یکشنبه 11 خرداد 1399 - 8 شوال 1441 - 31 مي 2020
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دو نوآوری جالب از دو کمپانی خودرو ساز

دو نوآوري جالب از دو کمپاني خودرو ساز

ولوو YCC که برگرفته از Your Concept Car و به معني "ماشين مفهومي شما" نامگذاري شده، اولين اتومبيلي هست که منحصرا به سفارش زنان و براي زنان در شرکت ولوو ساخته شده است. اين خودرو با هدف جلب رضايت خانم ها و سازگار با نوع رانندگي و برآورده کردن خواسته هاي آنها و توسط تعدادي از خانم هاي با استعداد طراحي شده است.
و اما برخي از ويژگيهاي اين خودرو:
 
1. هيچ راهي براي دسترسي راننده(خانوم ها) به موتور و قسمتهاي حساس وجود نداره يعني کاپوت ماشين باز نميشه. علتش اينه که اين ماشين فقط در هر 50.000 کيلومتر نياز به تعويض روغن داره و در صورت نياز به هر نوع سرويس خودش توسط فرستنده بي سيم به نزديکترين تعميرگاه مجاز خبر ميده !
بنز
 
2. با لاستيک پنچر قادر به ادامه حرکت هست يعني راننده نيازي به توقف و تعويض لاستيک نداره !
 
3. راننده فقط ميتونه به ماشين بنزين بزنه يا آب شيشه شور رو پر کنه. ضمنا در باک و مخزن شيشه شور طراحي خاصي داره که با بيرون کشيدن سرشلينگي خودبخود بسته ميشه !
 
4. قبل از اينکه راننده بخواد پارک کنه سيستم هوشمند تشخيص ميده آيا اصلا جاي کافي براي پارک هست يا نه و در صورت وجود به راننده براي پارک کمک ميکنه !
 
5. چون خانوم ها معمولا اونقدر خريد ميکنن که دستهاشون کاملا پره و براي بازکردن در بخصوص در مواقع بارندگي دچار مشکل ميشن سيستم درها طوري طراحي شده که با رسيدن راننده کنار ماشين خودبخود نزديکترين در باز ميشه !
بنز
 
6. کاپوت جلو و گلگيرها و قوس سقف طوري طراحي شده که راننده بتونه جلو و عقب واقعي رو درک کنه !
 
7. پدالها در صورت تصادف جمع ميشن تا صدمه اي به پاي راننده وارد نشه !
 
8. فرمان و صندلي و پدالها و پنل جلو با راننده بصورت خودکار تطبيق داده ميشه !
 
9. چون خانوم ها مرتبا تمايل به تغيير دکوراسيون و مبلمان خونه دارن براي راحتي کارشون روکش صندليها و کلا تودوزي براحتي قابل تعويض است !
بنز
نوآوري مرسدس بنز، جهت حفاظت از جان عابران پياده
مطابق اعلام مؤسسه تحقيقات بزرگراه‌هاي آلمان، ميزان کشته‌شدن عابران پياده در جاده‌هاي بين‌شهري در هنگام شب، پنج برابر اين تعداد در روز است و اين در حالي است که مسافرت‌هاي شبانه تنها يک‌پنجم حجم جابجايي بين‌شهري را تشکيل مي‌دهند ولي آخرين تغيير اعمال‌شده در سيستم ديد در شب مرسدس بنز مي‌تواند با هشدار به موقع به عابران پياده و رانندگان اين تلفات را به حداقل برساند.
مرسدس بنز امکان تازه‌اي را به اتومبيل‌هاي لوکس اين شرکت اضافه کرده که "سيستم خودکار کمکي ديد در شب" نام دارد. اين سيستم خودکار عابران را تشخيص‌داده و براي هشدار، يکي از چراغ‌هاي جلو را روشن خواهد کرد.
بنز
از سال 2009 تاکنون فناوي تازه‌اي در اتومبيل‌هاي لوکس مرسدس بنز به کار گرفته‌شده است که با استفاده از پرتوهاي فروسرخ، عابران پياده را هنگام شب در جاده‌ها تشخيص داده و روي صفحه کنترل اتومبيل حضور آنها را هشدار مي‌دهد.
به گزارش گيزمگ در اين سيستم زماني که دوربين ديد در شب و فروسرخ تعبيه‌شده در اتومبيل، حضور يک عابر پياده را اعلام مي‌کند، يکي از چراغ‌هاي اصلي اتومبيل به شکل خودکار روشن خواهد شد تا فرد را به وضوح نشان دهد و همزمان هشداري براي راننده و او باشد. اين دوربين فروسرخ از فاصله 80 متري مي‌تواند فرد را رؤيت کرده و حضور او را روي صفحه کنترل اتومبيل نمايش دهد. مطابق تحقيقات مرسدس بنز اين روشنايي مشکلي براي رانندگان پشت سر يا پيش روي اين خودروها ايجاد نخواهد کرد.
فناوري ديگري که از تابستان 2011 مورد استفاده قرار خواهد گرفت، سيستم چراغ‌هاي خودکار جلو است که مي‌تواند با استفاده از يک دوربين تعبيه‌شده روي داشبورد اتومبيل، نور بالا و برد آنرا براي رؤيت اتومبيل‌هايي که دارند حرکت مي‌کنند يا توقف کرده‌اند، به شکل خودکار تنظيم کند.
 
فراوري: محسن مرادي
بخش دانش وزندگي
منبع:گيزمک، mob.com 
تعداد بازديد:1318 آخرين تغييرات:90/01/07
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر