پنج شنبه 31 خرداد 1397 - 7 شوال 1439 - 21 ژوئن 2018
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چشمت تو جیب خودت باشه

fiogf49gjkf0d

چشمت تو جيب خودت باشه

شيوع چشم و هم چشمي در خانواده ها از دلايل سنگين شدن مهريه هاست تا جايي که اين موضوع در خانواده ها تبديل به فرهنگ شده به طوريکه هرچه مبلغ مهريه‌ بيشترباشد نشانه موقعيت اجتماعي بالاترخانواده است.

مهريه‌هاي بالا در جامعه پيامد هاي منفي متعددي دارد که کارسناسان اجتماعي اين موضوع را ناشي از فرهنگ‌ نادرست حاکم بر جامعه مي دانند. شيوع چشم و هم چشمي در خانواده ها يکي از دلايل بالا رفتن مبالغ مهريه است تا جايي که سنگين شدن مهريه در بعضي از خانواده‌ها تبديل به يك فرهنگ شده به طوري که كه هرچه مبالغ مهريه‌ها بيشتر باشد، موقعيت اجتماعي آن خانواده بالاتر نشان داده مي‌شود.فرهنگ غلط چشم و هم چشمي جايگاه ويژه اي در خانواده پيدا کرده است به طوري که آقايان هنگام ازدواج موقعيت اقتصادي و اجتماعي خود را نمي‌شناسند و با خرج هزينه‌هاي سنگين بعد از ازدواج درگير مشكلات فراوان مي‌شوند. در علم روانشناسي از پديده چشم و هم چشمي به‌عنوان يک مشکل، بيماري يا ناهنجاري ياد مي‌شود و مباحث ديني آن را به‌عنوان يک رذيلت اخلاقي که ريشه در حسد، تکبر و زياده‌خواهي دارد نام برده است .
چشم هم چشمي  فقط مختص زنان نيست!
محسن فرمهيني فراهاني، روانشناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار جهان در تعريف چشم و هم چشمي اظهار داشت: پديده چشم و هم چشمي يک غريزه ذاتي در همه انسان‌هاست ولي در برخي افراد به‌خصوص خانم‌ها به شکل يکي از مؤلفه‌هاي ثابت رفتار آنها درآمده است. البته اين رفتار در مردان نيز به شکل زيرآب‌زني بروز داده مي‌شود و وضعيت کاري وشغلي آنها را با اخلال مواجه مي‌کند.
"افزايش سن ازدواج از پيامدهاي چشم و هم چشمي"
فراهاني مي‌گويد: در بيماري چشم و هم‌چشمي فرد به‌صورت ناخودآگاه با ديگران رقابت مادي دارد. کساني که پا به ميدان اين رقابت مي‌گذارند سعي مي‌کنند در مسابقه‌اي که افکارشان آن را ترتيب داده‌اند امتياز کسب کنند و در خريد اجناس بهتر و گران قيمت‌تر از رقيب خود پيشي بگيرند. اين حالت از نظر رفتاري ناشي از حس حسادت آنهاست که در رسيدن به برخي از اهداف مادي جلوه‌گر مي‌شود. پيامد اين بيماري در مثال فوق، تأخير در امر ازدواج و به‌دنبال آن افزايش سن ازدواج است.
يکي از بزرگ‌ترين آسيب‌هاي چشم و هم‌چشمي متوجه خانواده‌ها و به‌خصوص زوجين است. اين معضل اجتماعي در برخي خانواده‌ها به قدري ريشه دوانده که سبب بروز درگيري‌هاي خانوادگي و حتي طلاق شده است.
"مهمترين آسيب چشم و هم چشمي متوجه خانواده هاست"
اين استاد دانشگاه در ادامه افزود: يکي از بزرگ‌ترين آسيب‌هاي چشم و هم‌چشمي متوجه خانواده‌ها و به‌خصوص زوجين است. اين معضل اجتماعي در برخي خانواده‌ها به قدري ريشه دوانده که سبب بروز درگيري‌هاي خانوادگي و حتي طلاق شده است. در جدل‌هاي خانوادگي معمولا خانم خانه تمايل به خريد کالاي روي بورس را دارد و به قدري خود را محق مي‌داند که درصورت عدم‌برآورده شدن خواسته‌اش تصور مي‌کند در حقش اجحاف شده است.
فراهاني تاکيد کرد: افرادي که در پي جلب توجه ديگران هستند و مي‌خواهند از سوي اطرافيان خود مورد تأييد قرار بگيرند دچار اين ناهنجاري مي‌‌شوند. چشم و هم چشمي ارتباط مستقيمي با ميزان پذيرفته‌شدن افراد از سوي خود آنها دارد بدين مفهوم که هر چه افراد وضعيت ظاهري، توانايي‌هاي فردي و مالي خود را همانگونه که هست، قبول داشته باشند، کمتر به چشم و هم‌چشمي با اطرافيان خود مبادرت مي‌ورزند و از آنجا که مهم‌ترين عارضه‌ چشم و هم‌چشمي بار مالي آن است اين قبيل افراد ديگر دچار خسارت مالي نيز نمي‌شوند.
"دلايل چشم و هم چشمي"
فراهاني دلايل ديگر گرايش افراد به چشم و هم‌چشمي را اين طور برمي‌شمرد: احساس خود‌کم‌بيني، عدم‌اعتماد به نفس و احساس حقارت از مشکلاتي است که اين افراد دارند و براي پوشاندن اين نقاط ضعف به پديده چشم و هم‌چشمي روي مي‌آورند. از نظر روانشناختي زماني که معيارهاي ارزشي در وجود فرد نهادينه نشده باشد، براي او فقط ديدگاه ديگران مهم است اما زماني که معيارهاي ارزشي درون ذهن فرد جاي گرفت، از وابستگي به‌نظر ديگران رها مي‌شود و مي‌تواند معيارهاي اخلاقي و رفتاري خود را به کار ببرد.
اين روانشناس به اين موضوع نيز اشاره کرد که برخي افراد به‌دليل تفسير غلطي که از سعادت و خوشبختي دارند و آن را در تجمل‌گرايي مي‌بينند به اين امر اهتمام ميکنند.
"چشم وهم چشمي رقابت نيست"
فراهاني خاطر نشان کرد:  چشم و هم‌چشمي پديده‌اي کاملا منفي است تمام عباراتي که براي توصيف آن به کار برده مي‌شود پيامي منفي را القا مي‌کند. به همين دليل نمي‌توان نتايج مثبتي از آن انتظار داشت. با اين همه رقابت در تحصيل علم و امور معنوي، نه با عنوان چشم و هم‌چشمي که به اسم رقابت مثبت تلقي شده و باعث پيشرفت افراد خواهد شد.
تصاوير خانه موکاش امباني، گرانقيمت ترين خانه جهان
دکتر فراهاني، راهکار رفع اين بيماري را اينطور شرح مي‌دهد: پديده چشم و هم‌چشمي ريشه دروني و بيروني دارد به اين معني که بخشي از آن به فرد بستگي دارد و بخش ديگر آن به محيط اطراف او. به همين نسبت راه حل‌هاي آن نيز هم دروني هستند و هم بيروني.
وي در پايان افزود: رفع اين بيماري در بخش دروني، بستگي به بيمار دارد. او بايد تصميم بگيرد که از منظر و نگاه ديگران خود را نبيند و مورد ارزيابي قرارندهد و سعي کند معيارهاي ارزشي خود را پيدا کرده و به‌نظر ديگران وابسته نباشد.در قسمت بيروني که در ارتباط با جامعه است معيارها و ارزش‌هاي غلطي است که بايد در جامعه تغيير پيدا کند. رسانه‌هاي جمعي در فرهنگسازي نقش مهمي دارند.
 اطلاع‌رساني و فرهنگ‌سازي رسانه‌ها  مي تواند به مردم تفهيم کند که چشم هم چشمي خطري جدي براي استحکام خانوادهاست و مهريه‌ي بالا نه تنها شخصيت‌ساز و زندگي ساز نيست و نيز تضمين كننده استحكام زندگي هم نيست. بلکه اخلاق اسلامي تضمين زندگي هاست. 
"رواج چشم وهم چشمي در ميان جوانان براي خريد تلفن همراه"
جوان مورد نظر در دسترس نيست؟!!
بسياري از جوانان تصور ميکنند مد ومدگرايي تنها مختص لباس وپوشاک ويا آرايش است در حالي که واقعيت غير از اين است. جوانان امروزه بر سر خريد گوشي هاي تلفن همراه با جديدترين ورژن روز واخرين تکنولوژي بکاررفته در آن با هم رقابت وچشم وهم چشمي ميکنند.
 در بيماري چشم و هم‌چشمي فرد به‌صورت ناخودآگاه با ديگران رقابت مادي دارد. کساني که پا به ميدان اين رقابت مي‌گذارند سعي مي‌کنند در مسابقه‌اي که افکارشان آن را ترتيب داده‌اند امتياز کسب کنند و در خريد اجناس بهتر و گران قيمت‌تر از رقيب خود پيشي بگيرند
"آسيبي که براحتي کنترل ميشود"
"فرهاد طهماسبي", جامعه شناس, با بيان اينکه گرايش جوانان به تلفن همراه وچشم وهم چشمي براي خريد گوشي هاي جديد هم به نوعي در مقوله مدگرايي تعريف ميشود ميگويد:
مد به معناي روند عوض شده حالات ارزشمند جامعه است که اين موضوع دررابطه با گوشي هاي تلفن همراه هم صادق است. اين جامعه شناس درادامه با اشاره به اينکه بسياري از جوانان تحت تاثير دوستان هم سن وسال خود قرار ميگيرند , مي افزايد: تاثير دوستان بر يکديگر صدها برابر رسانه ها ست ودر رابطه با تلفن همراه بسياري از جوانان به تبعيت از دوستان خود به سمت خريد يا تعويض گوشي ميروند.
"گرايش جوانان به اين گونه موارد يک آسيب قابل کنترل است"
فرهاد طهماسبي ميگويد اين آسيب اجتماعي براحتي از طرف خانواده ها قابل کنترل است, چراکه بسياري از جوانان باخرج ومخارج وپولهاي توجيبي پدرو مادر به اين موضوع گرايش پيدا ميکنند وپدر مادرها ميتوانند با کنترل مخارج فرزندان وآگاه سازي آنها نسبت به مد ومدگرايي واثرات منفي آن در جامعه تاحد زيادي در کاهش اين آسيب اجتماعي موثر باشند.
فرآوري : زهرا تعالي
بخش اجتماعي تبيان

منابع:
نوانديشان
ايرنا
womenrc.ir
 
مقالات مرتبط
مديريت ماشين زندگي 
تعداد بازديد:729 آخرين تغييرات:90/01/08
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر