــج حــس را در کجــا پالوده اي
 
گوش و چشم و هوش و گوهرهاي عرش
 
 خرج کردي چه خريدي تو ز فرش
 
امير مؤمنان در کلامي فرموده است: اي بندگان خدا پيش از آن که باورها و کردار شما مورد ارزيابي قرار گيرد ، خود را بسنجيد و قبل از اينکه به حساب شما برسند، از خودتان حسابرسي نماييد. عباد الله زنوا انفسکم من قبل آن توزنوا و حاسبوها من قبل ان تحاسبوا. انسان اگر بداند که باندازه لقاء خدا و بهشت مي ارزد، هرگز خود را به گناه و پستي و رزيلت نخواهد آلود
اگر انسان به شناخت خود و ارزيابي کرده و نا کرده هاي خويش بپردازد ، خود را اسير هوا و هوس هاي نفساني نمي سازد . انسان اگر به شناخت خود بپردازد، در مي يابد که روح او پذيرش حکمت لقماني را دارد و نبايد آن را اسير خس و خاشاک عالم ماده سازد.
 
جان لقمان که گلستان خدا است
 
پاي جانش خسته خاري چرا است
 
 
حقايقي که اگر آدمي بخواهد، تنها با معرفت نفس به آنها دسترسي مي يابد.
 
لا جرم کوتاه کردم من زبان
 
گر تو خواهي از درون خود بخوان 3
عجب چيزهايي در نامه اعمال ماست!
 کساني که دائم به فکر ارزشهاي طبيعي و بدني و بشري خود هستند و به خود آرايي و خود نمايي و مد گرايي و مانند آن مي انديشند ، کساني اند که خود را فراموش نموده اند و از ارزش خود انساني خود غافل گشته اند ، آنها نمي دانند که چقدر مي ارزند و چه استعداد و توانايي بي نظيري در آنها نهفته است ، به خودشان آگاهي ندارند و خويشتن خويش را نمي شناسند.
کمي تفکر کنيم ببينم چند سال جديد آمد و رفت و چند مد لباس آمد و رفت و چند کلاس بالاتر رفتيم و چند نمره گرفتيم  اين ها همه گذشتند و ما مانديم و فرصت هاي از دست رفته چه قدر بيهوده همين ؟
اين دنياي با عظمت و موجودات شگفت انگيز و اين درياي بيکران و کوه هاي با عظمت همه را ديديم و لذت برديم و از ياد برديم وجود عظيم خود را ديديم و دانستيم که جاي ما کجاست و از ياد برديم و همه را با چيزهايي فروختيم که الان حتي در خاطر هم نداريمشان ولي فطرت پاک ما لحظاتي را داشته که با زير و رو شدن عالم هستي از ياد نخواهيم برد همان لحظاتي که از خور و خواب و شهوت و شکم رها بوده ايم و هر چند کوتاه با خداي خود خلوتي عميق داشته ايم و شيرينيش را هرگز از ياد نبرده ايم . به قول حافظ :
 
اوقات خوش آن بود که با دوست بسر رفت
 
باقي همه بي حاصلي و بي خبري بود
در روايتي ديگر ازامام علي (ع) آمده است: آگاه باشيد که جانهاي شما، بهايي جز بهشت ندارد،  پس مواظب باشيد که آن را به کمتر از آن نفروشيد. انه ليس لانفسکم ثمن الا الجنه فلا تبيعوها الا بها
دوستان عزيز بياييد در آستانه اين سال جديد با خود عهد کنيم  که سال 1390 هجري شمسي را نقطه عطفي در زندگي خود قرار دهيم و شروع کنيم به رها شدن از بندهاي تعلقات بي ارزش مادي و بکوشيم کمي هم به معنويتمان بپردازيم  چون لحظات عمر به شتاب مي گذرند و من و شما را به آن لحظه اجتناب ناپذير مي رسانند که پس از آن نه سال جديدي خواهد آمد و نه فرصتي ....
بياييد همديگر را از ته دل دعا کنيم و از خدا بخواهيم لحظات تک تک ما را به ياد خودش آباد کند و لحظه اي رهايمان نکند . سال خوبي داشته باشيد دوستان عزيزم .
براي آگاهي بيشتر در زمينه خود شناسي و خود سازي ر. ک :
1- انسان و ايمان شهيد مطهري 2- انسان در قرآن شهيد مطهري 3- خودشناسي براي خودسازي محمد تقي مصباح يزدي 4- ترجمه جامع السعادات مولي مهدي نراقي 5- محاسبه النفس سيد بن طاووس.
 

پي نوشت ها :
  1. خطبه 90 نهج البلاغه.
  2. بحار الانوار, ج78, 13.
  3. سيماي انسان کامل ، عبدالله نصري، ص 274.
فرآوري: بصيرت
گروه دين تبيان
منابع : مجله اينترنتي پرسمان ، وبلاگ آموزه 
تعداد بازديد:1448 آخرين تغييرات:89/12/28
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر