پنج شنبه 3 خرداد 1397 - 8 رمضان 1439 - 24 مي 2018
صفحه اصلي/اخبار فناوري

چگونه ما می‌توانیم توسط اشعه X ببینیم؟

چگونه ما مي‌توانيم توسط اشعه X ببينيم؟

ديدن با اشعه X شبيه چيست؟ خوب ما قادر نيستيم تا داخل لباس ‌هاي مردم را ببينيم اما اهميت ندارد، ما به ‌كمك اشعه X مي ‌توانيم اين مشكل را حل كنيم. اگر چشم ما مي ‌توانست اشعه X را ببيند آنگاه ما مي‌ توانستيم اجسامي كه اشعه X تابش مي‌ كنند يا مانع انتشار آن مي ‌شوند را ببينيم در آن صورت چشم ما همانند فيلم اشعه X كه در بيمارستان ‌ها و دندان پزشكي ‌ها استفاده مي‌ شود عمل مي ‌كرد.

 
فيلم اشعه X در حقيقت اشعه X را مي ‌بيند همچنين فيلم اشعه X سايه باقي مانده در هنگامي كه اشعه X نمي ‌تواند از جسمي عبور كند را نيز ثبت مي ‌كند. (مثل استخوان و فلزات)
 
 
وقتي شما در بيمارستان عكس برداري اشعه X مي‌ كنيد فيلم حسّاس به اشعه X در يك طرف بدنتان قرار داده شده و سپس اشعه X به شما تابانده مي‌شود. در دندان پزشكي فيلم در داخل دهان و در يك طرف دندان قرار داده شده و پرتوي از بيرون تابانده مي ‌شود. در اين كار شما اذيت نمي‌ شويد در واقع شما اشعه X را احساس نمي ‌كنيد.
 
 
چگونه ما مي‌توانيم توسط اشعه x ببينيم؟
ازآنجاكه استخوان‌ ها و دندان ‌هاي شما متراكم است بنابراين بخش عمده اشعه X را جذب مي ‌كند (پوست شما آنچنان اشعه را جذب نمي ‌كند) سايه نمايي از استخوان و دندان شما بر روي فيلم اشعه X نقش مي‌ بندد. در حالي كه پوست شما شفاف نمايان مي ‌شود.
فلزات مقدار بيشتري از تابش را جذب مي ‌كنند اين موضوع در تصوير دندان پر شده به‌ وضوح ديده مي ‌شود.
وقتي نور خورشيد تحت زاويه ‌اي مشخص به ما مي ‌تابد سايه ما بر روي زمين حاصل مي‌ شود به طريق مشابه وقتي اشعه X به ما مي ‌تابد، از پوست ما عبور مي ‌كند اما  سايه استخوان ‌هاي ما بر روي فيلم حسّاس نقش مي‌ بندد.
چگونه ما مي‌توانيم توسط اشعه x ببينيم؟
 
اين عكس اشعه X يك بچه يك ساله را نشان مي ‌دهد. آيا آنچه كه وي قورت داده‌است را مي ‌بينيد؟
 
ما بر روي ماهواره‌ ها آشكار سازهاي اشعه X را نصب مي ‌كنيم و به‌ وسيله آن اخترشناسي اشعه X انجام مي ‌دهيم. در اخترشناسي، اجسامي كه اشعه X تابش مي‌ كنند (مثل سياه چاله) همانند دستگاه مولد اشعه X در دندانپزشكي هستند، و آشكارسازها بر روي ماهواره ‌ها همانند فيلم اشعه X عمل مي ‌كنند. آشكارساز اشعه X فوتون ‌هاي اشعه X را جمع نموده و بر اساس مقدار انرژي و آهنگ جذب فوتون‌ ها مي‌ توان نكاتي در مورد عامل توليد كننده آن كشف نمود.
چگونه ما مي‌توانيم توسط اشعه x ببينيم؟
 
 
در تصوير سمت راست يك آشكارساز اشعه X را مي ‌بينيد. اين وسيله خيلي متفاوت تر از آن چيزي است كه شما در مطب دندان پزشكي مشاهده مي ‌كنيد.
 
 
 
مرکز يادگيري سايت تبيان - تهيه: محسني
تنظيم: مريم فروزان کيا 
تعداد بازديد:1326 آخرين تغييرات:90/01/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر