چهارشنبه 30 خرداد 1397 - 6 شوال 1439 - 20 ژوئن 2018
صفحه اصلي/دين و انديشه

آداب سـفر در اسلام

آداب سـفر در اسلام

آنچه در اين مقاله بيان مي شود ، تنها گوشه اي از آداب سفر است که بعضي جنبه اخلاقي دارد و بعضي ديگر هم کارهايي است که جنبه عملي دارد و خوب است مسافر آنها را رعايت کند تا هم از اجر معنوي برخوردار گردد و هم سفري خوش همراه با سلامتي داشته باشد .

 صدقه :
 
سفر خود را با صدقه آغاز کنيد . در روايتي از امام صادق عليه السلام آمده است : ((صدقه بده و هر روزي که خواستي سفر کن )). لذا اگر در بعضي روايات اشاره به نحس بودن بعضي ايام و روزها در سفر شده {چنانچه نحوست ايام را بپذيريم} با صدقه دادن نحسي برطرف خواهد شد، ( ان شاء الله ). همچنين سفارش شده صدقه  در ابتداي روز داده شود که در اين صورت خداي متعال نحسي آن روز را از او دفع خواهد کرد. هرگاه در بين سفر احساس دلهره در شما دست داد مجدداً صدقه بدهيد و با توکل به خداي متعال به سفرتان ادامه دهيد. در بين سفر هم در حد امکان صدقه را فراموش نکنيد .
1- صدقه اي که روزانه مي دهيد چون به عنوان عمل مستحبي روزانه انجام ميشود ، در صورتيکه در آن روز آماده سفر شده ايد صدقه اي جداگانه به نيت خصوص سفر پرداخت نماييد .
2- در هنگام سوار شدن بر مرکب (( بسم الله الرحمن الرحيم )) بگوييد . گفتن هفت مرتبه سبحان الله ، هفت مرتبه الحمدلله و هفت مرتبه لا اله الا الله در هنگام سوار شدن .
3- قبل از حرکت غسل کن و اهل و عيال خود را جمع کن و دو رکعت نماز بخوان و از خداي متعال خير خود و خانواده ات را بخواه و سپس آيه الکرسي بخوان و حمد و ثناي خداي متعال را بجاي آور و بر محمد وآلش صلوات بفرست .
4- خواندن آية الکرسي ، سوره هاي حمد ، قدر ، توحيد ، فلق و ناس و همچنين گفتن ذکر تسبيحات حضرت فاطمه زهرا  سلام الله عليها .
هر گاه وقت نماز فرا رسيد به خاطر هيچ چيز آن را به تا?خير مينداز و نماز را در اول وقت به جماعت بخوان حتي در سخت ترين شرايط
* هنگام سفر ، قبل از حرکت بر در خانه ات رو به مسيري که مي روي بايست و ذکر تسبيحات حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها را بگو و سوره حمد و آية الکرسي را از سه جانب (پيش رو ، ‌سمت راست و سمت چپ) بخوان . همچنين قبل از حرکت يازده مرتبه سوره توحيد و يک مرتبه سوه قدر ، فلق و ناس را بخوان . خواندن سوره قدر در هنگام سوار شدن بر مرکب { به طور کلي خواندن  سوره قدر به هنگام سفر و همچنين هنگام خروج از منزل سفارش شده است }‌ خواندن سوره توحيد به اين کيفيت هم وارد شده که قبل از حرکت سه مرتبه طرف پيش رو ، سه مرتبه به طرف پشت سر ، سه مرتبه به سمت راست و سه مرتبه به سمت چپ و يک مرتبه سرت را به سمت آسمان بگير و بخوان و يک مرتبه هم سرت را به پايين بگير و بخوان .
5- به هنگام خروج از خانه { چه در سفر و چه در حضر } اين دعا را بخوان : « بسم الله آمنت بالله توکلت علي الله ماشاء الله لاحول و لا قوه الا بالله »
6- هر گاه وقت نماز فرا رسيد به خاطر هيچ چيز آن را به تا?خير مينداز و نماز را در اول وقت به جماعت بخوان حتي در سخت ترين شرايط .
ممنوعيت سفر
7- سعي کن تنهايي به سفر نروي و حداقل يک همراه داشته باشي . ( در روايات از تنهايي به سفر رفتن نهي شده است . )
8- در سفرهاي گروهي ، يک نفر مسئول گروه باشد . ( البته ممکن است بر اساس نياز ، مسئوليت بر عهده چند نفر باشد .)
9- در سفرهاي گروهي ،‌هزينه خو د را در ميان ( ‌وسط ) بگذاريد . { اين کار باعث گوارا شدن سفر ميشود و از نظر اخلاقي هم بهتر است و بر هيچکدام هم اجحاف نميشود و همه به طور مساوي در خرج کردن شريکند .}
10-  از کسي که سنش بيشتر است حرف شنوي داشته باش و به او احترام کن  .
11-  در سفرهاي گروهي ، ‌با هم در انجام کارها مشورت کنيد.
12- در سفر براي خود در بين گروه امتياز قائل نشويد و با هم همکاري و تقسيم کار داشته باشيد. آنکه در سفر به ديگران خدمت ميکند آقا و سرور گروه است .
13- اگر همسفران از تو چيزي خواستند تا حد امکان به آنها جواب مثبت بده
14-  از توشه خود به همسفران ببخش و سخاوتمند باش . ( کسري لوازم آنها را جبران کن) .
15- بر همسفرانت بسيار لبخند بزن و تبسم نما .
16- در هر کار خير به جز در گناه با رفقايت همراهي کن .
17- شوخي کردن با همسفران ( در غير موردي که موجب خشم خداي متعال ميشود ، يعني شوخي نبايد به معصيت خداي متعال ختم شود .)
18- با اخلاق خوب با همراهانت رفتار کن ( سفر وسيله سنجش اخلاق مردم است . يکي از خوبيهاي سفر هاي گروهي با دوستان اينست که ميتوان به اخلاق و روحيه طرف مقابل پي برد.)
19- با هم شأن خود سفر کنيد (شأن معنوي و مادي )
اسرار و رازها و بدي هاي دوستان و همراهان را پس از بازگشت از سفر براي ديگران بازگو نکن
 سفارش شده در سفر با همسانان خود از نظر مالي سفر کنيد ؛ زيرا سفر کردن انسان فقير با پولدار و غني و هزينه کردن او براي انسان فقير  چه بسا موجب ذلت و خواري انسان شود . اگر شما وضع مالي خوبي داريد و گشاده دستي کنيد چه بسا آنها از روي ناچاري گشاده دستي کنند که اجحاف به آنان است و اگر خودداري کنند و توان اين هزينه اي که شما کرده ايد را نداشته باشند ، موجب سرشکستگي آنها ميشود و خجلت زده ميشوند از آن جهت که از نظر مالي توان اين خرج و هزينه اي که شما کرده ايد را ندارند . تا آنجايي که امکان دارد همسفران بايد هم عقيده و هم فکر باشند ؛ زيرا اختلاف عقيدتي و ديني در سفرهاي گروهي چه بسا مشکل آفرين باشد با کسي سفر کنيد که زينت بخش شما باشد نه آنکه سبب آبروريزي شما شود . هرگز با کسي که براي شما فضيلتي قائل نيست سفر نکن . اين جور نباشد که احترام يک طرفه باشد و طرف مقابل براي شما ارزشي قائل نباشد و دائماً بي احترامي کند .
 
آداب پس از سـفر
1- اسرار و رازها و بدي هاي دوستان و همراهان را پس از بازگشت از سفر براي ديگران بازگو نکن . ( به اصطلاح : شتر ديدي نديدي)
2- هر گاه از سفر به سلامت برگشتي و به خانه خود رسيدي قبل از هر کاري اول خود را شستشو نما ، سپس دو رکعت نماز بخوان ( در صورت امکان در مسجد محله ) بعد از نماز به سجده برو و صد مرتبه خداي متعال را شکر گو و سپس صدقه بده و مجدداً به خاطر اينکه به سلامت از سفر برگشتي از خداي متعال سپاسگذاري کن .
3- در حد توان در هنگام بازگشت از سفر براي خانواده خود هديه بياور ، ولو خيلي ناچيز .
فرآوري : زهرا اجلال
گروه دين تبيان

منابع :
- مقاله حجت الاسلام علي چراتيان ، پيرامون آداب سفر
- کتاب حلية المتقين ، علامه مجلسي ، باب هاي 8 – 10 – 11 – 12 – 13 – 14
- سايت حوزه 
تعداد بازديد:3593 آخرين تغييرات:90/01/06
نظرات

  • 25:کاش فاصله بین جمله ها بود تا بفهمیم چیه؟
نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر