شنبه 3 فروردين 1398 - 16 رجب 1440 - 23 مارس 2019
صفحه اصلي/خانواده

ازدواج بدون اجازه بزرگترها

ازدواج بدون اجازه بزرگترها

هرقدر که ازدواج ها از مدل هاي سنتي گذشته فاصله مي گيرند، مخالفت هاي خانوادگي هم بيشتر به چشم مي خورند و احتمال سر گرفتن ازدواج هايي که والدين موافق آنها نيستند، بيشتر مي شود. اين که ازدواج بايد شکل سنتي اش را حفظ کند يا مطالبق الگوهاي جديد امروزي تغيير کند، چيزي است که خيلي از روانشناسان و جامعه شناسان هنوز درباره آن به توافق نظر نرسيده اند.

 
اما دکتر ايرج وثوق، روانشناس و مشاور خانواده که تجربه کلينيکي زيادي در مواجهه با اين خانواده هاي مخالف داشته، در اين باره معتقد است: «ازدواج يک انتخاب است و بدون شک نگاه نسل کنوني با نسل قبلي متفاوت شده، چون نسل فعلي سعي مي کند به دليل ابزارهاي ارتباطي گسترده اي که وجود دارد شناخت و آگاهي خود را افزايش دهد، بنابراين انتخاب او با انتخاب نسل گذشته خيلي متفاوت است.
 
از اين رو پدر و مادرها بايد خود را به دنياي جوان، نيازهاي جوان، معيارها و ارزش هاي قابل قبول جوان نزديک کنند؛ ضمن اينکه کمک حال او باشند و در هيچ شرايطي او را تنها نگذارند.
موضوع انتخاب سنتي در مقابل انتخاب غيرسنتي در جامعه ما زياد مطرح مي شود در اين ازدواج ها دو مسأله وجود دارد. يکي اينکه خانواده بايد بدانند وظيفه آنها در انتخاب همسر و تعليم و تربيت فرزندانشان حدي معقول است، يعني اينکه بايد نظر خود را در يک حد متعادل نگه دارند. به طوري که فقط جنبه ارشادي داشته باشند، نه اينکه نظرشان را به فرزند تحميل کنند.
توصيه مي شود اول خانواده ها به انتخاب جوان احترام بگذارند و هميشه در کنار او باشند و از سوي ديگر جوانها هم به خاطر کاهش آسيب هاي خانواده حتماً نظر والدين و مشاوران را جويا شوند
متأسفانه بسيار ديده شده خانواده ها حتي دختر 25 ساله و پسر 30 ساله را به رسميت نمي شناسند و در برابر انتخاب او موضع گيري مي کنند. مثلا مي گويند اگر فلاني را انتخاب کني در مجلس عروسي تو شرکت نمي کنم، در حالي که به انتخاب بچه ها بايد احترام بگذاريم چون ملاک ها تغيير پيدا کرده و آنها تحت تأثير مسائل موجود در جامعه قرار مي گيرند و انتخابشان بر همان اساس شکل مي گيرد، پس نمي توانند بناي زندگي مشترکشان را بر سليقه ما و نظر ما بگذارند.
قلب
از طرف ديگر، بررسي ها نشان مي دهد انتخاب هايي نيز که پسر و دختر بدون نظر خانواده انجام مي دهند چندان مطلوب نبوده و ميزان طلاق در اين انتخاب ها چند برابر بيشتر است.
بنابراين توصيه مي شود اول خانواده ها به انتخاب جوان احترام بگذارند و هميشه در کنار او باشند و از سوي ديگر جوانها هم به خاطر کاهش آسيب هاي خانواده حتماً نظر والدين و مشاوران را جويا شوند.
بايد اين نکته را در نظر بگيريم که موضوع ازدواج پيوند تنها دو نفر نيست، بلکه پيوند دو خانواده است، پيوند دو سيستم، دو فرهنگ با ويژگي هاي خاص و آداب و رسوم خاص، به همين دليل وقتي در ازدواج ها به عوامل فرهنگي اجتماعي توجه نمي شود، تنش و کشمکش بين خانواده زياد رخ مي دهد.
پس از آنجا که دو نفر(زن و شوهر) از دو خانواده در حال معاشرت و رفت و آمد با دو خانواده هستند اگر بدون نظر پدر و مادر ازدواج صورت گيرد همه معادله هاي خانوادگي به هم مي خورد و ميزان تنش و اختلاف نظر در اين خانواده ها بيشتر ديده مي شود. در نتيجه اين مسأله هم روي کيفيت زندگي و هم بر روابط زن و شوهر اثر مي گذارد.»
 

چهار «ميم» حياتي

دکتر وثوق چند توصيه هم براي جوان هايي دارد که در شرف ازدواج قرار دارند. او مي گويد: «در انتخاب همسر بايد 4«ميم» در نظر گرفته شود:
تماشا
- اول «مشاهده» يعني اينکه در هر انتخابي خوب مشاهده کنند، ظاهر و قيافه طرف مقابل را در ذهن خود بررسي کنند، شکل و حرکات شيوه گفتار و رفتار ظاهري او را به عنوان شرط اول بپذيرند، چون بارها به مرکز مشاوره مراجعه شده که آقا بعد از 8 ماه مي گويد: من زن قد بلند مي خواستم قد خانمم کوتاه است، يا خانمي مي گويد شوهرم نمي تواند در جمع صحبت کند، خوب لباس نمي پوشد و... بنابراين اگر قصد و نيت ازدواج است تا حدي که اسلام هم اجازه داده بايد يکديگر را ببينند و بپسندند.
- دوم«مصاحبه» است که دو نفر بايد خوب با هم صحبت کنند و درباره نکات مثبت و منفي يکديگر و مسائل مهمي که در تاريخچه هر کدام وجود دارد اطلاعاتي کسب کنند. بيماري هاي خاص، محل سکونت، آينده و اينکه مي خواهند کار کنند يا شغلشان چه باشد، نحوه تربيت فرزندان و مسائل ديگري که ممکن است پيش بيايد صحبت کنند و چند جلسه با اطلاع خانواده ها، دختر و پسر با هم ديدار و گفتگو داشته باشند تا نسبت به هم شناخت بيشتر پيدا کنند.
تحقيق
- سوم«مکاشفه» است که به قصد تحقيق و بررسي از زندگي اجتماعي طرف مقابل پرسش کنند از مدرسه، محل کار، محل سربازي، دانشگاه و ... تا ببينند وجهه اجتماعي او چگونه است. برخوردش با مردم در اجتماع چطور است مثلا فردي که با هيچ کس ارتباط ندارد و دوست صميمي هم ندارد شايد دچار بدبيني باشد يا اختلالات ديگر که بهتر است همان ابتدا با پرسيدن از افراد مختلف چهره اجتماعي او بهتر مشخص شود.
-چهارم«مشاوره» که بر اساس تخصص، تبحر و تجربه مشاور دو نفر با هم مقايسه مي شوند که ميانشان تا چه حد و ميزان سازگاري وجود دارد و تناسب زندگي اين دو با هم چقدر است و بر همين اساس هر دو مورد سنجش مشاور قرار مي گيرند و چون مشاور يک فرد بي طرف است مي توان روي اظهارنظر او حساب کرد و تأييد يا عدم تأييد او را به حساب مخالفت افراد خانواده نگذاشت.
 
 
فاطمه ايماني
بخش کلوب ازدواج
برگرفته از: رسانه، آفتاب



 
تعداد بازديد:980 آخرين تغييرات:90/01/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر