پنج شنبه 30 خرداد 1398 - 16 شوال 1440 - 20 ژوئن 2019
صفحه اصلي/اجتماعي(جوانان، خانواده، بانوان و...)

چرا برای ازدواج مشاوره بگیریم؟

چرا براي ازدواج مشاوره بگيريم؟

«اين هم يک چاله ديگر پيش پاي جوان ها!»، «اين ها کلک پول گرفتن است. مي خواهند جيب روانشناس ها پر شود.»، «مگر ما که بدون مشاوره ازدواج کرديم چي شد؟»، «بيا من خودم مشاوره رايگان مي دهم.» چند بار تا به حال وقتي باب صحبت از مشاوره هاي قبل از ازدواج باز شده، با اين جواب ها رو به رو شده ايد؟ چند بار تا به حال شنيده ايد که «وقتي مشکلي پيش نيامده، مراجعه به مشاور معني ندارد»؟
 
حقيقت اين است که اين روزها با وجود تمام تغييراتي که در سبک ازدواج اتفاق افتاده، هنوز کسي پذيراي مشاوره پيش از ازدواج نيست و مشورت با بزرگترها و حتي دوستان و آشنايان هم سن و سال جاي مشاوره هاي تخصصي و علمي ازدواج را پر مي کند. اما اگر پاي صحبت متخصصان بحث بنشينيد، مي شنويد که همزمان با تغيير الگوي زندگي در جوامع، تغيير جايگاه زنان و مهم تر از آن تغيير سبک ازدواج، مشاوره گرفتن براي ازدواج حداقل کاري است که مي توانيد براي تضمين زندگي آينده تان انجام دهيد.
دکتر مرتضي اميدخواه، روان‌شناس و مشاور ازدواج در اين باره مي گويد: «همسريابي به نوعي يک رقابت خوب عقل آزمايي است، نه بخت‌آزمايي. يعني هر قدر عاقل تر باشيد، خوشبخت تر مي شويد و در اين بين بخت و شانس و اقبال تاثيري ندارد.
ممکن است برخي افراد به مشاوره ازدواج به عنوان يک رفتار فانتزي و غيرضروري نگاه کنند يا حتي براي از سر باز کردن خود، يکي دو جلسه مشاوره داشته باشند اما بايد گفت که اگر مشاوره ازدواج به شکل ناقص و نيمه تمام انجام شود، خطرناکتر است و انجام ندادن چنين مشاوره‌اي، بهتر از انجام دادن آن است
 
مشاوره ازدواج
به همين دليل مشاوره داشتن قبل و بعد از ازدواج ضروري است چون زندگي بنايي نيست که زن و مرد آنقدر آن را بسازند و خراب کنند تا دست آخر به ثبات برسند؛ بنيان‌هاي آن بايد از همان اول محکم و استوار، بنا شود.
اما يکي از اشکالات مهم دختران و پسران اين است که نمي‌دانند در مراجعه به مشاور درباره چه موضوع‌هايي بايد صحبت کنند.
يک مشاور آگاه، کمک مي‌کند تا طرفين ازدواج بدانند که از خود و فرد مورد نظر، بايد چه انتظاراتي داشته باشند.
ممکن است برخي افراد به مشاوره ازدواج به عنوان يک رفتار فانتزي و غيرضروري نگاه کنند يا حتي براي از سر باز کردن خود، يکي دو جلسه مشاوره داشته باشند اما بايد گفت که اگر مشاوره ازدواج به شکل ناقص و نيمه تمام انجام شود، خطرناکتر است و انجام ندادن چنين مشاوره‌اي، بهتر از انجام دادن آن است.
هر دو طرف بايد به مشاوره ازدواج به عنوان يک ابزار کمک کننده نگاه کنند. اين به معني آن نيست که قرار است مشاور حرف آخر را بزند، بلکه او به طرفين ازدواج در تصميم‌گيري بهتر کمک مي‌کند و اگر افراد، ظرفيت پذيرش واقعيت‌ها را داشته باشند، قطعا مشاوره در انتخاب درست به آنان کمک مي‌کند.
 
از آنجايي که در زمان ازدواج نگراني‌هاي فرد و خانواده زياد است ممکن است تصميم گيري براي فرد سخت شود يا برعکس، فرد بدون دقت و توجه کافي تنها براي رها شدن از اين نگراني ها چشم بر هشدارها ببندد و پيش برود.کار يک مشاور آگاه و مجرب اينجا مشخص مي شود که کمک مي‌کند تا نقش اين عوامل کمرنگ و واقع‌بيني، جايگزين آن شود
 
مشاوره ازدواج
خيلي وقت ها در زمان ازدواج، جذابيت‌هاي طرف مقابل بر همه ابعاد تصميم‌گيري فرد تاثير مي‌گذارد و باعث مي‌شود، بسياري از موضوعاتي که پيش از ازدواج بايد به آنها توجه مي‌شد، مسکوت بماند. حتي از آنجايي که در زمان ازدواج نگراني‌هاي فرد و خانواده زياد است ممکن است تصميم گيري براي فرد سخت شود يا برعکس، فرد بدون دقت و توجه کافي تنها براي رها شدن از اين نگراني ها چشم بر هشدارها ببندد و پيش برود.
کار يک مشاور آگاه و مجرب اينجا مشخص مي شود که کمک مي‌کند تا نقش اين عوامل کمرنگ و واقع‌بيني، جايگزين آن شود.
در مشاوره ازدواج، چهار راهکار بايد مدنظر باشد. اول اينکه دو طرف بايد از مشاور بخواهند تا آنان را از نظرات طرف مقابل آگاه کند؛ دوم، اطلاعات شخصي، خصوصيات و الگوهاي خانوادگي، تحصيلات، علايق مذهبي و اعتقادي، خصوصيات عاطفي و مسائل اقتصادي و رفاهي و علايق، سرگرمي‌ها و تفريح‌هاي دو طرف مورد ارزيابي قرار گيرد؛
در مرحله سوم، نقاط مشترک و توجه دو طرف به آنها و رسيدن به نقاط مشترک بايد تأکيد ‌شود و در مرحله آخر، بايد براي از بين بردن نگراني‌ها تلاش شود.»
 
 
فاطمه ايماني
بخش کلوب ازدواج

مقالات مرتبط: 
تعداد بازديد:1316 آخرين تغييرات:90/01/14
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر