چهارشنبه 22 مرداد 1399 - 22 ذي الحجه 1441 - 12 آگوست 2020
صفحه اصلي/خانواده

سالم‌ترین تفریح خانوادگی

سالم‌ترين تفريح خانوادگي

وقتي ما با فاميل يا حتي دوستان و كساني رفت و آمد داريم و تبادل عاطفي مي‌كنيم اين نياز بزرگ طبيعي انسان كه در تمام دنيا براي همه افراد بشر وجود دارد، يعني نياز تعلق گروهي، تامين مي‌شود.

روزگاري كوكب خانم زن پاكيزه و با سليقه‌اي بود. او مهمان را دوست داشت و از اين كه عده‌اي سرزده به خانه‌اش بيايند ناراحت و دستپاچه نمي‌شد. نيازي نبود در ذهنش چرتكه بيندازد و حساب خرجي تا آخر برج را بكند و ببيند چه نوع پيتزا يا ساندويچي مي‌تواند براي مهمانان وقت نشناس و بي‌ملاحظه خود سفارش دهد. نمي‌ترسيد كه مهمانان به ‌اين خاطر كه اتفاقا آن روز مواد لازم براي سفره‌اي پر رنگ و لعاب و يا ميوه‌هاي رنگارنگ فصل را در منزل نداشته است پشت سرش صفحه بگذارند. كوكب خانم آن روزگار مهمان را بركت خانه مي‌دانست و با خوشرويي از آنها پذيرايي مي‌كرد. چند تخم مرغ براي نيمرو كردن و كمي‌پنير و ماست كافي بود تا آنها از كنار هم بودن لذت ببرند.
 
كوكب خانم را امروز اگر بتوانيد پيدا كنيد، ديگر چندان او را باسليقه و كدبانو نمي‌يابيد. اين روزها او ديگر حال و حوصله مهمان ندارد. كوكب خانم يا شاغل است و آنقدر خسته كه تاب و توان پذيرايي از مهمان، آن هم از نوع سرزده‌اش را ندارد، يا نمي‌تواند در مسابقه مهماني‌هاي پر زرق و برق با فاميل رقابت كند و به‌اين دليل خود را كنار كشيده است، و يا اين كه به قول خودش از مهماني‌هاي خاله زنكي خوشش نمي‌آيد و ترجيح مي‌دهد وقت خود را با دوستانش در كافي شاپ و سينما بگذراند و خوش باشد.

 
سالم‌ترين تفريح خانوادگي

در آيين ما مهمان هديه‌اي از جانب خداوند است كه با خود بركت و روزي به خانه ميزبان مي‌آورد. مهمان نوازي نشانه گشاده دستي و گشاده رويي صاحب خانه است و كساني كه به اصطلاح در خانه‌شان بسته است و از مهمان گريزانند مذمت مي‌شوند. لذا مهمان نوازي از دير باز ويژگي بارز مردم سرزمين ما بوده است. جمع شدن اقوام و خويشان در منزل يكديگر يكي از تفريحات سالمي ‌است كه مي‌تواند بسياري از افسردگي‌ها و مشكلات روحي و رواني عصر حاضر را برطرف نمايد.
روابط خانوادگي
هيچ انساني نمي‌تواند بدون آب و غذا مدت زيادي زنده بماند؛ گرما و سرما او را اذيت مي‌كند و بدون احساس امنيت نمي‌تواند زندگي آرام و سالمي‌داشته باشد. اينها نيازهاي دسته اول و دوم انساني هستند. اما پس از آن يك نياز ديگر در بين ما مشترك است، نياز به تعلق داشتن به گروه. هر يك از ما اگر از نظر مادي در بهترين شرايط زندگي كنيم و اگر از هر لحاظ احساس امنيت داشته باشيم، از تنهايي رنج خواهيم برد. ما نياز داريم كه كسي منتظر ما باشد، گاهي احوالي از ما بپرسد، و زماني رازهاي ناگفته خود را با او در ميان گذاريم. ما موجودي اجتماعي هستيم كه اگر نتوانيم با همنوعان خود ارتباط خوب و سالمي‌داشته باشيم روان شاد و سالمي‌ نخواهيم داشت.
يكي از تكنيك‌هاي خانواده درماني تجويز آيين‌ها و مراسم است كه شامل همين ديد و بازديد‌ها و مهماني‌ها مي‌شود. بنابراين نفس عمل بسيار سودمند و مفيد و از لحاظ رواني لازم است
معاشرت با دوستان و خويشاوندان به قدري در ايجاد روح و روان سالم نقش دارد كه گاه از آن به عنوان يك شيوه درماني استفاده مي‌شود. دکتر تبريزي ، عضو هيات علمي‌دانشگاه علامه طباطبايي در اين زمينه مي‌گويد: در خانواده درماني ما تكنيكي داريم كه به خانواده‌هايي كه مشكل دارند تكليف مي‌كنيم براي بچه‌هايتان جشن تولد بگيريد، يا با همكاري يكديگر يك پيك نيك يا مهماني ترتيب دهيد. هدف ما اين است كه اگر اينها با هم تعاملاتي مشكل ساز داشته اند، نوعي تعامل شيرين و مثبت در آنها ايجاد كنيم. در اين نوع همكاري حس مي‌كنند اين مبادلات عاطفي آنها را به هم نزديك مي‌كند. لذا يكي از تكنيك‌هاي خانواده درماني تجويز آيين‌ها و مراسم است كه شامل همين ديد و بازديد‌ها و مهماني‌ها مي‌شود. بنابراين نفس عمل بسيار سودمند و مفيد و از لحاظ رواني لازم است.
پررنگ شدن روابط فاميل و بيشتر شدن رفت و آمدها مي‌تواند گرايش فرزندان ما را به همسالان خود در بين اقوام و دوستاني كه آنها را مي‌شناسيم و به آنان اطمينان داريم و با فرهنگ و آداب ما همخواني دارند، بيشتر ساخته و به‌اين ترتيب يكي از نگراني‌هاي مهم والدين را برطرف سازد

يك تيغ دو لبه
روابط خانوادگي

آنچه كه مهماني را در رديف تفريحات سالم قرار مي‌دهد، جمع شدن فاميل و اقوام در كنار يكديگر و تازه كردن ديدارها است. در اين گردهمايي‌ها براي مدتي مشكلات روزمره زندگي فراموش مي‌شود، گاهي گره از كار كسي گشوده مي‌شود و گاه پايه‌هاي اوليه يك وصلت شكل مي‌گيرد. مي‌بينيد كه برگزاري و يا شركت در مهماني‌ها مي‌تواند دختران و پسران را از ثبت نام در بنگاه‌هاي ازدواج براي يافتن زوج مناسب و افراد فاميل را از مراجعه به بانك‌ها براي گرفتن وام با بهره‌هاي آنچناني بي‌نياز كند. در اين مهماني‌ها گاه ممكن است كدورت‌هاي چندين ساله برطرف شود. اما از همه مهم‌تر شادي است كه در چشمان كودكان موج مي‌زند.
بسياري از خانواده‌ها نگران دوستاني هستند كه كودكان و نوجوانانشان را به بيراهه مي‌كشند. پررنگ شدن روابط فاميل و بيشتر شدن رفت و آمدها مي‌تواند گرايش فرزندان ما را به همسالان خود در بين اقوام و دوستاني كه آنها را مي‌شناسيم و به آنان اطمينان داريم و با فرهنگ و آداب ما همخواني دارند، بيشتر ساخته و به‌اين ترتيب يكي از نگراني‌هاي مهم والدين را برطرف سازد.
اما همه‌ اينها در صورتي امكان پذير خواهد بود كه آفات و آسيب‌هاي امروزي گريبانگير جمع خانوادگي ما نشده باشد؛ در گرداب چشم و هم چشمي‌گرفتار نشده باشيم و نخواهيم موفقيت‌هاي مادي و معنوي خود را به رخ اطرافيان بكشيم. اينجا يك اما وجود دارد و آن اين كه زماني اين رفت و آمد‌ها و معاشرت‌ها و مهماني دادن و رفتن‌ها و هديه دادن و گرفتن‌ها شامل آن تعريفات مي‌شود كه واقعا جنبه عاطفي در آن وجود داشته باشد.
اگر قصد ما از مهماني دادن و رفتن خودنمايي و پز دادن باشد، كار به قدري سخت مي‌شود كه ترجيح مي‌دهيم كمتر مهماني بگيريم. بنابراين ما مهماني هايي را كه روح و محتواي عاطفي نداشته باشد مفيد نمي‌دانيم، به‌اين دليل كه چنين مراسمي ‌صرفا ابزاري است براي حل يك سري نيازهاي خودخواهانه و به نمايش گذاشتن امكانات. اما اگر اينها را منها كنيد و روابط عاطفي را در مهماني‌ها در نظر داشته باشيد البته و صد البته كه به لحاظ روانشناختي مفيد هستند.
 
بخش خانواده ايراني تبيان
منبع : چهار ديواري 
تعداد بازديد:1611 آخرين تغييرات:90/01/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر