یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/اخبار فناوري

دنيايي کمتر از يک وجب

دنيايي کمتر از يک وجب

آشنايي با فايل سيستم و گشتي در ميان ذخيره سازهاي رايانه اي


 
ابزارهاي ذخيره، امروز جزو جدانشدني زندگي ما هستند. همه ما اگر يک هاردديسک خارجي (اکسترنال) همراه‌ مان نباشد؛ حداقل يک حافظه فلش يو‌اس‌ بي ديگر در جيب يا کيف ‌مان هست.
 
 در کنار کامپيوترمان هم هاردديسک‌ هاي جانبي‌ اي که با آداپتور به برق شهري متصل مي‌ شوند؛ نقش مهمي در ذخيره ‌سازي اطلاعات دارند اما ‌در مرتب کردن و فرمت کردن هارد‌ديسک يکي از مهم‌ ترين نکاتي که هميشه از طرف کاربران فراموش مي ‌شود؛ نوع «فايل سيستم» هاردديسک است. ظاهر اين واژه خيلي قلمبه، سلمبه است اما مفهوم نسبتا راحتي است که با دانستن جزئيات آن مي‌توانيد از محيط حافظه، به‌ صورت بهينه استفاده کنيد.
 
فايل سيستم يک متد براي ذخيره و جمع ‌آوري فايل ‌ها و اطلاعات روي ابزارهاي ذخيره کامپيوتر است. اصولا کار فايل سيستم، ذخيره فايل ‌ها روي يک بانک اطلاعاتي (ديتابيس) است تا سيستم ‌عامل، امکان مرتب‌ کردن، دستکاري و بازيابي اطلاعات را داشته باشد. فايل سيستم ‌ها در دستگاه‌ هاي ذخيره اطلاعات مثل هاردديسک‌ ها و سي ‌دي ‌ها، براي نگهداري اطلاعات مربوط به مکان فيزيکي فايل ‌ها روي آنها استفاده مي ‌شود.
فايل سيستم ‌هاي بسياري وجود دارد که هر کدام از آنها کاربردهاي مختلفي دارند. مثلا فايل سيستم استفاده شده در حافظه ‌هاي فلش با فايل ‌سيستم استفاده شده در بانک‌ هاي اطلاعاتي متفاوت است ولي مهم‌ ترين فايل سيستم ‌هايي که تمام مردمي که با کامپيوتر سر و کار دارند، بايد با آن آشنا باشند؛ از دو يا سه عدد فراتر نمي‌روند.
فايل سيستم ‌هاي FAT و FAT32 و NTFS مهم ‌ترين آنها هستند.
اين سه فايل سيستم را شرکت مايکروسافت ابداع کرد و براي نصب ويندوز از آنها استفاده مي ‌شود. اگر تا به حال ويندوز نصب کرده باشيد؛ قبل از آغاز نصب ويندوز روي کامپيوتر، از شما درخواست مي ‌شود درايوي که مي ‌خواهيد ويندوز روي آن نصب کنيد را با استفاده از يکي از اين سه روش، فرمت کنيد. هر کدام از اين فايل‌ سيستم ‌ها، برتري‌ ها و ضعف‌ هايي نسبت به يکديگر دارند که بسته به نوع کاربري شما از سيستم‌ عامل ‌تان، از آنها استفاده مي ‌کنيد.
 

NTFS يا FAT کدام يک براي شما انتخاب مناسب ‌تري است؟

NTFS يا FAT مساله اين است. شايد اين سوال مانند سوالات عميق‌ تر زندگي آن ‌چنان سخت نباشد. براي بيشتر کساني که از ويندوز XP به بالا استفاده مي‌ کنند؛ اين سوال بسيار واضح است. NTFS هم قوي‌ تر و هم امنيت بالا‌تري نسبت به فايل سيستم ‌هاي ديگر دارد. در واقع سه فايل سيستم اصلي در ويندوز XP به بالا وجود دارد که شامل FAT16، FAT32 و NTFS است. در اينجا ويژگي‌ هاي هر کدام را مرور مي‌ کنيم.
 

FAT

«جدول تخصيص جاي فايل» يا FAT يک معماري هاردديسک کامپيوتر است که هم‌ اکنون به ‌صورت گسترده در دنيا استفاده مي ‌شود. فايل سيستم ‌هاي FAT به علت ساختار نسبتا ساده آن، معمولا روي فلاپي ‌ديسک‌ ها، حافظه ‌هاي فلش، دوربين‌ هاي ديجيتال و بسياري ديگر از دستگا ه ‌هاي قابل حمل مورد استفاده قرار مي ‌گيرد. فايل سيستم FAT تقريبا با تمام سيستم‌ عامل‌ هاي موجود سازگاري دارد. به همين علت اين فرمت براي کارت‌ هاي حافظه SSD بسيار مفيد است و يک راه مناسب براي به اشتراک گذاشتن فايل‌ ها در بين سيستم‌عامل ‌هاي مختلف است. پس توصيه مي‌ کنيم که حافظه ‌هاي فلش خود اعم از انواع کارت ‌ها و فلش مموري‌ هاي يو‌اس‌ بي را به ‌صورت FAT فرمت کنيد اما خود FAT چند نوع دارد:
دنيايي کمتر از يک وجب
FAT16
فايل سيستم FAT16 در سال 1981 ابداع شد و به دوران سيستم‌عامل DOS برمي‌ گردد. اين فايل ‌سيستم اصالاتا براي مديريت فايل ‌ها روي فلاپي ديسک طراحي شده بود و طي اين چندين سال‌، تغييرات کمي روي آن انجام شده است. اين فايل سيستم مي‌ تواند هاردديسک را هم مديريت کند اما کارايي کمتري دارد. مهم ‌ترين برتري‌ اي که اين فايل سيستم دارد؛ سازگاري آن با تمام سيستم ‌عامل ‌هاي مايکروسافت و Linux و بعضي از نسخه ‌هاي UNIX است.
بزرگ‌ ترين مشکل FAT16 استفاده يک عدد ثابت براي تعداد خوشه ‌هاي استفاده شده در يک پارتيشن است يعني اگر حجم يک پارتيشن به دو گيگابايت برسد؛ حجم هر خوشه به 32 کيلوبايت مي‌ رسد که اين به اين معني است که کوچک‌ ترين فايل ذخيره شده روي هاردديسک 32 کيلوبايت حجم خواهد داشت. FAT16 از فشرده کردن فايل، رمزدار کردن فايل و امنيت پيشرفته به کمک کنترل دسترسي، پشتيباني نمي‌ کند.
 
FAT32
فايل سيستم FAT32 که همراه ويندوز 95 معرفي شد؛ يک نسخه کامل‌ تر شده نسخه قبلي آن يعني FAT16 است که امکان تخصيص خوشه ‌هاي بيشتري را به ازاي هر پارتيشن مي ‌دهد. همين باعث افزايش کاربري بسيار بيشتر اين فايل سيستم از FAT16 مي ‌شود اما اين فرمت هم تمام محدوديت‌ هاي ديگر FAT16 را به ‌همراه خود دارد.
FAT32 يک محدوديت مهم ديگر نيز به محدوديت‌ هاي FAT16 اضافه مي ‌کند و آن اين است که سيستم‌ عامل‌ هاي ديگري که FAT16 را پشتيباني مي ‌کند از FAT32 پشتيباني نمي ‌کنند. مهم ‌ترين اين سيستم‌ عامل ‌ها NT ، UNIX و Linux است اما اگر شما ويندوز XP خود را با FAT32 راه‌ اندازي ‌کنيد و فايل‌ هاي خود را با ديگران به اشتراک بگذاريد براي ديگران تفاوتي نخواهد داشت که فايل سيستم شما چيست.
 

NTFS

تکنولوژي جديد فايل ‌هاي سيستم به نام NTFS يک فايل سيستم است که در سال 1993 توسط مايکروسافت معرفي شد و هاردديسک‌ هايي با حجم کمتر از 256ترابايت (يعني عملا همه هاردديسک‌ هاي موجود) را پشتيباني مي ‌کند.
فرمت اوليه سيستم‌ عامل ‌هاي ويندوز 7 و XP و 2000 و NT و سيستم‌ عامل ‌هاي سرور مايکروسافت، همگي NTFS است.
NTFS اولين بار براي اولين نسخه ويندوز NT معرفي شد. NTFS فايل سيستم بسيار متفاوتي از FAT است. اين فايل سيستم با افزايش زياد امنيت، امکان فشرده کردن تک ‌تک فايل‌ ها و حتي رمزگذاري را امکان‌ پذير مي ‌کند. اين فرمت پيش‌ فرضي براي نصب ويندوز XP است. اگر شما بخواهيد ويندوز خود را به‌روزرساني کنيد، ويندوز حتما از شما درباره تغيير فرمت خود به NTFS سوال خواهد کرد. اگر شما به ‌روزرساني را انجام داده ‌ايد و اما فرمت را همچنان FAT نگه داشته ‌ايد؛ نگران نباشيد. شما مي ‌توانيد از FAT16 يا FAT32 در هر زمان دلخواه به NTFS تغيير فرمت دهيد اما به خاطر داشته باشيد که برگشت به فرمت‌ هاي FAT16 و FAT32 کار آساني نيست، هرچند شما نيازي هم به اين کار نخواهيد داشت.
فرمت NTFS معمولا با نصب سيستم‌عامل ديگر روي يک کامپيوتر سازگار نيست و زماني که شما از يک فلاپي ديسک سيستم خود را بوت کنيد اين فرمت قابل دسترسي نخواهد بود. هرچند ديگر فناوري فلاپي ديسک هم راهي موزه‌ها شده است و اين ديگر يک ايراد به‌ حساب نمي ‌آيد اما اين موضوع تبديل به يک سنت ديرينه شده و مسوولان سيستم (administration) معمولا توصيه مي ‌کنند که کاربران مقدار کمي از پارتيشن خود را به فرمت FAT اختصاص دهند. اين فضا براي نگهداري درايورها و نرم ‌افزارهاي بازيافت فايل مناسب است و امکان نصب مجدد آنها را براي اوقات اضطراري فراهم مي‌ کند و يک مکانيسم براي بيرون آوردن خود از چاهي که خود را در آن انداخته‌ ايد؛ محسوب مي ‌شود. البته با ارتقاي بازيافت اطلاعاتي که در ويندوز XP ايجاد شده است. نياز به فضاي FAT گفته شده کمتر از پيش شده است.
دنيايي کمتر از يک وجب

زمان مناسب براي استفاده از FAT16 و FAT32

اگر شما بيشتر از يک سيستم ‌عامل را روي کامپيوتر خود اجرا مي ‌کنيد؛ بايد مقداري از فضاي هاردديسک خود را به فرمت FAT تغيير دهيد. تمام اطلاعاتي که شما بايد با هر دو سيستم‌ عامل به آن دسترسي داشته باشيد؛ بايد به فرمت FAT16 يا در صورت امکان FAT32 باشد اما بايد توجه داشته باشيد که با اين فرمت شما هيچ ‌گونه امنيتي نداريد و هر کسي با دسترسي به کامپيوتر شما مي ‌تواند فايل ‌هاي شما را بخواند؛ تغيير بدهد و يا آن را پاک کند. در بسياري از مواقع اين امکان از طريق راه دور (شبکه) هم وجود دارد بنابر اين فايل ‌هاي حساس و مهم خود را در پارتيشن‌ هايي به اين فرمت نگهداري نکنيد.
 
 
نويسنده: علي شيرزاد
برگرفته از مجله دانستنيها
تنظيم براي تبيان: فاطمه مجدآبادي 
تعداد بازديد:1136 آخرين تغييرات:90/01/06
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر