چهارشنبه 7 خرداد 1399 - 4 شوال 1441 - 27 مي 2020
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

غول مشکلات اقتصادی

fiogf49gjkf0d

غول مشکلات اقتصادي

يکي از مسائل مهم زندگي مشترک «اقتصاد خانواده» است. اگر اين مهم به درستي و با بهره گيري از عقل و تدبير مديريت نشود، نگراني و حتي ابتلاي به گناه، آرامش و سلامت خانواده را تهديد خواهد کرد و شيريني زندگي مشترک را در گام زن و مرد و فرزندان از بين خواهد برد.
 
تلاش متعادل براي کسب روزي حلال از سوي مرد و مديريت دخل و خرج خانواده، صبر و سازگاري در برابر ناملايمات اقتصادي از طرف زن، بنيان خانواده را به سوي استحکام سوق خواهد داد. زن از نظر لباس، تشريفات خانه، مهماني ها و پذيرايي ها، هديه بردن ها ،چشم روشنيها و غيره يك سلسله احساسات وعواطف خاص دارد. برخي از خانم ها هستند كه مجموعه محاسبات آنها را تنها نيازها ، علائق و احساسات خودشان تشكيل مي دهد. در اين صورت براي همسرشان  و همچنين کل خانواده مشکلاتي را ايجاد مي کنند.
 
پول

وظايف زن

الف- دقت در حفظ دارايي هاي شوهر
زن مدير داخلي خانواده است، بر اين اساس مسئوليت الهي حفظ دارايي هاي خانواده به عهده او گذاشته شده است.بنابراين اولين وظيفه زن حفظ دارايي همسرش از تلف شدن است. اين وظيفه به قدري مهم تلقي شده که «بخل ورزيدن» در مصرف دارايي هاي همسر از زيبايي هاي اخلاقي زن شمرده شده است.
 
حضرت علي عليه السلام فرمود:«بهترين خلق و خوي زنان، زشت ترين اخلاق مردان است: تکبر، ترس، بخل وقتي زني متکبر باشد، بيگانه را به حريم خود راه نمي دهد.و اگر بخيل باشد دارايي هاي خود و شوهرش را حفظ مي کند،و چون ترسان باشد از هر چيزي که به آبروي او زيان رساند فاصله مي گيرد.»(نهج البلاغه، حکمت 234)
 
بي توجهي زن به درآمد شوهر نيازهاي اجتماعي و اصول اسلامي ـ كه يكي از آنها پرهيز از اسرافكاري و اشرافيگري است ـ البته مي تواند در حفظ محبت خانوادگي موثر باشد
ب- توقع در اندازه توان شوهر
هر خانواده با توجه به امکانات مالي در موقعيت خاص قرار دارد و بر اين اساس مرد توانايي محدودي در تامين انتظارات اقتصادي زن و فرزندان دارد. انتظار از زن مسلمان آن است که توقع خود را از همسر مطابق توانايي هاي مالي او قرار دهد در غير اين صورت ممکن است فشارهاي روحي و احساس شرمندگي مرد را آزار دهد و اين حالت منفي، جو عاطفي خانواده را تخريب کند.
 بي توجهي زن به درآمد شوهر نيازهاي اجتماعي و اصول اسلامي ـ كه يكي از آنها پرهيز از اسرافكاري و اشرافيگري است ـ البته مي تواند در حفظ محبت خانوادگي موثر باشد
 
پول
ج- پرهيز از منت گذاري به شوهر
در دين مبين اسلام زن استقلال اقتصادي دارد و هزينه زندگي او به طور کامل بر عهده مرد است با اينکه از نظر حقوقي زن مستقل است ولي از نظر اخلاقي و براي تحکيم رابطه خانوادگي مستحب است زن در مصرف دارايي خود با شوهرش مشورت کند و آن را براي پيشبرد فعاليت هاي اقتصادي خانواده در اختيار مرد قرار دهد. اگر به چنين کار نيکي اقدام کرد هرگز نبايد بر او منت بگذارد.
 
همسر خوب در تنگ دستي شوهر او را تنها نمي گذارد. سعي مي کند همسرش شرمنده نشود با مديريت صحيح و تدبير نيکو زندگي را طوري اداره مي کند که ديگران از وضع زندگي آنها باخبر نمي شوند. ولي اگر زن چنين نباشد و از همسرش انتظارات فراتر از اندازه توان او داشته باشد، زمينه هاي بسياري از مشکلات را فراهم مي سازد.
 
 
فرآوري بخش خانواده ايراني تبيان

منبع :کتاب « با مشکلات همسرم چه کنم؟ » 
تعداد بازديد:1167 آخرين تغييرات:90/01/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر