جمعه 27 فروردين 1400 - 4 رمضان 1442 - 16 آپريل 2021
صفحه اصلي/دين و انديشه


 
 


 


 


 
 
خروجي RSS

آیا تیمّم بهداشتی است؟

fiogf49gjkf0d

آيا تيمّم بهداشتي است؟

قبول داريم که وضوء از نظر بهداشتي کاري معقولي مي باشد و براي شادابي و طراوت روح و سلامتي بدن بسيار موثر است. اما دست ها را به خاک سراسر آلوده زدن و بعد آن ها را به صورت و چشم ها ماليدن از جهت بهداشتي کار غير معقولي به نظر مي رسد. اسلام که به نظافت و بهداشت اهميت مي دهد، چرا تيمم را جايز مي داند؟

 

1- خود تيمم يکي از عبادات محسوب مي شود، زيرا انسان پيشاني خود را که شريف ترين عضو بدن او است با دستي که بر خاک زده، لمس مي کند تا فروتني و تواضع خويش را در پيشگاه حضرت حق آشکار سازد. همان طوري که در سجده نماز اين عمل انجام مي شود.
در واقع شخصي که تيمّم مي کند، مي گويد خدايا! پيشاني من و همچنين دست هاي من در برابر تو تا آخرين درجه خاضع و متواضعند. بنابراين تيمم در پرورش روح تواضع و عبوديت و شکرگزاري در بندگان اثر مثبت مي گذارد.
2- اسلام استفاده از خاک را در تيمم براي نماز در صورت اضطرار و نبودن آب و عدم امکان وضوء جبيره تجويز نموده است. بر همين اساس امام رضا عليه السلام فرمود: « انّ التيمم غسل المضطرّ و وضوء ه »
تيمّم به جاي غسل و وضوء در انسان مضطر و کسي که چاره اي ندارد مي باشد. 1
3- اسلام هر خاکي را براي تيمم جايز نمي داند، لذا خداوند حکيم مي فرمايد: «... فتيمموا ضعيداً طيباً...»
(اگر دسترسي به آب نداشته باشيد) در اين موقع با خاک پاکيزه اي تيمم کنيد. 2
قرآن مي فرمايد: تيمم روي خاک ( يا چيزهاي ديگري که روي سطح زمين قرار گرفته) انجام گيرد. زيرا خاک هايي که در سطح زمين اند در معرض تابش آفتاب هستند و مملو از هوا و باکتري هاي ميکروب کش است. اگر تيمم در چنين خاکي پاکيزه انجام شود، نه تنها مضرّ نيست، بلکه آثار مذکور را هم خواهد داشت.
در همين مورد امام صادق عليه السلام فرمود: « نهي اميرالمومنين عليه السلام ان يتيمم الرّجل بتراب من اثر الطرّيق »
اميرالمومنين عليه السلام از تيمم کردن به روي خاک هاي آلوده که در جاده ها است، نهي فرمود. 3
4- همانطوري که اشاره شد، امروز ثابت شده که خاک به خاطر داشتن باکتري هاي فراوان مي تواند آلودگي ها را از بين ببرد. اين باکتري ها که کار آنها تجزيه کردن مواد آلي و از بين بردن انواع عفونت ها است، معمولاً در سطح زمين و اعماق کم که از هوا و نور آفتاب بهتر مي توانند استفاده کنند فراوانند. به همين دليل هنگامي که لاشه هاي حيوانان و يا بدن انسان پس از مردن زير خاک دفن شود، و همچنين مواد آلوده گوناگون که روي زمين ها مي باشد، در مدت نسبتاً کوتاهي تجزيه شده و بر اثر حمله باکتري ها کانون عفونت از هم متلاشي مي گردد.
اگر اين خاصيت در خاک نبود، کره زمين در مدت کوتاهي مبدل به يک کانون عفونت مي شد. اصولاً خاک خاصيتي شبيه مواد (آنتي بيوتيک) دارد و تأثير آن در کشتن ميکروب ها فوق العاده زياد است.
مورد امام صادق عليه السلام فرمود: « نهي اميرالمومنين عليه السلام ان يتيمم الرّجل بتراب من اثر الطرّيق» اميرالمومنين عليه السلام از تيمم کردن به روي خاک هاي آلوده که در جاده ها است، نهي فرمود
تيمم
5- خاک درماني و بهبود بعضي امراض را با خاک در دنيا معمول بوده است. از جمله «جالينوس» بيماري هاي ديسانتري 4 ، بواسير و برخي امراض گوارشي و نيز « ديوسکوريد » پزشک مخصوص نرن، سوختگي ها، باد سرخ ، نقرس. 5 و مسموميت هاي مخصوص گزيدن حيوانات را به خاک درماني توصيه مي کردند.
در کشور خودمان زنبور زدگي را با خاک و يا سرکه و يا آب انگور درمان مي کردند. در همين اواخر «ادلف ژوست» خاک درماني را معمول مي داشت و «پروفسور ژوليوس استامف» مبتلايان به وبا را با خاک رس درمان مي کرد و دادن خاک رس در بيماري هاي پوستي، ديسانتري و حصبه از کارهاي اوست.
به علاوه عناصر موجود در خاک هر کدام براي درمان نوعي از بيماري است. چنانچه سيليس در درمان مرض سل و تصلب شرائين، آهک در درمان استخوان بندي و منيزيم در درمان سرطان موثر بوده است. حتي بعضي از حيوانات مانند موش با خوراندن گل رس درمان شده اند و به عقيده « دکتر شال » گل رس در درمان برخي. بيماري ها اثر خوبي دارد. 6
6- تيممي که اسلام جايز دانسته، ماليدن خاک به چشم و صورت نيست، بلکه مس دست به پيشاني است. حتي بهتر است بعد از زدن دو دست روي خاک، دست ها را بتکانند تا گردها بريزد.
7- در تيمم لازم نيست خاک باشد، مي توان روي سنگ هم تيمم کرد. 7
 
پي نوشت ها:
1- بحارالانوار، ج 81، ص 148.
2- مائده /6.
3- تفسير نمونه، ج 4، ص 290، وسائل الشيعه، ج 2، ص 969.
4- ديسانتري = اسهال خوني، بيماري واگير.
5- ورم و درد شديد در پا و بند انگشتان.
6- جهت اطلاع بيشتر به تفسير نمونه، ج 3، ص 4000- اولين دانشگاه و آخرين پيامبر صلي الله عليه واله وسلم، ج13، ص 83 تا 93 مراجعه فرمائيد.
7- به توضيح المسائل مراجع عظيم الشان تقليد مراجعه فرمائيد.
فرآوري: محمدي
گروه دين تبيان

منبع : پاسخ به پرسش هاي جوانان 
تعداد بازديد:2566 آخرين تغييرات:90/01/15
نظرات

نظر شما:
نام و نام خانوادگي
پست الكترونيك
نظر