یکشنبه 3 شهريور 1398 - 23 ذي الحجه 1440 - 25 آگوست 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

وقت زندگی بهتر رسیده

وقت زندگي بهتر رسيده

در همه ارتباطات اوقاتي وجود دارد که همه چيز به خوبي و خوشي سپري نمي شود. گاهي اوقات علت اين امر تضاد انتظارات زوجين و يا مشکل در ابراز آن چيزي است که در ذهنشان مي گذرد به طوري که طرف مقابل نمي تواند به وضوح منظور همسرش را درک کند؛ گاهي اوقات نيز افراد نمي دانند چه کار کنند تا ارتباط خوبي را به وجود آورند. در ادامه اين يادداشت سعي داريم به نکاتي اشاره کنيم که بيشتر موجب اختلاف و ايجاد ناهماهنگي در زندگي زناشويي شده و ايجاد کننده اختلافات است:

- حمايت عاطفي
حمايت عاطفي براي هر شخص بسيار حياتي و حايز اهميت است. منظور از حمايت عاطفي آن است که بتوانيد در شريک زندگي تان احساس داشتن پشتوانه و يک حامي که در هر اتفاقي پشت سر او خواهد بود به وجود آوريد. البته اين به آن مفهوم نيست که لزوما در تمام اوقات شما دو نفر با هم توافق داشته باشيد زيرا تصور توافق هميشگي دو نفر در موقعيتهاي مختلف بيشتر ايده آل گرايي به نظر مي رسد. در اينجا هدف نهايي آن است که شما به گونه اي با همسرتان تعامل داشته باشيد که در مقابل به شما بگويد :" من به شما علاقه و اعتماد دارم و در هر مشکل و موقعيتي همراه شما خواهم بود".
از سوي ديگر مطالبات عاطفي غير منطقي و ناآگاهانه، مي تواند باعث صدمه زدن به يک رابطه شود حال اين مطالبات نامعقول چه مي تواند باشد؟
عشق
براي مثال:
اصرار به اينکه همسر تان تمام وقتش را با شما سپري کند و يا اينکه دوستانش را رها کرده و با آنها معاشرت نکند و يا فقط به اتفاق هم به ملاقات دوستان و آشنايان برويد،
 اينکه لباسي که مي پوشد بايد مورد تاييد شما باشد،
اطمينان از اينکه شما تمام تصميم گيري هاي مربوط به اينکه چگونه وقت تان را با هم سپري کنيد و يا براي گردش کجا برويد را اتخاذ مي کنيد،
حساسيت بيش از حد نسبت به ارتباط همسر با خانواده خود،
 اطمينان از اينکه شما هميشه برنده بحثها و مشاجرات هستيد،
اصرار به اينکه احساس شما هميشه از همه چيز مهم تر است و ...
هر کدام يک تقاضاي عاطفي است که پتانسيل لازم براي تخريب رابطه شما را دارد.
 شما بايد کشف کنيد که او چگونه و از چه راهي عشق و علاقه اش را ابراز مي کندو شرايط و معيار خاصي را ايجاد نکنيد که او مجبور شود به روش خاصي اين کار را انجام دهد
از دگر سو، حمايت عاطفي توام با منطق بدين معناست که شما تفاوتهاي همسر خود را پذيرفته و اصرار نداشته باشيد که او دقيقا با همان روشي که شما با نيازهايتان مواجه مي شويد، روبه رو گردد. براي مثال گاهي اوقات همسرتان مي خواهد با اختصاص دادن وقت آزادش به شما، مشارکت در کارهايتان و يا توجه به نيازها و خواسته هايتان ، عشق و علاقه اش را بازگو کند هر چند اين فعاليتها با اهميت هستند اما گاهي اوقات ممکن است اين علاقه را با انجام کارهايي نظير مشارکت در مسئوليتهاي خانه داري، خريد گاه به گاه هديه، بحث در مورد حوادث روز يا يک کتاب يا فيلم توام سازد. شما بايد کشف کنيد که او چگونه و از چه راهي عشق و علاقه اش را ابراز مي کندو شرايط و معيار خاصي را ايجاد نکنيد که او مجبور شود به روش خاصي اين کار را انجام دهد. عباراتي مثل دوستت دارم، تو برايم مهم هستي و ...به منزله تقاضا و مطالبه نيستند و لازم است هر از چند گاهي بين زوجين رد و بدل شود.
به طرف مقابل تان اجازه داشتن زمان تنهايي و يا ديگر زمانهايي که نياز دارد را بدهيد بدون اينکه شما احساس کنيد از طرف ايشان مورد کم توجهي و يا پس زني شده ايد و يا ايشان را به خود خواهي ، بي توجهي و يا بي حوصلگي متهم کنيد
- احترام گذاشتن به زمان تنهايي يکديگر
قلب
يک مقوله مهم ديگر در ارتباط زوجين با يکديگر، زمان با هم بودن و زمان کنار هم نبودن است. همانطور که شما از بودن با همسرتان لذت مي بريد و همسرتان نيز ميل دارد با شما باشد اما از طرف ديگرهر دو شما ممکن است بخواهيد ساعاتي را تنها باشيد و يا با دوستان خود سپري کنيد. اگر اين موضوع به شکل" همسرم به آن اندازه که من مراقبش هستم به من تواجه نمي کند" و يا " از وقتهايي که همسرم به تنهايي سپري مي کند، متنفرم زيرا او نمي خواهد آن زمان را با من باشد و در حقيقت او به من و زندگي مان علاقه ندارد" تلقي شود، شما با يک خطر و تهديد جدي که حاصل يک نتيجه گيري سريع است مواجه خواهيد شد.
 بنابراين درباره مفهوم زمان تنهايي به صحبت بپردازيد و بگوييد که زمان با هم بودن چه انتظار و توقعي براي خودتان و يا ارتباطتان داريد؟ در اين صورت ممکن است به مصالحه و سازش با اين موضوع برسيد که ضمن داشتن زمانهاي طولاني تر در کنار هم بودن، به طرف مقابل تان اجازه داشتن زمان تنهايي و يا ديگر زمانهايي که نياز دارد را بدهيد بدون اينکه شما احساس کنيد از طرف ايشان مورد کم توجهي و يا پس زني شده ايد و يا ايشان را به خود خواهي ، بي توجهي و يا بي حوصلگي متهم کنيد. در اغلب موارد مطالبه آنچه که مي خواهيد بدون توجه به نيازهاي طرف مقابل تان تنها باعث دورتر شدن شما از يکديگر خواهد شد.
براي اينکه از زندگي زناشويي خود رضايت کافي را داشته باشيد بهتر است که از همان ابتداي راه و با مشاهده اولين جرقه هاي اختلاف و سوءتفاهم، نقش خود در هر مشکل را سنجيده و اشتباهات خود را شناخته و بپذيريد تا راحت تر به سر منزل مقصود برسيد
- جنگ و ستيزها
زماني که يک عدم توافق کوچک تبديل به يک جنگ تمام عيار مي شود اين موضوع مي تواند يک عامل تعديل کننده در روابط شما باشد البته اين مساله کاملا بستگي به شما و نحوه نگاهتان به زندگي دارد. گاهي اوقات يک چالش بزرگ در زندگي زناشويي هر يک از طرفين را به اين فکر وا مي دارد تا به برسي اين مساله بپردازد که: چرا کار به اينجا کشيد؟ اختلاف اوليه بر سر چه بود؟ آيا يک موضوع کوچک را تا اين حد بزرگ کرديم و يا اينکه يک بي توجهي به يک اختلاف بزرگ باعث اين درگيري گرديد؟و ...
دل شکسته
به طور قطع براي هيچ زن و شوهري ادامه دادن بحث و درگيري جالب نيست. سعي کنيد زودتر مشاجره را قطع کنيد و به بررسي اين موضوع بپردازيد که آيا موضوع واقعا ارزش جر و بحث دارد؟ اگر پاسخ اين سوال مثبت است سعي کنيد از ديدگاه همسرتان به مشکل نگاه کنيد و صحبتهاي وي را به طور دقيق بشنويد.
ممکن است در اين گفتگو، همسرتان به آنچه که وي را خسته و فرسوده کرده اشاره کند بنابراين مراقب باشيد که از اين اطلاعات صرف نظر نکنيد. همچنين اين زمان فرصتي بسيار خوب براي اين است که به همسرتان اجازه دهيد به برخي از موارد که باعث خشم و ناراحتي شما مي شود وارد شده و او نيز با خواسته ها و توقعات شما آشناتر گردد.
اين موارد به طور کلي برخي از مسايلي بود که زوجين در زندگي زناشويي بسيار با آن مواجه مي گردند. براي اينکه از زندگي زناشويي خود رضايت کافي را داشته باشيد بهتر است که از همان ابتداي راه و با مشاهده اولين جرقه هاي اختلاف و سوءتفاهم، نقش خود در هر مشکل را سنجيده و اشتباهات خود را شناخته و بپذيريد تا راحت تر به سر منزل مقصود برسيد. رابطه زناشويي مانند باغباني است. اگر هر روز به گل ها رسيدگي کنيد، نتيجه خوبي مي گيريد اما اگر از آنها غافل شويد سر حال آوردن گلها بسيار دشوار مي گردد.
ادامه دارد..
 
نويسنده:مريم عطاريان
بخش خانواده ايراني سايت تبيان
مقالات مرتبط: 
تعداد بازديد:967 آخرين تغييرات:90/01/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر