یکشنبه 30 دي 1397 - 14 جمادي الاول 1440 - 20 ژانويه 2019
صفحه اصلي/دين و انديشه

تاثیر نماز بر احساس امنیت روانی

تاثير نماز بر احساس امنيت رواني

سوره مباركه انعام ـ آيه شريفه 82 :

پس كداميك از دو دسته مردم سزاوار به امنيت اند (بگوييد) اگر مي دانيد! (بگو): كساني كه ايمان آورده اند و ايمان خود را به ستم نياميخته اند.


هر چند كه در پزشكي و زيست شناسي امروزي، واژه استرس به معاني متفاوتي به كار مي رود، اما بر اساس تعريف "هانس سليه" (روانشناس مشهور) استرس در پزشكي و روانپزشكي معمولا اشاره به موقعيت هاي رواني و اجتماعي متنوعي دارد كه قادر به ايجاد بيماري هاي جسمي و رواني و ساير اختلالات رفتاري است.
مطالعات "هاروي برنر" (محقق  برجسته استرس) نشان مي دهد كه آمار مرگ و مير،  بيماري هاي جسمي، خودكشي و ديگركشي، پذيرش به بيمارستان هاي رواني و زندان ها و ... در ميان افرادي كه در معرض استرس هاي گوناگون بوده اند، به مراتب بيشتر از افراد عادي است.
از آنجا كه زندگي انسان ها در عصر حاضر، با استرس هاي بسيار متعدد و گوناگوني همراه شده است و با توجه به اين كه لازمه زيستن و تداوم زندگي، سازش پذيري و مقاومت در برابر استرس هاست، لزوم برخورداري انسان از وسايلي كه درجه مقاومت او را در مقابل استرس ها افزايش بخشند و احساس آرامش و امنيت رواني را در وجود او حكمفرما سازند، به وضوح احساس مي شود.
چنانچه با دقت كافي و استناد به شواهد آماري به مكان هايي كه استرس هاي متعدد زندگي، افراد را به آنجا مي كشاند (مكان هايي مثل مطب پزشكان، بيمارستان هاي جسمي و رواني،  قبرستان  جوانمرگ ها !؟ ، زندان ها و .. ) سري بزنيم متوجه مي شويم كه تعداد مذهبي ها، در مقايسه با غير مذهبي هاي حاضر در اين قبيل جاها بسيار متفاوت است.
در كشور خودمان 90 درصد محكومان زندان ها را افراد بي نماز تشكيل مي دهند. يا مثلا آمار بيماران بستري در بيمارستان ها كه با نماز بيگانه اند، به طرز باورنكردني، بيش از اشخاص مقيد به نماز است. 
اين موضوع نه فقط در كشورهاي مسلمان، بلكه در سرتاسر جهان عموميت دارد. به عنوان مثال: بررسي جوامع "هوتري‌" در آمريكاي شمالي حاكي از آن بود كه بروز اختلال رواني در آنها كمتر از ساير افراد جامعه است. جوامع هوتري نسبتا پايدار و منزوي هستند و در شرايط آرام كشاورزي و با عقايد ديني استوار زندگي مي كنند.
بدين ترتيب مي توان با فيلسوف بزرگ قرن اخير "ليمان" هم عقيده بود، آنجا كه گفته است: "دين و مذهب در زندگي به انسان اطمينان و تكيه گاه روحي مي بخشد."
با اين اوصاف "نماز" به عنوان برجسته ترين چهره ايمان، نقش بزرگي در ايجاد امنيت رواني و توانايي مقابله با استرس ها در انسان ايفا مي كند و اگر به ياد آوريم كه بيش از 60 درصد مراجعه كنندگان به بيمارستان هاي عمومي، در واقع از يك مشكل رواني رنج مي برند و بيماري هاي(روان تني) در طب نوين روز به روز جايگاه مهم تري پيدا مي كند، مي توانيم از دريچه تازه اي درباره ي نقش نماز در بيماري هاي جسمي سخن بگوييم. 
 نويسنده : دكتر مجيد ملك محمدي

*مطالب مرتبط:
 
تعداد بازديد:1458 آخرين تغييرات:90/01/11
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر